سرانجام مستند «گل به دروزاه خودی» پخش می‌شود/ واقعیات تأسف بار صنعت نفت در برنامه امشب ثریا

پنجمین قسمت مجموعه مستند «عبور از بن بست» بخشی از واقعیات تأسف بار صنعت نفت و پتروشیمی در حوزه پالایشی کشور را بازگو می کند.

به گزارش عدالتخواهی، مستند «گل به دروازه خودی» از نگاه های بدون راهبرد تکنوکرات هایی می گوید که بر خروج کشور از شرایط شکننده اقتصادی اصراری ندارند و عمل کردشان کشور را به سمت وابستگی بیشتر و ضربه پذیری در برابر تحریم ها، از گذشته تا به حال سوق می دهد.

غفلت از توسعه پالایشگاه های کشور طی سال های متمادی و خام فروشی، در حالی در بدنه مدیریتی وزارت نفت وجود دارد که به سختی می توان کارشناسی یافت که از لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت و گاز سخنی به میان نیاورده باشد اما سال ها است ریل مدیریت صنعت نفت کشور جز مقاطعی کوتاه آهنگ تغییر نمی زند.

امروز از سرگیری واردات بنزین به بهانه های واهی در حالی کشور را به شرایط شکننده دهه 80 باز می گرداند که تلاشی جدی در جهت توسعه زنجیره های میانی و پائین دستی صنعت نفت دیده نمی شود و حتی زمزمه هایی از خیز وزارت نفت برای صادرات 4 میلیون بشکه نفت خام در روز شنیده می شود.

در مستند «گل به دروازه خودی» شرایط حاکم بر تولید و مصرف بنزین کشور در دهه های گذشته خصوصا دهه 80 که مدیران را در شرایط تهدیدات خارجی به سمت تولید بنزین از پتروشیمی های داخلی هدایت داد، بررسی شده و همچنین به بحران های کمبود سوخت و بنزین در سایر کشورها اشاره شده است. در ادامه این مستند نیز تلاش شده است تا علل تداوم رویکرد خام فروشی در صنعت نفت و گاز کشور از زبان کارشناسان این صنعت مورد واکاوی قرار گیرد.

فصل اول مجموعه مستند «عبور از بن بست» در برنامه ثریا تهیه و تولید شده که سه شنبه شب ها پس از سریال شبانه از شبکه یک سیما پخش می شود. در این مستندها، مهم ترین چالش های اقتصادی ایران زیر ذره بین کارشناسان قرار می گیرند.

این مستند طبق اعلام روابط عمومی سازمان صداوسیما قرار بود پنجم آبان‌ماه از شبکه یک به روی آنتن رود که بنا به دلایلی، پخش این مستند تا امروز به تعویق افتاد.

کانال های ارتباطی با برنامه ثریا نیز به صورت زیر می باشد:

پیامک ثریا: 300001435

تارنمای ثریا: http://www.sorayatv.ir

کانال تلگرام ثریا: http://telegram.me/soraya_tv

اینستاگرام ثریا: http://instagram.com/sorayatv