می‌ترسم مبارزه با مفاسد اقتصادی اینقدر دیر شود که دیگر نه ریشی بماند و نه ریشه‌ای!

ده نمکی با تاکید بر تقویت مطالبه گری جنبش دانشجویی برای تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی گفت: از مسئولان بخواهید در دانشگاه حضور یابند و توضیح دهند که جامعه امروز چرا دچار مشکلات است؛ آنها که از دیگر کشورها نیامده اند، وضعیت فعلی کشور برآیند کار همین مسئولان است.

به گزارش عدالتخواهی، آئین افتتاح مجمع دانشجویی آرمان در دانشگاه شیراز با حضور مسعود ده‌نمکی، روزنامه‌نگار، فعال مبارزه با مفاسد اقتصادی و کارگردان سینما و تلوزیون برگزار شد. نسل سوم انقلاب، ده‌نمکی را تنها با عنوان کارگردان سینما می‌شناسد در حالی که که وی از دهه شصت فعالیت‌های اجتماعی و رسانه‌ای خود را علیه فساد اقتصادی و شکاف طبقاتی آغاز کرده است. دو فیلم مستند وی با نام‌های «فقر و فحشا» و «کدام استقلال، کدام پیروزی» “لقب مایکل مور ایران” را از جانب روزنامه “ال‌ موندو” چاپ مادرید نصیب وی کرد.

دانشجویان عدالتخواه دانشگاه شیراز با دعوت از این کنشگر اجتماعی و رسانه‌ای در برنامه افتتاحیه‌شان، به گونه‌ای خط مشی خود را از همین ابتدا، مبارزه با فساد اقتصادی و دستیابی به عدالت اجتماعی بیان کرده‌اند.

در ادامه متن گزارش خبرگزاری ایرنا از شیراز، از این برنامه می‌آید.

ده نمکی در تالار حکمت دانشگاه شیراز که با اعلام موجودیت تشکل دانشجویی آرمان وابسته به جنبش عدالتخواهی همراه بود، خطاب به اعضای این تشکل گفت: شماری از تشکل های دانشجویی هستند که درباره موضوع فهرست نامزدهای انتخابات بحث کنند، وظیفه شما این نیست، بلکه وظیفه شما است که سایر تشکل ها را همراه کنید به سمت و سوی مطالبه عدالت؛ همه عدالت را دوست دارند اما ممکن است همه در مصداقش اشتباه کرده باشند.

وی در ادامه با تبریک آغاز فعالیت یک تشکل عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه شیراز گفت: بلندکردن علم عدالتخواهی به عنوان یک آرمان در جامعه امروز یک ارزش است اما این آرمان و عدالتخواهی نفی دغدغه های دیگران نیست.

این هنرمند گفت: نمی توانیم بگوییم دغدغه های دیگران در حوزه آسیب های اجتماعی، عدالت در مناسبات سیاسی درست نیست بلکه شما چتری را بلند می کنید که دیگران در ذیل چتر شما قرار می گیرند.

IMG_0017

 

این فعال رسانه‌ای گفت: این که برخی می گویند مردم قیم نمی خواهند حرفی عوامانه است، اگر مردم قیم نمی خواهند پس دانشگاه ها برای چیست؟ یا این که علوم انسانی برای چه هدفی شکل گرفته است؟

این فعال مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: شما درس می خوانید و تخصص می گیرید که تئوری و دانش تولید کنید و این که عوام با اندیشه شما زندگی کنند؛ شما به عنوان خواص جامعه به جای خیلی از آنها که فرصت اندیشه ندارند برای آنها تولید اندیشه می کنید؛ پس شما نسبت به جامعه وظیفه دارید.

این کارگردان بیان کرد: اکنون طبقه جدید اجتماعی در کشور شکل گرفته است که تفاوت های زیادی با طبقه متوسط رو به پایین جامعه دارد که پایگاه آن نه پایین شهر پایتخت، بلکه خیابان های مرفه است که مطالباتش درباره آزادی های نامشروع، دغدغه دیگر ساکنان این شهر نیست.

 

IMG_0076

وی با بیان این که دانشگاهیان باید به صورت علمی تغییر الگو و سبک زندگی در شهرهای کوچک را بررسی کنند، گفت: بررسی ها نشان می دهد که در هر مکان که دانشگاه آزاد تاسیس شده است، نوع پوشش مردم آن منطقه را در مدت 10سال تغییر داده است؛ اینجاست که دانشگاهیان مسئولیت دارند بررسی کنند چه اتفاقی در جامعه ما در حال وقوع است، آن را آسیب شناسی کنند و برای آینده راهکار ارایه کنند.

ده نمکی با اشاره به فیلم مستندش با عنوان فقر و فحشا گفت: اگر دغدغه جوانی که آن زمان به خاطر نان شب تن به فحشا می داد امروز به خاطر چیزهای دیگر است.

این هنرمند ادامه داد: زمانی که جامعه از رویکرد قناعت محور به سمت جامعه ای مصرفی حرکت کند، افراد شاید به خاطر پرداخت قسط ماشین، خرید موبایل و پرداخت شهریه دانشگاه تن به فحشا بدهند. زمانی هم که پدری دخترش را به شهرستان می فرستد و شهریه او را نمی دهد، سرش را در زیر برف می کند و نمی گوید از کجا آوردی دخترم.

 

IMG_0080

این فعال اجتماعی گفت: این موضوع بحث چپ و راست نیست؛ ما در بحث مهندسی فرهنگی جامعه به بیراهه رفته ایم و اقتضائات جدید را نشناختیم.

این فعال مبارزه با مفاسد اقتصادی اذعان داشت: امروز نگاه کنید همه در برابر برخی مسایل در جامعه سکوت کرده اند از جمله این که صداوسیما با وجود تعریف هایی که مقام معظم رهبری از رسانه ملی داشته است، چون از بودجه دولتی برخوردار نشده به سمت تبلیغ مصرف گرایی رفته است.

این کارگردان سینما تصریح کرد: چطور می توانید اجازه دهید که وقت مردم برای تبلیغات مصرف کالا گرفته شود و از یک ساعت پخش فیلم، 20 دقیقه اش تبلیغ درباره چیپس و پفک باشد؛ این عدالت نیست و باید دانشجویان از وقت مردم دفاع کنند.

ده نمکی افزود: اگر دولت بودجه نمی دهد باید مطالبه کنید که به صدا و سیما بودجه بدهد تا به سمت این ابتذال نرود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ریشه مفاسد اقتصادی عنوان کرد: می‌ترسم که این قدر مبارزه با این مفاسد دیر شود که نه ریشی بماند نه ریشه ای که بخواهند این مساله را در اتاق فکر حل کنند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: بعد از جنگ، به این نتیجه رسیدم که مسئولان ما آدم های خوبی هستند سواد ندارند. زحمت فکر کردن را گذاشتن به عهده شما دانشگاهیان. آنها گفتند که ما پشت اون میز باشیم و شما دانشجویان به جای آنها فکر کنید و مطالعه کنید.

این روزنامه‌نگار تاکید کرد : لازم است همین تشکل بیایید پایان نامه ها و تحقیقات میدانی و مطالعاتی خود را متمرکز کنید که کجای ساختارهای اشکال دارد. آن وقت این ها را به صورت متن بیاورید؛ اول آسیب شناسی کنید و راه حل درآورید.

وی اظهار کرد: برای عملیاتی شدن نتیجه بررسی های علمی، باید جلوی مسئولان تظاهرات و داد و بیداد کنیم که شما بلد نیستید چکار کنید؟ و به عنوان نمونه بگوییم این ساختار شهری، نتیجه اش این می شود.

این فعال اجتماعی ادامه داد: یا این که بچه های شیراز مطالعه خوبی کردند که بررسی کردیم در طول دو دهه و سه دهه همه بیمارستان ها در یک نقطه شهر ساخته شده است و این طرف شهر را رها کرده اند یا80 درصد بودجه شهرداری در یک بخش شهر هزینه شده است.

وی با بیان این که دانشجویان در زمینه نظارت بر امور در جامعه وظیفه دارند، تصریح کرد: باید بررسی کرد که کدام بخش از سیستم اقتصادی کشور معیوب است که امثال شهرام جزایری و بابک زنجانی رشد کردند.

ده نمکی با تاکید بر تقویت مطالبه گری جنبش دانشجویی برای تحقق اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی گفت: از مسئولان بخواهید در دانشگاه حضور یابند و توضیح دهند که جامعه امروز چرا دچار مشکلات است؛ آنها که از دیگر کشورها نیامده اند، وضعیت فعلی کشور برآیند کار همین مسئولان است.

ده نمکی با بیان این که عدالت خواهی نتیجه محور نیست تکلیف محور است، خاطرنشان کرد: شما دانشجویان عدالتخواه مامور به نتیجه نیستنید بلکه اگر کاری نکردید باید جوابگو باشید.

 

IMG_0103

 

IMG_0001

 

IMG_0010

عکس از محمدمعین رحمانی