رفتن به بالا
  • سه شنبه - 4 آذر 1394 - 06:40
  • کد خبر : ۱۶۹۲۲
  • مشاهده :  671 بازدید
  • چاپ خبر : بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه + نمودار

بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه + نمودار

فارغ‌التحصیلان لیسانس بیشترین سهم را در جامعه بیکاران دارند، به طوری که ۲۹ درصد از ۲٫۵ میلیون بیکار کشور را فارغ‌التحصیلان لیسانس تشکیل می‌دهند و نکته جالب بیکاری بیش از ۱۲۶ هزار فارغ‌التحصیل فوق لیسانس و دکتری حرفه‌ای و بیش از ۲۲۰۰ نفر دکترای تخصصی در سال گذشته است.

به گزارش عدالتخواهی؛
به گزارش عدالتخواهی، مرکز آمار با انتشار مشروح نتایج آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۳، جزئیات بيشتر و با اهميتي از وضعیت بیکاری در کشور ترسیم کرد.
بر اساس گزارش مرکز آمار، در سال گذشته ۱۰٫۸ درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده‌اند که از این تعداد، بیش از ۶۰ درصد جامعه بیکاران مربوط به گروه سنی جوانان یعنی ۱۵ تا ۲۹ ساله بوده است.
اگر افراد ۳۰ تا ۳۴ سال را نیز جزو جوانان حساب کنیم، نزدیک به ۸۰ درصد بیکاران کشور را جمعیت جوان تشکیل می‌دهند.
توزيع نسبي برآورد جمعيت بيكار ۶۴-۱۵ ساله بر حسب گروه‌هاي سني
80 درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند/ بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه
* افزایش دوره بیکاری
واقعیت نگران‌کننده دیگر درباره اوضاع بیکاری کشور، افزایش مدت بیکاری است. بر اساس گزارش مرکز آمار از توزیع نسبی جمعیت بیکار بر اساس مدت بیکاری، بالاترین سهم مربوط به افرادی است که بیش از ۱۹ ماه بیکار بوده‌اند به طوری که بیش از ۳۷ درصد بیکاران به مدت ۱۹ ماه یا بیشتر بیکار بوده‌اند و کار پیدا نکرده‌اند.
این آمار بیانگر تشدید رکود اقتصادی در کشور است، زیرا در دوره رونق، افراد بیکار در مدت کمتری شغل پیدا می‌کنند.
80 درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند/ بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه
* اکثر بیکاران بیمه بیکاری ندارند
حقیقت مهم دیگر آن است که تقریبا ۹۶٫۵ درصد بیکارانی که قبلا شاغل بوده‌اند، فاقد بیمه بیکاری بوده‌اند و فقط ۳٫۵ درصد این دست از افراد دارای بیمه بیکاری بوده‌اند.
80 درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند/ بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه
بر اساس این آمار،‌ در سال گذشته ۲ میلیون ۵۱۴ هزار نفر بیکار بوده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر طی ۵ سال گذشته قبلا شاغل بوده‌اند و یک میلیون و ۲۶۳ هزار نفر طی ۵ سال گذشته شاغل نبوده‌اند.
همچنین ۲ میلیون و ۴۲ هزار نفر دارای اشتغال ناقص بوده‌اند. اشتغال ناقص شامل به زبان ساده به افرادی گفته می‌شود که به به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری و پیدا نکردن کار مناسب، از سر ناچاری به کارهای پاره وقت و مشاغل کاذب با درآمد پایین (کمتر از ۴۴ ساعت در هفته) مشغولند.
بنابراین اگر آمار اشتغال ناقص را به آمار بیکاری اضافه کنیم، به رقم ۴٫۵ میلیون نفر می‌رسیم که شاید آمار دقیق‌تری از تعداد بیکاران در کشور باشد.
* بیکاری بر حسب سواد
گزارش مرکز آمار بیانگر بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه در سال ۱۳۹۳ است.
بیشترین سهم را در جامعه بیکاران از لحاظ سواد، فارغ‌التحصیلان لیسانس دارند به طوری که ۲۹ درصد از ۲٫۵ میلیون بیکار کشور را فارغ‌التحصیلان لیسانس تشکیل می‌دهند.
نکته جالب بیکاری بیش از ۱۲۶ هزار فارغ‌التحصیل فوق لیسانس و دکتری حرفه‌ای و بیش از ۲۲۰۰ نفر دکترای تخصصی در سال گذشته است.
80 درصد بیکاران را جوانان تشکیل می‌دهند/ بیکاری بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه
منبع: مشرق
لینک کوتاه:    
https://edalatkhahi.ir/?p=16922

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه