امروز خط مقدم جنبش دانشجویی مبارزه با الگوی آمریکایی است

همانطور که در 16 آذر سال 32 دانشجویان در مقابل آمریکا و استکبار ایستادند امروز هم باید در مقابل تفکر آمریکایی و الگوی آمریکایی توسعه بایستند. امروز خط مقدم جنبش دانشجویی مبارزه با الگوی آمریکایی است که عده‌ای سعی دارند آن را در کشور پیاده کنند.

به گزارش عدالتخواهی، مجتبی رئیسی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در میزگرد «16 آذر؛ بنیان جنبش دانشجویی در مبارزه با استکبار» که با حضور دبیران 5 اتحادیه بزرگ دانشجویی در خبرگزاری فارس برگزار شد درباره ماهیت جنبش دانشجویی گفت: در این رابطه و اینکه چرا این قشر متمایز با بقیه اقشار است، باید گفت که مهم‌ترین دلیل این موضوع حریت و آزادگی جنبش دانشجویی است. یک بخش دیگر هم استقلال مالی جنبش دانشجویی نسبت به اقشار دیگر است.

  رئیسی تصریح کرد: نقطه برجسته این استقلال را در روز 16 آذر سال 32 می‌بینیم. در آن زمان در حالی‌که دولت کودتا تازه روی کار آمده بود و جریان دانشجویی در فضای بسته آن زمان اعتراض می‌کند و این اعتراض باعث می‌شود سه نفر از دانشجویان شهید شوند.

وی افزود: در طول تاریخ جنبش دانشجویی محرک جامعه به سوی آرمان‌ها بوده است و این جنبش باید جامعه را از واقعیت‌های موجود به سمت آرمان‌ها هدایت کند.

رئیسی تاکید کرد: اگر جنبش دانشجویی روزی از روحیه آرمان‌خواهی و عدالت‌خواهی و استکبارستیزی فاصله بگیرد دیگر جنبش دانشجویی نیست.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: اگر بخواهیم جنبش دانشجویی را آسیب‌شناسی کنیم، بهتر است ابتدا ببینیم این جنبش قرار بود چه مسیری را طی کند و آیا این کار را درست انجام داده یا دچار اشتباه شده است.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه  مهم‌ترین خطری که جنبش دانشجویی را تهدید می‌کند در رابطه با بحث استقلال این جنبش است، اضافه کرد: متاسفانه سال‌هاست جریان دانشجویی با این آسیب روبرو است. بعضا دیده می‌شود جریان دانشجویی به شاخه دانشجویی احزاب تبدیل می‌شود و یا اینکه دبیر فلان تشکل دانشجویی مسئول شاخه دانشجویی فلان حزب است.

رئیسی اظهار داشت: در دهه هفتاد جنبش دانشجویی چون سال‌ها از جریان قدرت فاصله گرفته بود، میل به قدرت‌طلبی داشت، به همین دلیل دچار آسیب‌هایی شد.

وی با بیان اینکه استقلال تشکل‌های دانشجویی امروز به صورت جدی در معرض خطر است، تاکید کرد: مقام معظم رهبری نیز به همین خاطر تاکیداتی در رابطه با جنبش دانشجویی داشتند و تاکید کردند نباید دانشجو سکوی پرتاب یک گروه برای رسیدن به قدرت شود.

این فعال دانشجویی افزود: متاسفانه برخی اوقات شاهد رفتارهایی هستیم که باعث می‌شود دانشگاه به جولانگاه احزاب تبدیل شود. اتفاقی که این روزها کم و بیش آن را می‌گوییم.

رئیسی تصریح کرد: متاسفانه می‌بینیم تشکل‌های دانشجویی توسط برخی افراد به گروه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب تقسیم‌بندی می‌شوند که این از اساس غلط است و در شأن دانشجو نیست که تقسیم‌بندی‌های حزبی را برای تشکل‌های دانشجویی به کار گیرند. از طرفی هم برخی از تشکل‌های دانشجویی در فعالیت‌های خود همان قواعدی را پیاده می‌کنند که احزاب از آن استفاده کردند.

رئیسی اظهار داشت: برای رفع مشکلات جنبش دانشجویی ابتدا باید ببینیم که این جنبش چه کارهایی را نباید انجام دهد و آنها را انجام ندهد. مثلا نباید به عنوان سمپاد دانشجویی دولت و یا شاخه دانشجویی احزاب عمل کند. اینها جنبش دانشجویی را زیر سوال می‌برد و اگر مراقب نباشیم در سناریویی که طراحی شده قرار می‌گیریم.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: جریانی به دنبال این است که هویت جنبش دانشجویی و استکبارستیزی آن را بگوید. باید پرسید چگونه می‌توانیم استکبارستیزی را از 16 آذر کم کرد.

رئیسی گفت: همانطور که در 16 آذر سال 32 دانشجویان در مقابل آمریکا و استکبار ایستادند امروز هم باید در مقابل تفکر آمریکایی و الگوی آمریکایی توسعه بایستند. امروز خط مقدم جنبش دانشجویی مبارزه با الگوی آمریکایی است که عده‌ای سعی دارند آن را در کشور پیاده کنند.

منبع: فارس