رفتن به بالا

مقصر اصلی آلودگی هوا کیست؟

به گزارش عدالتخواهی معصومه ابتکار روز چهارشنبه در همایش سال جهانی خاک که در پارک پردیسان برگزار شد، اظهار داشت: آلودگی هوا ناشی از خاک و فرسایش بادی است و کانون‌های داخلی و بین المللی دارد.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از آلودگی هوا ناشی از سوخت‌های فسیلی و گردوغبار است که برای این منظور نیز برنامه داریم.

رییس سازمان محیط زیست تصریح کرد: اگر می‌بینیم امسال در خصوص آلودگی هوا مشکلاتی را داریم به خاطر این است که مقابله با آن برنامه‌ای 10 تا 15 ساله بوده است که خوب اجرا نشده است. برخی از این برنامه‌ها در دولت هفتم و هشتم شروع شد و حتی در آن زمان حذف سرب را داشتیم.

وی دولت گذشته را مسبب توقف این برنامه خواند و گفت: با توقف 8  ساله این برنامه، شاهد تاخیر در پیشرفت آن بوده‌ایم.

معاون رییس جمهوری اظهار داشت: مبارزه با گرد و غبار، منابع آلوده و سوخت‌های فسیلی در حال انجام است و دولت نیز بر آن تاکید دارد.

ابتکار خاطر نشان کرد: همکاری‌های داخلی و بین‌المللی در این خصوص مدنظر است و امیدواریم بتوانیم در دوران پسا برجام بتوانیم برای این منظور سرمایه گذاری‌های لازم را جذب کنیم؛ مقابله با پدیده گرد و غبار مدنظر ما است.

وی همچنین از تصویب قطعنامه مبارزه با گرد و غبار در مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد و افزود: این مهم به پیشنهاد ایران و در نامه‌نگاری با بان‌کی‌مون صورت گرفت و هفته گذشته به تصویب رسید.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه به موضوع توجه دولت به بحث آبخیزداری اشاره کرد و گفت: دولت به آبخیزداری بیش از سدسازی توجه می‌کندو باید منابع آب مورد دقت قرار گیرد.

ابتکار خاطر نشان کرد: اهتمام به مدیریت خاک و حفاظت از خاک و مرتع یکی از راهکارهای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است که از جمله تعهدات ما در اجلاس پاریس بود.

لایحه خاک هرچه زودتر تبدیل به قانون شود

وی به اقدامات دولت در بخش خاک اشاره کرد و افزود: دولت در بخش حفاظت از خاک اقدامات مفیدی داشته که یکی از مهمترین آنها ارائه لایحه خاک بوده که در دستور کار مجلس قرار دارد.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست تصریح کرد:امیدواریم هرچه زودتر در همین دوره مجلس لایحه خاک را تبدیل به قانون کند تا بتوانیم از ظرفیت های این قانون در حفاظت از خاک بهره مند شویم.در زمینه ابلاغ کلی سیاست های نظام نیز به بحث خاک اهتمام جدی شده است و ضرورت جلوگیری برای از دست نرفتن این خاک ارزشمند حائز اهمیت است.

وی همچنین به تبیین عملکرد سازمان متبوعش پرداخت و گفت: سازمان محیط زیست در جلوگیری از آلودگی‌های ناشی از مصرف بی‌رویه سموم، سموم تاریخ گذشته و بحث مدیریت مواد شیمیایی توجه لازم را انجام داده است.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: در بحث گرد و غبار نیز تقریبا کانون‌های ملی را در سطح استانی شناسایی کرده ایم و مطالعات و اقداماتی در قالب یک کار کاملا فرابخشی انجام گرفته است.

ابتکار همچنین خواستار هم‌پیمانی ملی برای مسئله خاک شد و گفت: در عرصه آب و خاک بحران داریم و باید اهتمام ویژه و هم‌پیمانی لازم صورت گیرد.

منبع: تسنیم