ممنوعیت واردات کالای آمریکایی از حرف تا عمل

هفته گذشته سازمان توسعه تجارت، مجوز واردات خودرو شورولت را صادر کرد. این در حالی است که وزیر صنعت در آبان ماه بخشنامه‌ای را در خصوص ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا صادر کرده بود.

به گزارش  عدالتخواهی، بسته خبری این هفته به بررسی موضوعاتی نظیر؛ واردات کالا از آمریکا از حرف تا عمل، اجرای دیرهنگام طرح کارت اعتباری، علاقه شدید وزارت صنعت برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و سایر اخبار مهم صنعت، معدن و تجارت پرداخته است.

واردات کالا از آمریکا؛ از بخشنامه ممنوعیت تا مجوز واردات خودرو

هفته گذشته و در پی درخواست دفتر صنایع خودرو وزارت صنعت، سازمان توسعه تجارت مجوز واردات خودرو شورولت را صادر کرد. شورلت مربوط به بخش خودروسازی جنرال موتورز آمریکاست. البته دو مدل خودرویی که مجوز آن صادرشده در کره جنوبی تولید می‌شود. این مجوز در حالی است که وزیر صنعت در آبان ماه بخشنامه‌ای را در خصوص ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا صادر کرده و به نهادهای زیر ربط خود دستور داده بود که «اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا که جنبه نمادین حضورآمریکا در کشور می باشد را ندهند». در پی این بخشنامه، سازمان توسعه تجارت آذرماه فهرست ۲۲۷ قلم کالا را برای ممنوعیت واردات اعلام کرده بود و جالب این است که در بررسی این فهرست کالاهایی مانند تانک و زره‌پوش یا مواد خوراکی مانند آبمیوه، بیسکوییت و آبگوشت دیده می‌شد اما خودرو در این فهرست وجود نداشت.

خسروتاج؛ قائم‌مقام وزیر صنعت معتقد است به دلیل نبود خودرو در این فهرست، واردات آن اشکالی ندارد. علاوه بر این وی گفته است یک واسطه عمانی نمایندگی این دو مدل در ایران را ایجاد کرده و امکان واردات آن را فراهم کرده است. درهرصورت واضح است که خودرو، کالایی با جنبه نمادین بوده و وزیر صنعت نیز به این ممنوعیت تأکید داشت. بنابراین با فراهم بودن زیرساخت قانونی بخشنامه وزیر و همچنین تأکید رهبر انقلاب بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا به‌راحتی می‌توان در این موضوع تجدیدنظر کرد، هرچند اساساً واردات از محصولات کشوری که سال‌هاست خصومت آشکار با ایران داشته و تحریم‌های متعددی را علیه کشور برقرار کرده بود و در حال حاضر نیز با ابزارهای گوناگون دشمنی خود را حفظ کرده است، شایسته نیست. البته مجلس نیز طرحی برای ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی در کمیسیون ویژه تولید ملی در دست بررسی دارد. گفتنی است افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت در ابتدای دی‌ماه گفته بود در بخش‌‌هایی که تجارت با آمریکا در مقایسه با دیگر کشورها رقابتی باشد، حضور می‌یابیم و خریدوفروش کالا خواهیم داشت.

اجرای دیرهنگام طرح کارت اعتباری و شکایت تولیدکنندگان

بالاخره پس از گذشت حدود دو ماه و نیم از اعلام بسته خروج از رکود، طرح کارت اعتباری خرید کالا به اجرا رسید. به گفته حکیمی معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی این طرح در مرحله اول برای حدود یک میلیون نفر که ۴۰۰ هزار نفر آن زوج‌های جوان و ۷۰۰ هزار نفر آن بازنشستگان هستند، اجرایی می‌شود. البته در این طرح به دلیل سقف درآمدی مشمولان که ۱٫۵ میلیون تومان است، اعتبار ۶ میلیون تومان برای خرید کالا در نظر گرفته‌شده است. این موضوع موردانتقاد قرار گرفت و انصاری دبیر انجمن صنایع لوازم‌خانگی باوجودآنکه اجرای آن را مثبت خواند اما کاهش اعتبار سقف خرید را نقطه منفی این طرح نامید. همچنین غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی بی ثباتی تصمیمات مسئولان در این طرح را موجب ضربه به تولیدکنندگان و تشدید رکود دانست.

باوجود آغاز اجرای طرح کارت اعتباری، طحان پور رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی گفت “بخش خصوصی تسهیلات جدیدی برای خرید اقساطی ۱۰ ماهه ارائه می کند”. علت ناراضی بودن تولیدکنندگان این است که آنان تأخیر در اجرای این طرح را موجب ایجاد رکود در بازار می‌دانند و برای جلوگیری از ضرر بیش‌تر دست به این اقدام زده‌اند. درمجموع به نظر می‌رسد طرح کارت اعتباری سیاست بلندمدت دولت است و ازاین‌رو خسرو تاج معاون بازرگانی وزیر صنعت می‌گوید کارت اعتباری در آینده نیز می تواند ادامه داشته باشد اما سود تسهیلات آن ۲۰ درصد خواهد بود نه ۱۲ درصد.

گفتنی است در طول مدت دو ماه و نیم گذشته که در خصوص این طرح بحث می‌شد، مسئولان بانک مرکزی بیان داشتند که در این طرح می‌توان کالای خارجی نیز خریداری کرد اما سود تسهیلات آن ۲۰ درصد نخواهد بود. این اظهارات موردانتقاد شدید قرار گرفت و در اطلاعیه فعلی بانک مرکزی به نظر می‌رسد که خرید کالای خارجی با این کارت‌ها انجام نخواهد شد.

وزارت صنعت در آرزوی پیوستن به WTO

در راستای پیوستن به سازمان تجارت جهانی که اولویت وزارت صنعت کشور اعلام‌شده است، هفته گذشته افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت از پیگیری مراحل مختلف پیوستن به این سازمان خبر داد و گفت “به زودی گروه کاری برای آغاز مذاکرات الحاق تشکیل خواهد شد.” وی همچنین سوئیس را به‌عنوان گزینه اصلی برای ریاست این گروه کاری نام برد.

حدود یک ماه پیش اجلاس WTO در کنیا برگزار شد که وزیر صنعت با حضور در این اجلاس مذاکراتی را با کشورهای مختلف صورت داد. برای پیوستن به این سازمان لازم است رژیم تجاری ایران در جلسات گروه کاری به بحث گذاشته شود و مواردی که مغایرت با قوانین تجارت بین‌الملل دارد، باید اصلاح شود.

نگرانی اصلی این است که با پیوستن به این سازمان، حمایت از تولید داخل با مشکلات مواجه شود. ضیایی بیگدلی قائم‌مقام سازمان توسعه تجارت دراین‌باره می‌گوید نظام تعرفه‌ای قابل مدیریت است و در بعضی اقلام می‌توان بین ۵ تا ۱۰ سال مهلت گرفت تا به‌تدریج کاهش یابد. اما وی چالش اصلی را قوانین و مقررات می داند که تغییر آن‌ها در مجلس و دولت زمان‌بر است. موضوع دیگر نیز این است که کشورهای عضو می‌توانند موانعی را برای پیوستن ایران به این سازمان ایجاد کنند. درمجموع به نظر می‌رسد گره زدن حل مشکلات صنعت کشور به پیوستن به این سازمان چندان مناسب به نظر نمی‌رسد.

سایر اخبار مهم هفته

روش ارزشیابی کیفی خودروها بر اساس نیاز مشتریان و اهداف کیفی تغییر کرد

قناتی مدیرکل دفتر صنایع خودرو گفت: تمرکز بیشتر بر عیوب عملکردی نسبت به عیوب ظاهری و استفاده از شاخص‌های کاهنده سطح کیفی برای خودروی دارای عیب ایمنی،  اضافه شدن عیب اساسی و مهم در رد محموله (توقف تولید) خودرو علاوه بر عیوب ایمنی،  ازجمله روش‌های جدید ارزشیابی خودرو است. بر اساس رده‌بندی کیفی خودروها ۲۳ مدل خودرو، یک ستاره، ۶ مدل خودرو دوستاره و ۶ مدل خودرو سه ستاره دریافت کردند.

واردات از مناطق آزاد فراتر از واردات ملی نیست/ دولت در حال آزاد کردن نوار مرزی کشور است

معز الدین معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناطق آزاد، مطالب عنوان‌شده مبنی بر افزایش حجم واردات از این مناطق را غیرواقعی دانست و گفت: چیزی فراتر از واردات ملی در سرزمین اصلی نداریم؛ مجموع واردات سالانه از محل توسعه مناطق آزاد فقط سه میلیارد دلار است. وی افزود: دولت در یک حرکت استراتژیک در حال آزاد کردن نوارهای مرزی کشور است تا مدیریت منضبطی را بر آن‌ها حاکم کند، به همین دلیل ما یک سند راهبردی تهیه‌کرده‌ایم تا طرح‌های جامع در اقتضای توسعه اقتصادی هر منطقه را تعریف کنیم. وی از راه‌اندازی سیستمی برای جلوگیری از ناهماهنگی و قاچاق از مناطق آزاد است خبر داد و گفت: با سیستمی که در حال تنظیم داریم، در حقیقت اطلاعات گمرک سرزمین اصلی یا همان گمرک ملی با گمرک مناطق آزاد یک برنامه‌ای خواهند شد

ارز مبادله‌ای برای واردات فولاد قطع شد/ تعرفه برخی فولادها از ۴ به ۱۰ درصد افزایش یافته است

سبحانی رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد و مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: در هفته گذشته مصوبه ای ابلاغ شد تا اولاً تخصیص ارز مبادله ای برای واردات هرگونه فولاد قطع شد و ارز متقاضی تعرفه ۴ درصدی که برای یک سری فولادها پیش بینی شده بود به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد ولی هنوز پاسخگو نیست.

۴۰ میلیارد تن ذخایر معدنی کشور/ تکمیل زنجیره تولید در بخش معدن برای کاهش خام فروشی

سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت گفت: در ایران نیز ذخایر معدنی به ۴۰میلیارد تن می‌رسد به‌طوری که ما سالی ۴۰۰میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌کنیم. وی در خصوص اثر تحریم بر بخش معدن گفت: آسیب معدن در دوران تحریم در ناحیه تأخیر در تحویل ماشین‌آلات معدنی بوده است. وی اولین اقدام در اجرای فرمایش مقام معظم رهبری، تکمیل زنجیره تولید در بخش معدن دانست و گفت: برای تکمیل زنجیره تولید فولاد این کار را از سال ۹۲ شروع کرده و سپس درصددیم آن را به بقیه مواد معدنی تعمیم دهیم.

افزایش به موقع تعرفه موجب کاهش واردات فولاد شد/ تعرفه ۱۸ ردیف کالای مورد نظر فولادی در مراحل تصویب

سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت گفت: کاهش چشمگیر واردات شمش فولاد و محصولات فولادی در دوره ۸ ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به طوریکه حدود ۷۱- درصد و در شمش فولاد ۳۱- درصد در محصولات فولادی خصوصاً در بخش نورد نتیجه افزایش به موقع تعرفه بوده است. وی ادامه داد: البته در تعداد محدودی از محصولات تحت روند صعودی در مقایسه دوره فوق داشته ایم که با در کمیسیون ماده یک افزایش حقوق ورودی ۱۸ ردیف کالای موردنظر مصوب گردید که در مراحل تشریفات ابلاغی می باشد.

ایجاد خط اعتباری ۲۰ میلیون یورویی برای صادرات به روسیه

صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: اکنون ۲۰ میلیون یورو به عنوان خط اعتباری برای روسیه در نظر گرفته‌ایم که این مسئله به صورت چرخشی است که دوباره قابل تجدید است و با شرایطی خاص این خط اعتباری را می‌توانیم با نظر بانک مرکزی به ۳۰۰ میلیون یورو هم افزایش دهیم.

توافق ایران و آلمان برای سرمایه‌گذاری مشترک و همکاری علمی/ علاقه مندی شرکت های آلمانی برای به دست آوردن بازار ایران

نعمت زاده در مورد دیدار با صدر اعظام پیشین آلمان گفت: : با طرف آلمانی توافق کردیم که با سرمایه گذاریهای مشترک همکاریهای علمی و پژوهشی  و تلاش برای توسعه بازارها در داخل و خارج همکاریهای  پایدار داشته باشیم. شرودر صدر اعظم سابق آلمان نیز گفت: شرکت های آلمانی بسیار علاقه مند هستند هم برای تجارت  و به دست آوردن  بازار ایران و هم برای سرمایه گذاری در این کشور به ایران بیایند.

تشکیل معاونت اقتصادی وزارت خارجه باعث همپوشانی و اختلاف نظر با وزارت صنعت می شود 

افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت در مورد پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی وزارت خارجه گفت: فعال کردن بخش اقتصادی در امور خارجه باعث همپوشانی و اختلاف نظر و موازی‌کاری با فعالیت‌های اتاق بازرگانی و وزارت صنعت خواهد شد.

میانگین نرخ تعرفه واردات ۱۸٫۸ درصد اعلام شد 

حسینی مسئول ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت گفت: میانگین نرخ تعرفه وارداتی امسال ۱۸٫۸ درصد تعیین شده و پیش بینی می شود با توجه به تمهیدات به عمل آمده و تغییرات پلکانی، تعداد طبقات تعرفه ای در سال آینده کاهش یابد و بنابراین میانگین نرخ تعرفه کاهش یابد.

فهرست کالاهای مشمول قیمت گذاری به زودی اعلام می شود

خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت گفت: طی ۲ تا ۳ ماه گذشته لیست بسیار محدودی از این کالاها و خدمات که باید مشمول قیمت گذاری شود، تهیه شده است و مشخص کرده‌ایم که کدام کالاها وخدمات انحصاری هستند یا جنبه عمومی دارد تا قیمت گذاری را صرفاً بر روی آنها متمرکز کنیم. معاون امور بازرگانی وزیر صنعت بیان کرد که این لیست باید به تصویب شورای اقتصاد برسد.

تولید خودروهای آینده ایران با هدف صادرات/ قرارداد بای بک با شرکت های خارجی به تحقق صادرات قطعه کمک می کند 

ساسان قربانی دبیر انجمن قطعه سازان گفت: براساس برنامه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده، خودروهای آینده بهتر است با هدف صادرات، طراحی و تولید شده و پس از آن تامین نیاز داخلی انجام شود. مطلب زاده؛ عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه نیز بیان داشت: قرارداد بای‌بک بین شرکت‌های تولیدکننده قطعات داخلی و خارجی در تحقق شرط صادرات قطعات تاثیرگذار است.

عیار آنلاین