بغض فروخورده سر باز می‌کند…

رییس جمهور شانزدهم آذر امسال در دانشگاه صنعتی گفت که هیچ کس نباید خود را مستثنی از سوال ملت بداند و همه باید به سوال مردم و پاسخگویی در برابر سوال مردم افتخار کنند،که افتخار هم می کنند.البته حالا نقد برخی از قوا برخی از نهاد ها کمی سخت و مشکل است،فعلا از دولت و رییس جمهور شروع کنید. دانشجویان هم به این خواسته بر حق رییس جمهور لبیک گفتند!!!

به گزارش عدالتخواهی، اخبار مقاومت چهل دختر دانشجوی عدالتخواه در محاصره یگان‌های ویژه نیرو انتظامی (که به دستور دولت برخوردی شدیدی با دانشجویان داشتند) در روز شنبه دهم بهمن 94 در تجمع اعتراضی مقابل وزارت نفت، بازتاب گسترده‌ای داشت. در ادامه، حاشیه‌نگاری خانم فاطمه سلطانی، قائم‌مقام کانون عدالتخواه قسط دانشگاه صنعتی شاهرود درباره اتفاقات روی داده، آمده است:

 

بغض فروخورده سر باز می کند…

 

مدل جدید قرارداد های نفتی موسوم بهIPC باز استقلال کشور را نشانه رفته است.باز هم برجامی دیگر، اما این بار در حوزه نفت.نفتی که متاسفانه جدی ترین منبع درآمد ملی است و می توان گفت مردم یک کشور از آن نان می خورند.

آیا کرسنتی دیگر تکرار می شود؟ آیا ما هنوز از گذشته درس نگرفته ایم؟ بعد از یک قرن از قرارداد ننگین دارسی باز هم دوباره طلای سیاه و رجل بی لیاقت و شاید خائن….

این بار جنبش دانشجویی ساکت نمی ماند،هر چند دولت دوست دارد این مدل قراردادی در سکوت به سرانجام برسد.

به سوی دولت نقدپذیر

رییس جمهور شانزدهم آذر امسال در دانشگاه صنعتی گفت که هیچ کس نباید خود را مستثنی از سوال ملت بداند و همه باید به سوال مردم و پاسخگویی در برابر سوال مردم افتخار کنند،که افتخار هم می کنند.البته حالا نقد برخی از قوا برخی از نهاد ها کمی سخت و مشکل است،فعلا از دولت و رییس جمهور شروع کنید.))

دانشجویان هم به این خواسته بر حق رییس جمهور لبیک گفتند!!!

جنبش عدالتخواه و سه بسیج دانشجویی دانشگاه های امام صادق(ع)،امیر کبیر و خواجه نصیر طی بیانیه ای برای تجمع اعتراض آمیز در مقابل وزارت نفت دعوت کردند.اعتراضی که به تاراج ثروت ملی ایران بود.قرار بود به رسالت دانشجویی مان عمل کنیم و مطالبات بر حق خود را فریاد بزنیم.

آنچه فکر می کردیم…

برای تجمعی آرام و رساندن صدای اعتراض خود به گوش مسئولین و آگاه کردن مردم از IPC ننگین که دولت سعی در پنهان کردن آن داشت به سمت وزارت نفت راه می افتیم.تصور ما این بود به محض رسیدن به وزارت نفت با دانشجویانی دغدغه مند و انقلابی دیگری روبرو خواهیم شد که همگی با دادن شعار هایی خواستار تجدید نظر در این مدل قراردادی(IPC) هستند.البته نیروهای امنیتی هم در آن جا حضور خواهند داشت تا از ناآرامی های احتمالی جلوگیری کنند.

آنچه شد…

برای برگزاری تجمعی آرام به سمت وزارت نفت راه افتادیم.به محض نزدیکی به این وزارت خانه با تعداد زیادی از نیروهای امنیتی مواجه شدیم که به هیچ عنوان باور نمی کردیم آن ها حتی اجازه نزدیکی ما به وزارت نفت را هم ندهند.برخورد شدید آن ها با تعدادی دانشجو که دلسوز کشور و نظامند،غیر قابل تصور بود و حاکی از حساسیت شدید دولت بر روی IPC داشت.

آنان با پاره کردن پلاکارد ها و ضرب و شتم شدید دانشجویان مانع از برگزاری تجمع شدند و تعداد زیادی از دانشجویان پسر را بازداشت کردند.هم چنین یگان ویژه با حمله و دویدن به سمت دانشجویان دختر سعی در ترساندن آن ها و پراکنده کردن جمعیت داشتند که خوشبختانه موفق نشدند.البته دانشجویان دختری که در صفوف ابتدایی بودند را هم از ضربات باتوم خود بی نصیب نگذاشتند.

در ادامه که با اصرار دانشجویان دختر بر برگزاری تجمع مواجه شدند بر فشارهای عصبی خود بر ما افزودند و با آوردن ون سعی در تهدید دانشجویان دختر به بازداشت داشتند.اما ما که در محاصره نیروهای انتظامی و یگان ویژه قرار گرفته بودیم با دادن شعارهایی همچون ((IPC خدعه انگلیسی))،((IPC,IPC ملغی باید گردد))و(( تکنوکرات آوردن، نفت ما ها رو بردن)) به تجمع خود ادامه می دادیم که این باعث جلب توجه مردم و ایجاد ترافیک در خیابان شد.پلیس هم با قرار دادن دو ون در دو طرف خیابان سعی داشت تا ما را از دید عموم خارج کند،اما ما با ایجاد زنجیره انسانی همچنان به تجمع خود ادامه دادیم.این تجمع حدود یک ساعت در تقاطع خیابان سمیه به طول انجامید.هر چند ما نتوانستیم این تجمع را در مقابل وزارت نفت برگزار کنیم.