اگر دولت یازدهم ماهی یک درصد مسکن مهر را ادامه میداد تابحال تمام شده بود

در پایان فعالیت دولت دهم یک میلیون واحد نیز با پیشرفت ۷۰ درصد تحویل دولت یازدهم شد که اگر این دولت ماهی یک درصد ساخت این واحدها را ادامه می داد اکنون همه کامل شده بود.

به گزارش عدالتخواهی موضوع گفتگوی ویژه خبری شب گذشته به مسکن مهر اختصاص داشت که با حضور محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی، مقداد همتی مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی و عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک بحث و بررسی شد.

ابتدا محسن نریمان با ارائه آماری از پیشرفت مسکن مهر گفت: از ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر شهرهای جدید ۲۵۰ هزار واحد در مرحله نازک کاری است و ساخت ۹۰ هزار واحد در سال ۹۵ پایان می یابد.

وی افزود: حدود ۶۰ هزار واحد مسکن مهر نیز متقاضی ندارد.
وی گفت: برای شهر جدید هشتگرد و هفت هزار واحد در شهر جدید پرند نیازمند متقاضی مسکن مهر هستیم.

وی با اظهار بی اطلاعی از آمار کلان مسکن مهر، خود را مسئول مسکن مهر در شهرهای جدید دانست.

نریمان افزود: در سال ۹۲ مسکن مهری که به دولت یازدهم واگذار شد ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و ۹۰۰ هزار واحد تحویل داده شده بود.

وی گفت: در آن زمان حدود ۸۰ درصد هزینه های ساخت مسکن مهر با تسهیلات بانکی و بقیه آن آورده مردم بود اما در دولت یازدهم وامها تمام شد و سهم آورده مردم بیشتر شد.

نریمان افزود: برخی از طرح های مسکن مهر خودمالکی است و بیشتر واحد هایی که در دولت قبل واگذار شد به این گونه بود.

نریمان افزود: تعاونی های مسکن مهری که در دولت قبل ایجاد شد ناکارآمد بودند و بخشی از آنها وجود خارجی ندارند که اکنون به آنها رجوع شود.

در ادامه مقداد همتی کارشناس بازار مسکن و مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی در دولت گذشته با اظهار تعجب از صحبتهای نریمان بدلیل آنکه وی در وزارت راه و شهرسازی دولت قبل نیز حضور داشته است گفت: اجرای چهار میلیون واحد مسکن شهری و روستایی در دولت گذشته آغاز شد و از این تعداد دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد مسکن مهری شهری بود.

وی گفت: دولت گذشته یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد از این تعداد را با همه تأسیسات زیر بنایی تحویل متقاضیان داد.

وی افزود: در دولت گذشته بیش از ۴۰۰ هزار واحد طرح مسکن مهر خودمالکی بوده است.

وی گفت: در پایان فعالیت دولت دهم یک میلیون واحد نیز با پیشرفت ۷۰ درصد تحویل دولت یازدهم شد که اگر این دولت ماهی یک درصد ساخت این واحدها را ادامه می داد اکنون همه کامل شده بود.

همتی در پاسخ به اینکه واحدهای تحویل شده در دولت گذشته بدون زیرساخت های شهری بودند افزود: تمام واحدهای تحویلی به مردم در دولت گذشته با آب و برق و گاز بوده و این روند در دولت یازدهم متوقف شد؛
وی در خصوص عدم تلاش وزارت راه وشهرسازی در خصوص تاسیسات زیربنایی گفت: وزارت راه و شهرسازی نمی تواند به وزارتخانه های دیگر دستور دهد برای ایجاد انشعابات در شهرهای جدید عمل کنند و این نیاز به پیگیری و دستور رئیس جمهور دارد اما تاکنون در دولت یازدهم یک بار شورای عالی مسکن با حضور رئیس جمهور تشکیل نشده است و این نشان از عدم اهتمام کلیت دولت در اتمام مسکن مهر دارد.

وی با اظهار تعجب از صحبتهای مسئولان وزارت راه و شهرسازی و مصوبه دولت در خصوص نبود متقاضی برای ۶۰ هزار واحد مسکونی گفت: جالب اینجاست که سامانه ثبت نام مسکن مهر را بسته اند و می گویند متقاضی برای خرید مسکن مهر وجود ندارد! چرا وزارت راه و شهرسازی تعداد واحدهای مزبور را به تفکیک پروژه و استان و شهرستان اعلام نمیکند و سامانه ثبت نام را باز نمیکند تا مردم ثبت نام کند؟

 مسیر آنلاین