رفتن به بالا

قطع درختان هدیه شهرداری به مردم در هفته درختکاری

به گزارش عدالتخواهیچند روز پیش، بلدوزرهای این شرکت به صورت شبانه به کار افتاده و با استفاده از تاریکی شب بیش از 50 اصله درخت و نهال را قطع نموده‌اند. 200 درخت دیگر در همین بخش از فضای سبز در نوبت قطع شدن قرار دارند

در هفته‌ای که نام درختکاری بر آن نهاده‌اند، درختان شهرک والفجر تهران سرنوشتی جز نابودی نداشتند.

همزمان با روزهایی که بنرها و تبلیغات رنگارنگ شهرداری تهران برای هفته درختکاری فضای شهر را تسخیر کرده است، بخشی از فضای سبز شهرک والفجر در انتهای خیابان کارگر شمالی با همکاری شهرداری تهران به دست نابودی سپرده شد.

ماجرا مربوط به یک فضای سبز واقع در خیابان ایران شناسی با مساحت تقریبی ۵ هزار متر مربع است که چندصد اصله درخت در آن قرار دارد. چند سال پیش شهرداری تهران بنا بر سنت معهود خود مبنی بر شهر فروشی به منظور تامین هزینه‌های شهری، حدود دوهزار متر مربع از این فضای سبز را بابت بدهی خود به شرکت نفتی پتروپارس واگذار کرده است. شرکت پتروپارس نیز قصد دارد ساختمان اداری خود را در این زمین بنا نماید و با همکاری شهرداری، موفق به اخذ کاربری اداری و پروانه ساخت برای این زمین شده است.

پتروپارس

گزارش مسیرآنلاین حاکی از این است که در زمین واگذار شده به پتروپارس حدود ۲۵۰ اصله درخت با عمر تقریبی ۱۵ سال وجود دارد که تعدادی از آن‌ها طی چند شب گذشته قطع شده و مابقی نیز در مسیر ساخت بنای اداری این شرکت، در نوبت قطع شدن قرار دارند.

آن گونه که اهالی محله می‌گویند سه سال پیش نیز شرکت مالک زمین، قصد قطع کردن درختان این قطعه را داشته که با اعتراض اهالی، از تصمیم خود عقب نشینی کرده است. اما چند روز پیش، بلدوزرهای این شرکت به صورت شبانه به کار افتاده و با استفاده از تاریکی شب بیش از ۵۰ اصله درخت و نهال را قطع نموده‌اند.

نمایی از فضای سبز در معرض تخریب

پتروپارس ۲

نمایی از فضای سبز تخریب شده

پتروپارس ۳

اما نکته تاسف برانگیز تر اینکه عوامل شهرداری در پاسخ به تماس‌ها و اعتراضات اهالی اعلام کرده‌اند که این کار با مجوز و هماهنگی شهرداری انجام گرفته است. عجیب تر اینکه سازمان حفاظت از محیط زیست نیز علیرغم نامه نگاری اهالی اعلام نموده است که وظیفه و ابزاری برای مقابله با قطع درختان و تخریب فضای سبز در محدوده شهری ندارد.

هم اکنون مساله مهم اینجاست که در سایه همکاری شهرداری و اهمال سایر نهادهای مسوول، ۲۰۰ اصله درخت دیگر نیز ـ که اتفاقا در بخش مرغوب و قابل استفاده زمین برای کاربری اداری قرار دارد ـ در شرف قطع شدن می‌باشد. چه بسا با قطع کردن این ۲۰۰ درخت، هدیه شهرداری به مردم تکمیل شده و در سال‌های آینده، بنرهای سبزرنگ شهرداری مبنی بر دعوت مردم به درختکاری، جای فضای سبز شهرک والفجر را به خوبی پر کند./مسیر آنلاین