یک سال بی تفاوتی قوه قضائیه نسبت به تخریب محیط زیست

در هفته درختکاری، جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس دستگاه قضا از بی تفاوتی قوه قضائیه نسبت به 18 پرونده دانه درشت های تخریب باغات در سال گذشته پرده برداشت.

آیت الله صادق آملی لاریجانی ؛ رئیس قوه قضائیه

سلام علیکم

سال گذشته (۲۱ اسفند ۱۳۹۳) جمعی از دانشجویان تهرانی از تشکل‌های مختلف دانشجویی مقابل ساختمان دادستانی در مقابل پارک شهر تهران تجمع کردند؛ در این تجمع نامه ۱۵ تشکل دانشجویی به حضرتعالی در خصوص لزوم برخورد با دانه درشتهای تخریب باغات در کشور قرائت و تحویل دادستانی شده و در رسانه های مهم کشور نیز منتشر شد.

پیگیری موارد ذکر شده در نامه نشان می دهد که هیچکدام از موارد مزبور به جز تعدادی که توسط برخی دستگاههای متولی و تشکلهای دانشجویی مقداری جلوی آن گرفته شده است، توسط قوه قضائیه حتی مورد بررسی و بازخواست قرار نگرفته چه برسد به آنکه دادستان بخواهد به عنوان مدعی العموم وارد آن شود. جدول زیر ۱۰ بندی است که در طول یکسال گذشته قوه قضائیه هیچ اقدامی روی آن صورت نداده است.

 

جدول تخریب باغات

رئیس محترم قوه قضاییه

همانطور که ملاحظه می فرمایید علیرغم اینکه ۱۰ پروژه مربوط، به طورکامل توسط دانشجویان احصا، شناسایی و معرفی شد اما متاسفانه در طول یکسال گذشته حتی یک اقدام کوچک برای این پروژه ها توسط دستگاه قضایی صورت نپذیرفت و متاسفانه دستگاه قضائی تنها در حد بخشنامه ها و نامه ها و دستورالعملهای کلی نسبت به بیانات مهم و موضوعی و مصداقی رهبر انقلاب واکنش نشان داد، در صورتی که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست، “جرم‌انگاري تخريب محيط زيست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده كنندگان و تخريب كنندگان محيط زيست و الزام آنان به جبران خسارت” را عنوان نمودند، ولی در حال حاضر قوه قضائیه نسبت به تخریب محیط زیست و قطع درختان که از پیش از انقلاب به صورت روشن جرم انگاری شده است بی تفاوت است.

این در حالیست که در کنار بی تفاوتی به پرونده های سال گذشته در حال حاضر به پروژه های بالا در طول سال ۹۴ بازهم اضافه شده است و اقدامی از سوی دستگاه قضایی برای آن صورت گرفته نشده است:

۱ـ ساخت مشهدمال۲ یا جهان مال با سرمایه گذاری مشترک آستان قدس و موسسه عسکریه

۲ـ ساخت هتل – تجاری دیدار و پارکینگ تجاری طبقاتی نوروز در تپه های ممنوعه عباس آباد توسط پیمانکاران شهرداری با همکاری وزارت راه و شهرداری تهران

۳ـ تغییر کاربری آموزشگاه نظامی صفر شش ارتش در خیابان پاسداران تهران به تجاریهای گسترده با همکاری وزارت دفاع، ارتش و شهرداری تهران

۴ـ بلاتکلیفی باغ ۱۵ هکتاری لارک (باغ بهشت) در انتهای شمالی بزرگراه امام علی با مصوبه کمیسیون ماده ۵ و همکاری وزارت راه و شهرداری تهران برای تغییر کاربری و ساخت مجتمع مختلط تجاری، اداری، فرهنگی

۵ـ شروع ساخت اضافه اشکوب (اضافه کردن غیرقانونی طبقه سوم) توسط مالکان سوداگر در شهر لواسان با بی تفاوتی شهرداری این شهر

۶ـ بلاتکلیفی فروش کاخ شمس (کاخ مروارید کرج) و تغییر کاربری فضای سبز آن به مسکونی های بلندمرتبه توسط بنیاد مستضعفان و یک نهاد نظامی که توسط دادستانی کرج در حال حاضر متوقف شده است

۷ـ آتش زدن تعمدی باغ اوقافی ۳ هکتاری در اراج تهران و عدم پاسخگویی قضایی سازمان اوقاف

۸ـ عدم رسیدگی و تخریب گسترده باغات در کنار اهمال شهرداری تهران برای تملک و احیای باغهای درون شهری (بی تدبیری شهرداری در ایجاد بانک اطلاعات باغات تهران)

همانطور که مشاهده می کنید دادستان به عنوان مدعی العموم در موارد بالا هم ورود پیدا نکرده و هیچ حکمی تابحال صادر نشده است؛ البته موارد بالا گوشه ای از تخریبهای گسترده زیست محیطی است که روزانه در سراسر کشور صورت می پذیرد و در هیاهوی اخبار مختلف به فراموشی سپرده می شود. به عنوان مثال شهرداری ها بخصوص شهرداری تهران به طور غیرقانونی اجازه قطع درختان را صادر می کنند و بر اساس مصوبات غیرقانونی شورای شهر اقدام به اخذ مبالغ هنگفت از قطع کنندگان درختان می کنند. یعنی شهرداری دکان جرم فروشی باز کرده و قوه قضاییه هم چشمانش را بر روی این جرم فروشی بسته است.

لازم است قوه قضائیه قطع کنندگان درختان و شهردارانی را که در این امر معاونت می کنند تحت تعقیب قرار داده و جلوی اقدامات مجرمانه شهرداران که با اخذ وجوه هنگفت صورت می گیرد را بگیرد.

حضرت آیت الله لاریجانی

هرچند در سخنرانی ۱۶ اسفند ۹۴ عرض کردید که “باید برخورد با مجرمین محیط زیست را جدی بگیریم” اما اوضاع اگر به همین منوال پیش رود و دانه درشتهای تخریب باغات و محیط زیست همچنان به کار خود ادامه دهند و دستگاه قضایی نیز اقدامی صورت ندهد، آینده خوبی را برای کشور از بعد زیست محیطی که مورد تاکید رهبرانقلاب در سخنرانی سال گذشته بود را نخواهیم داشت.

 

اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

 

رونوشت:

مقام معظم رهبری                                           دفتر مقام معظم رهبری

شهرداری تهران                                               تعاونی مجلس شورای اسلامی

وزارت راه و شهرسازی                                       صندوق بازنشستگی وزارت اطلاعات

بنیاد تعاون ناجا                                                بانک ملت

آستان قدس رضوی                                          بانک انصار

وزارت دفاع                                                   ارتش جمهوری اسلامی ایران

سازمان اوقاف