رفتن به بالا

ترفند جدید راهنمایی و رانندگی برای جریمه بیشتر خودروها

” اسرائیل به دنبال جنگ با حزب‌الله است و خود را برای آن آماده می‌کند ” این خلاصه ارزیابی‌های طرف‌های آمریکایی است که اخیراً در دیدار با مقامات لبنانی در واشنگتن به آنها اعلام کرده اند. سیاست تنش زای عربستان سعودی بر ضد حزب‌الله در مرحله اخیر باعث شده اشتهای اسرائیل برای پیوستن به این جنگ افزایش پیدا کند. رسانه‌های لبنانی در راستای پرداختن به پیامدهای سیاست تنش‌آفرین ریاض بر ضد حزب‌الله لبنان، به بررسی ابعاد جنگ احتمالی بین حزب‌الله و رژیم صهیونیستی پرداختند. آنچه در این مقاله می‌بینید گزارش‌های منتشر شده در روزنامه‌های الاخبار لبنان و پایگاه اینترنتی مرکز مطالعات خاورمیانه ای بیروت است.

تلاش عربستان برای حمله اسرائیل به لبنان

الاخبار در مقاله‌ای به قلم ميسم رزق می‌نویسد: سؤال در مورد آغاز جنگ بین حزب‌الله و اسرائیل، سوالی طبیعی به نظر می‌رسد که در عین حال با ابهامات و احتمال‌های متعددی مواجه است. به ویژه در شرایطی که سطح هشدارهای غربی و آمریکایی نسبت به این جنگ افزایش پیدا کرده است. مقامات لبنانی که اخیراً به واشنگتن سفر کرده‌اند، به نقل از محافل نزدیک به سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام می‌کنند که عملیات امنیتی اخیری که حزب‌الله لبنان در واکنش به ترور سمیر قنطار انجام داد،  بالنی برای ارزیابی واکنش طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از سوی این حزب بود.

مسئولان آمریکایی در برابر شخصیت‌های لبنانی تأکید کردند: اسرائیل به ما اعلام کرده که خود را برای این جنگ آماده کرده و به دنبال آن است، بنابراین شما بهانه به دست آن‌ها ندهید. محافل تصمیم ‌سازی آمریکا این پیام را از اسرائیلی‌ها دریافت کردند که تل‌آویو نمی‌تواند نسبت به مبارزه حزب‌الله در سوریه و پیشروی‌های میدانی ملموس آن دست‌بسته باقی بماند.

مسئولان آمریکایی البته به اختلاف بین اولویت‌های واشنگتن و تل‌آویو اشاره و تأکید می‌کنند در حالی که اولویت‌های ما در خاورمیانه مبارزه با داعش است، اسرائیلی‌ها اصرار دارند که حزب‌الله لبنان خطر موجودیتی بر ضد آن‌ها است و باید به عنوان هدف اول و آخر مطرح باشد.

آمریکایی‌ها بر ضرورت افزایش فشار به دولت لبنان و حزب‌الله برای جلوگیری از هر اشتباهی که بتواند سناریوی جنگ 2006 را تکرار کند تأکید کردند. آنها اعلام کردند که یکی از مسئولان سازمان اطلاعاتی آلمان بعد از ترور  سمیر قنطار  به ضاحیه جنوبی بیروت رفته و با هیئتی از حزب‌الله لبنان دیدار کرده است. وی در این دیدار تلاش کرده حزب‌الله لبنان را از واکنش به عملیات ترور قنطار به نحوی که خسارت‌های جانبی آن بیش از حد انتظار باشد، باز دارد. در همین راستا مسئولان آمریکایی توضیح می‌دهند که عملیاتی که حزب‌الله لبنان در مزارع شبعا انجام داد، در سطحی نبود که برای واکنش به ترور فرماندهی مانند قنطار انتظار آن می‌رفت.

وادی الموت جنگ سرنوشت ساز حزب الله و رژیم‌صهیونیستی/ سوریه چگونه توانمندی‌های حزب‌الله را تغییر داد/ آیا حزب‌الله به سمت جنگ جدید با اسرائیل پیش می‌رود؟ / تقابل حزب الله با اسرائیل یا جنگ چند ملیتی؟

آمریکایی‌ها همچنین به تغییرات خطرناک در استراتژی سعودی‌ها نسبت به لبنان در راستای تقویت مواضع صهیونیستی اشاره کردند. در همین راستا منابع سیاسی لبنان خبر دادند که عربستان تحرکاتی را در این راستا [جنگ بر ضد حزب‌الله ] آغاز کرده است. عربستان امیدوار است که هم‌زمان با حوادث امنیتی داخل لبنان، اسرائیل وارد خط تنش‌آفرینی نظامی با این حزب شده و البته پیش از این حوادث، جوی مخالف حزب‌الله لبنان در راستای تقویت رویکردهای بی سابقه فرقه ای ایجاد شود.

این منابع می‌افزایند اسرائیلی‌ها امروز خود را در جایگاه نیروهای ذخیره می‌بینند، این در حالی است که حرف و حدیث‌ها در مورد تحرک مجدد جبهه جنوبی در سوریه افزایش پیدا کرده است، البته به شرطی که اسرائیلی‌ها این بار نقش بیشتری در این تحرکات داشته باشند. این در حالی است که عدم علاقه اردن و و فقدان چراغ سبز آمریکا باعث شده سناریوی مذکور در شرایط کنونی غیر قابل اجرا باشد.

ارزیابی های صهیونیستی از توانمندی های حزب الله لبنان

در همین راستا رسانه‌های رژیم صهیونیستی نسبت به توان روزافزون نظامی و امنیتی حزب‌الله لبنان هشدار می‌دهند. عاموس هرئیل تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی هاآرتص در این زمینه می‌نویسد: عناصر اطلاعاتی اسرائیل در مورد ارزیابی نحوه تأثیر جنگ سوریه به حزب‌الله لبنان؛ دچار سرخوردگی شده‌اند. وی می‌گوید که تحولاتی که پس از مداخله روسیه در سوریه به وجود آمده، دستاوردهایی را برای حزب‌الله داشته است و امروز این حزب بخشی از اردوگاهی است که دست برتر را در تحولات جنگی دارد.

وی می‌افزاید: حزب‌الله لبنان از طریق فعالیت‌های مستحکم خود با افسران ایرانی و روسی توانسته توانمندی‌های مبارزاتی خود را – ولو در سطحی کمتر- بهبود بخشد. فرماندهان و عناصر این حزب در پایداری خود در سال‌های متمادی مبارزه تجربه عملیاتی ارزشمندی را به دست آوردند. به این ترتیبحزب‌الله لبنان برای اولین بار آموزشی در سطح شرایط مبارزه گسترده و عملیات مشترک با هواپیماها و بالگردها و هواپیماهای بدون سرنشین و توپ‌خانه‌ها و تانک‌ها و توانمندی‌های اطلاعاتی پیشرفته دیده است.

وادی الموت جنگ سرنوشت ساز حزب الله و رژیم‌صهیونیستی/ سوریه چگونه توانمندی‌های حزب‌الله را تغییر داد/ آیا حزب‌الله به سمت جنگ جدید با اسرائیل پیش می‌رود؟ / تقابل حزب الله با اسرائیل یا جنگ چند ملیتی؟

این کارشناس نظامی صهیونیستی در مورد توسعه توانمندی‌های داخلی حزب‌الله نیز معتقد است: درست است که حزب‌الله لبنان هواپیما و تانک در اختیار ندارد، اما در بعدی دیگر توانمندی‌های این حزب تفاوت زیادی از توانمندی‌های یک ارتش با قدرت متوسط ندارد. حزب‌الله حدود 45 هزار فرد مبارز دارد، در حالی که 21 هزار نفر از آنها نظامی هستند. ناوگان موشکی این حزب بالغ بر 100 هزار موشک و خمپاره دارد که چندین هزار فروند از آنها موشک‌های میان برد و دوربرد هستند که میزان دقت آن ها ارتقا یافته است.

هرئیل می‌افزاید: تجهیز مستمر حزب‌الله به سلاح های بی‌سابقه ادامه دارد، این در حالی است که تجربه آنها در نتیجه جنگ سوریه افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب حزب‌الله لبنان قدرت درونی گسترده‌ای در زمینه‌های حیاتی نظیر جنگ های کماندویی و راه‌اندازی هواپیماهای بدون سرنشین از جمله پهپادهای هجومی به دست آورده است.

هرئیل در توصیف سطح عملیاتی و حرفه‌ای مبارزان حزب‌الله به اظهاراتی اشاره می‌کند که امنون شاحاک رئیس اسبق ستاد ارتش آمریکا در دهه 90 قرن گذشته میلادی مطرح کرد و گفت: باید با حزب‌الله لبنان مانند یک سازمان ماهر در جنگ های چریکی تعامل کرد، نه مجموعه ای از عناصر مخرب یا گروه‌های تروریستی. اما الان در پی مشارکت حزب‌الله در جنگ سوریه هرئیل می‌افزاید که ارتش اسرائیل اعتراف می‌کند که رقیب لبنانی آن به ارتشی به تمام معنا تبدیل شده است.

وادی الموت جنگ سرنوشت ساز حزب الله و رژیم‌صهیونیستی/ سوریه چگونه توانمندی‌های حزب‌الله را تغییر داد/ آیا حزب‌الله به سمت جنگ جدید با اسرائیل پیش می‌رود؟ / تقابل حزب الله با اسرائیل یا جنگ چند ملیتی؟

سناریوی آزاد سازی مناطق اسرائیل به دست حزب الله

تحلیلگر نظامی هاآرتص در مورد عملیات احتمالی حزب‌الله لبنان می‌گوید: اگر حزب‌الله بتواند حمله هم‌زمانی را در مرزها انجام دهد، قادر خواهد بود روند تحرکات نیروهای ارتش اسرائیل در مرزها را دچار اختلال کند و در این صورت حتی بسیج نیروهای ذخیره نیز مشکل خواهد بود. وی به شرایط جغرافیایی منطقه اشاره کرده و می‌گوید که چنین شرایطی به حزب‌الله لبنان به عنوان یک مهاجم شرایط خاص را خواهد داد، چرا که خط مرزی با لبنان در منطقه‌ای قرار گرفته که دارای مناطق کوهستانی صعب‌العبور است. توپوگرافی منطقه به نیروهای مهاجم امکان ویژه‌ای برای ایجاد غافل‌گیری های بزرگ می‌دهد و در این شرایط تقریباً نیاز به حفر تونل‌های نظامی از بین می‌رود.

هرئیل در عین حال به تکرار ارزیابی‌های اطلاعاتی اخیر رژیم صهیونیستی پرداخته و می‌افزاید: حزب‌الله لبنان در حال حاضر انگیزه ای برای جنگ بر ضد اسرائیل ندارد، چرا که در عرصه سوریه مشغول مبارزه است. البته محافل نظامی امکان بروز جنگ در شمال فلسطین اشغالی را که ممکن است در نتیجه اشتباه ارزیابی‌ها صورت گیرد را متوسط می دانند. این سخن هارئیل نشان دهنده این است که ممکن است درگیری ها با ابتکار عمل اسرائیل آغاز شود که مبتنی بر ارزیابی‌های مشخصی خواهد بود.

این کارشناس نظامی صهیونیست در خصوص نتایج و پیامدهای جنگ مذکور در عرصه اسرائیل می‌افزاید: این تردید وجود دارد که شهروندان عادی نتوانند حجم ویرانی‌ها و تخلیه مناطق و خسارت‌های موجود در اسرائیل را کنترل کنند ، چرا که ارزیابی‌ها و پیش‌بینی‌های آنها نسبت به توانمندی‌های ارتش اسرائیل متفاوت است.

وی در نتیجه‌گیری اظهارات خود می‌افزاید: چالشی که ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی با آن مواجه شده، بی‌سابقه است، این موضوع عامل دیگری است که باعث می شود بازدارندگی موجود در برابر حزب‌الله حفظ‌ شده و جنگ آینده تا حد امکان دور نگه داشته شود.

وادی الموت جنگ سرنوشت ساز حزب الله و رژیم‌صهیونیستی/ سوریه چگونه توانمندی‌های حزب‌الله را تغییر داد/ آیا حزب‌الله به سمت جنگ جدید با اسرائیل پیش می‌رود؟ / تقابل حزب الله با اسرائیل یا جنگ چند ملیتی؟

تحلیلگر نظامی صهیونیست: حزب الله به ببر درنده تبدیل شده است

در همین چارچوب الون بن داوید تحلیلگر نظامی شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی می‌گوید که لبنان از سال 1948 تا سال 1970 هیچ تهدیدی برای اسرائیل نداشت. در آن زمان اوضاع به گونه‌ای بود که اگر جنگ آغاز می‌شد، ارتش اسرائیل سوریه را اشغال می‌کرد و گروه موسیقی ارتش می‌توانست لبنان را اشغال کند. این کارشناس صهیونیستی در تشبیه خود از حزب‌الله می‌گوید: این حزب از گربه‌ای که چنگال می‌زند، تدریجاً به ببر درنده ای تبدیل شده است. حزب‌الله در حال حاضر قدرت آتشی دارد که 95% از دولت‌های جهان آن را در اختیار ندارند.

بن دیوید با توصیف حزب الله به عنوان یک ارتش تمام عیار می‌افزاید که حزب‌الله لبنان قدرت بالایی برای آغاز حملات پیش دستانه بر ضد اسرائیل با توانایی شلیک هزاران موشک و خمپاره در یک روز در اختیار دارد. حزب‌الله همچنین توان هجومی برای اشغال شهرک‌های نزدیک به نوار مرزی در الجلیل را دارد.

وادی الموت جنگ سرنوشت ساز حزب الله و رژیم‌صهیونیستی/ سوریه چگونه توانمندی‌های حزب‌الله را تغییر داد/ آیا حزب‌الله به سمت جنگ جدید با اسرائیل پیش می‌رود؟ / تقابل حزب الله با اسرائیل یا جنگ چند ملیتی؟