یارانه ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور در سال جاری قطع خواهد شد/خانوارها با چه درآمدی جزء ۳ دهک بالا قرار می گیرند؟

به موجب مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی ذیل تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۵، دولت مکلف به قطع یارانه “کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند” شد. بر اساس مصوبه مذکور یارانه ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور در سال جاری قطع خواهد شد، به طوری که «از ابتدای تیرماه ۱۳۹۵ پرداخت […]

به موجب مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی ذیل تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۵، دولت مکلف به قطع یارانه “کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند” شد. بر اساس مصوبه مذکور یارانه ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور در سال جاری قطع خواهد شد، به طوری که «از ابتدای تیرماه ۱۳۹۵ پرداخت یارانه به اشخاص مشمول این تبصره تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب می‌شود».

 اما سوالی که در اینجا وجود دارد این است که درآمد ماهیانه برای سه دهک بالای درآمدی به چه میزان است؟ به عبارت دیگر افراد با چه میزان درآمد باید خود را جزء سه دهک بالایی ـ که از دریافت یارانه کنار گذاشته خواهند شد ـ محسوب نمایند؟ مثلا آیا یک خانوار با درآمد ماهانه ۲٫۵ میلیون تومان باید منتظر قطع یارانه خود در سال جاری باشد؟

سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا نمایندگان مجلس که به چنین پیشنهادی رای مثبت داده اند، خود برآورد درستی از سطح درآمد سه دهک بالای کشور داشته اند؟ آیا نمایندگان مجلس اطلاع دارند که تصویب حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر پردرآمد کشور، چه افرادی را با چه سطح درآمدی از دریافت یارانه حذف خواهد نمود؟ برای پاسخ به این سوالات و شناخت سه دهک پردرآمد ـ که حدود ۲۴ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود ـ باید داده‌های مراکز رسمی کشور را ملاک بررسی قرار داد.

 همان گونه که پیش از این طی یادداشتی بیان نمودیم، “آمار هزینه و درآمد خانوار” که از سوی مرکز آمار ایران منتشر می‌شود نشان می‌دهد که خانوارهای با درآمد سالانه بیش از ۲۷٫۵ میلیون تومان (معادل درآمد ماهانه دو میلیون و ۲۸۸ هزار تومان) جزء سه دهک بالای درآمدی قرار گرفته و مشمول قطع یارانه خواهند شد.

توضیح آنکه آمار هزینه و درآمد خانوار هر ساله به صورت جداگانه برای مناطق شهری و مناطق روستایی محاسبه و منتشر می‌شود. با توجه به اینکه در ایران، جمعیت روستایی تقریبا نصف جمعیت شهری کشور است، هر دهک شهری معادل دو دهک روستایی جمعیت دارد.

درآمد شهری

درآمد روستایی

بر اساس جداول فوق علاوه بر دهک‌های هشتم تا دهم شهری، دهک هفتم شهری نیز درآمدی بیشتر از دهک نهم روستایی دارد و جزء سه دهک پردرآمد کشور قرار می‌گیرد. بنابراین دهک‌های هفتم تا دهم شهری (۴ دهک) و دهک دهم روستایی (یک دهک) تشکیل دهنده سه دهک پردرآمد کشور هستند.

آخرین آمار هزینه و درآمد خانوار که از سوی مرکز آمار ایران به صورت تفصیلی منتشر شده است مربوط به سال ۱۳۹۲ می‌باشد. همان گونه که جداول فوق نشان می‌دهد، متوسط درآمد سالانه دهک‌های مشمول قطع یارانه (۴ دهک پردرآمد شهری و یک دهک پردرآمد روستایی) در سال ۱۳۹۲ بیش از ۲۰٫۸ میلیون تومان بوده است. با احتساب افزایش ۱۸ درصدی متوسط درآمد خانوار در سال ۹۳ (مطابق اعلام مرکز آمار) و افزایش ۱۲ درصدی درآمد خانوار در سال ۹۴ (معادل نرخ تورم در این سال)، خانوارهایی که درآمد سال ۹۴ آنها بیش از ۲۷٫۵ میلیون تومان بوده است جزء سه دهک پردرآمد جامعه قرار گرفته و مشمول قطع یارانه در سال ۹۵ خواهند شد.

به عبارت دقیق تر در صورت تایید مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان و اجرای دقیق آن توسط دولت، یارانه خانوارهای با درآمد بالای دو میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در سال ۹۵ قطع خواهد شد.

بیان این نکته نیز ضروری است که سقف درآمد ذکر شده در بالا (ماهانه ۲٫۲۹۰ میلیون تومان) شامل مجموع درآمد پولی و غیر پولی خانوار می‌باشد. درآمد غیر پولی، مواردی نظیر ارزش اجاره‌بهای خانه مسکونی‌ ملکی محل سکونت خانوار را در برمی‌گیرد که به علت مالکیت، اجاره بهایی بابت آن پرداخت نمی‌شود. درآمد پولی نیز دریافتی پولی خانوار در قالب حقوق و مزایا و درآمد کسب و کار او است که در میان عموم مردم صرفا همین بخش به عنوان درآمد فرد در نظر گرفته می‌شود. بنابراین سقف درآمد پولی‌ای که مشمول قطع یارانه می‌شود پایین تر از رقم مذکور یعنی ماهانه ۲٫۲۹۰ میلیون تومان خواهد بود.

 منبع : مسیر آنلاین