بیانیه مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاههای شیراز:

خطر استقلال انتخابی مردم و حذف تدریجی جمهوریت

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاههای شیراز طی بیانیه  انتخاباتی به بررسی ایرادات اساسی قانون انتخابات پرداختند و بیان داشتند یکی از ایرادات مهم و اصولی در سازوکار انتخابات محدودیت مدت زمان تبلیغات و همچنین سر برآوردن  و شناخته شدن چهره های انتخاباتی از طریق نا مشروع  و بدون آگاهی مردم ، بدون کارنامه و با بزرگنمایی گسترده […]

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاههای شیراز طی بیانیه  انتخاباتی به بررسی ایرادات اساسی قانون انتخابات پرداختند و بیان داشتند یکی از ایرادات مهم و اصولی در سازوکار انتخابات محدودیت مدت زمان تبلیغات و همچنین سر برآوردن  و شناخته شدن چهره های انتخاباتی از طریق نا مشروع  و بدون آگاهی مردم ، بدون کارنامه و با بزرگنمایی گسترده بر روی چهره و عکس وشعارهای کوتاه انتخاباتی می باشد

بسمه تعالی

پس از پایان دوره ی اول انتخابات مجلس شورای اسلامی بر خود دانستیم تا نکاتی چندرا  در مورد ساز و کار انتخابات در جمهوری اسلامی خدمت عموم شریف ایران عرض نماییم . حقیقت این است که نظام انتخاباتی ما چه در منطقه در مقابل حکومتهای تک رایی سلطنتی و چه در مقابل دموکراسی های بازی خورده ی سرمایه داری و یک در صدی های غربی ، حرکتی افتخارآمیز و موجب سر بلندی انقلاب اسلامی ایران است .در واقع هر انتخابات تداوم حرکتی است از نقطه ی آغاز انقلاب اسلامی به سمت تحقق قالب آرمانی « جمهوری اسلامی ». قالبی که  اراده و قیام مردم در لحظه لحظه اداره جامعه برای دمیدن روح اسلام ( اعم از : برقرای عدالت اجتماعی ، آزادی های فردی و جمعی و مناسبات صحیح اقتصادی و… ) در تک تک ابعاد حکومت را به دوش خواهد کشید . اما واقعیت این است که ، تا پیمودن این مسیر ، راه طولانی است و تداوم آن مستلزم تحلیل ، تحقیق ، بازنگری و تاکید بر اصلاح و تنظیم قوانین ناکارآمد است . و در شرایط کنونی تحقق جمهوریت ما باموانعی مواجه است که بعضا در تقابل شدید با رهنمود های ائمه  و اسلام ناب محمدی است . متاسفانه در مجلس نهم وقتی میخواستند قانون انتخابات را درست کنند زدند چشمش هم کور کردند و قانونی را ترتیب دادند که وضع را از این هم بدتر میکرد ولی با جواب رد شورای نگهبان مواجه شد و طراحان ” قانون استانی شدن انتخابات” ( البته بخوانید نقض صریح جمهوریت) نتوانستند به هدف نهایی خود برسند.

اما ایرادات اساسی قانون انتخابات کجاست ؟ 

۱٫سازوکار تبلیغات در انتخابات

یکی از ایرادات مهم و اصولی در سازوکار انتخابات محدودیت مدت زمان تبلیغات و همچنین سر برآوردن  و شناخته شدن چهره های انتخاباتی از طریق نا مشروع  و بدون آگاهی مردم ، بدون کارنامه و با بزرگنمایی گسترده بر روی چهره و عکس وشعارهای کوتاه انتخاباتی می باشد . لطفا در نظر بگیرید که یک شهروند تهرانی وقتی بخواهد کاندیدای اصلح خود را از طریق صحیح  با شناخت و آگاهی و ارزیابی از بین۱۲۰۰نفر کاندیدای دیگر انتخاب کند و با تعهد اجتماعی بی احتساب وقت خواب و خوراک و… و یک باطه ی زمانی غیر ممکن تایید یا رد یک ساعته برای هر کاندیدا ، چقدر طول میکشد تا همه ی کاندیدا را بررسی کند ؟ ۵۰ روز !!!  ما چقدر وقت به او داده ایم ؟ یک هفته . بیشترش را به دلیل نگرانی برای تبلیغاتی شدن فضای کار و تلاش مسئولین جهت جر و دعواهای سیاسی از او گرفته ایم. در چنین شرایطی شهروند ما به دنبال هر گونه پیوند ولو ضعیف برای ارتباط با نماینده خود است  و بستر انتخابات آماده است برای هر گونه زد و بند، لابی ، فساد ، احساسی کردن فضا ، ایجاد دو قطبی های بیخود و پنهان کردن مسایل اصلی پشت بنرهای بزرگ و کوچک و شام های تبلیغاتی . در بهترین شرایط شهروند سالم ما بی طمع به منافع شخصی مجبور به اعتماد به یکی از لیست های پیشنهادی می شود و یک چک سفید امضا را به ناشناختگان دیروز و نماینگان فردا می دهد (مضرات اینگونه رای دادن را به طور جداگانه بیشتر توضیح می دهیم ) . اسراف و ولنگاری در تبلیغات و تبدیل شهر به یک مجلد بنر شده از نمایندگان میلیاردی یک پدیده ی طبیعی خواهد بود . پول های باد آورده ی قماربازان سیاسی کار را پیش می برد . چند نماینده که احتمال رای آوری بیشتری دارند از طرف حلقه ی پنهان قدرت و ثروتمندان به طمع فردای پس از انتخابات ، انتخاب و به عابر بانک های لایتناهی برای تبلیغات وصل میشوند . واینگونه، نبود یک سازوکارمناسب باعث سواری همیشگی یک درصدی ها برمدیریت کشور می شود .اما اگر نگاهی به گفتمان اسلام ناب انقلابی بیاندازیم این نوع خرج کردن ها به شدت محکوم و متضاد با روح اسلام معرفی شده است . حضرت امام می فرمایند:

جای تعجب اینجاست که در جامعه ی امروز ما برخی از چهره های موجه اسلام و شناخته شده انقلاب نیز طوری در تبلیغات اسراف می کنند که گویی روایتی جدید را از اسلام شاهد هستیم.

اما دو سوال اساسی  ؛

۱٫لزوم این گونه تبلیغات برای افرادی که مدت هاست هر هفته تریبون های مختلف امکان عمومی و نیز قدرت در دست آنها است چیست؟آیامی خواهند عملکرد ضعیف خود را با این تبلیغات وسیع و اسراف گرایانه توجیه کنند؟

۲٫چگونه می شود به نماینده ای که هم اکنون برای رای آوری این گونه خرج می کند و هیچ ملاحظه ای ندارد و گویی حتی اصطلاح مستضعفین برای آن تعریف نشده است ، اعتماد کرد؟

۲.عدم شفافیت و ورود نهادهای دولتی و نظامی

در طول دوران انتخابات بعد از انقلاب اسلامی دو شبهه معمولا مطرح بعد هر انتخابات به طور خود آگاه یا ناخود آگاه  ، غرض ورزانه یا دلسوازانه مطرح شده است که همین دو شبهه  باعث به وجود آمدن بستر سواستفاده گران در زمانهایی شده است. وقتی به مسئله انتخابات در آرشیو روزنامه های اوایل انقلاب نگاه بیندازید آقای بنی صدر به عنوان اولین رییس جمهور ایران به عنوان اولین بهره بردار این موضوع را مطرح می کند : در مورد سلامت انتخابات نمی شود مطمئن بود . بعد از آن هم هر بازنده ی انتخابات از هر جناهی با شدت و ضعف آن را مطرح کرده و سعی کرده شکست خود را با بر هم زدن زمین بازی پنهان کند . نمونه اصلی آن انتخابات ۸۸ و فتنه ی پس از آن . عدم شفافیت در برخی حوزه ها و بسترهای تخلف بر انگیز جزیی در انتخابات باعث به وجود آمدن دروغ بزرگ تقلب در ذهن برخی از جامعه شد . که اگر این مسئله همچنان به حال خود رها شود میتواند خسارت های بزرگ و جبران ناپذیری را به انقلاب وارد میکند .

از طرف دیگرقانون و نص صریح صحبت های امام و رهبری، حریم انتخابات را برای ارگان ها و نهادهای دولتی و نظامی ممنوع میکند. اما متاسفانه اعمال نظر شخصی برخی افراد در این نهادها و تحمیل آن به ظرفیت های تحت اختیار آن نهاد باعث به وجود آمدن شبهه ی دیگری میشود که این روز ها پر رنگ تر از همیشه شاهد آن هستیم .

مقداری جزیی تر به این موضوع نگاه بیاندازیم. وقتی برخی از رسانه های منتسب به برخی نهادهای انقلابی (حداقل در ذهن عوام مردم ) حتی پا را از حمایت لسانی فراتر می گذارند و تمام قد حمایت مصداقی خود را  از شخصی یا لیستی علنی می کنند و رسما تریبون رسمی آن نماینده ها می شوند مردم چه گمانی باید ببرند؟ برخورد مردم با خبر یا شایعه ای که مثلا فلان نهاد انقلابی  برای رای آوری کاندیدای مورد نظر خودش دست به هر وسیله ای از جمله تخریب رقیب انتخاباتی خود و برچسب هایی نظیر خائن، وحدت شکن و… دست خود را متبرک می کند و حتی قانون نیم بند انتخابات فعلی را هم تمکین نکرده و روز ممنوعیت تبلیغات یک خبر تبلیغی از یکی از نامزدها را بازنشر میدهند چه خواهد بود ؟ رسانه ها و جلسات پنهانی و لابی های پشت پرده از طرف چند نفر بر خلاف قانون می تواند با حیثیت انقلاب بازی کند . و لازم است دستگاههای مسئول هر چه شدیدتربا این پدیده بر خورد کنند تاخیال خام آن از سر سواستفاده گران بیوفتد .

  1. خطر استقلال انتخابی مردم و حذف تدریجی جمهوریت

با نگاهی گذرا به تاریخ انقلاب متوجه میشویدجمهوریت نظام در برخی از احوال همسنگ اسلامیت آن و بلکه مقدم تر و نگهبان آن است حال با این وضع برخی از احزاب قدرت تحلیل را از مردم ربوده اند و با ارائه لیست های های متفاوت آنها را از رای دادن به افراد دیگر مبری می کنند و به عبارتی آن ۹۹ درصدی که پای کار انقلاب هستند بازیچه ی کانون های قدرت و ثروت می شوند.

این عبارت را به دو گونه می توان تحلیل کرد یکی آن که افراد اصلح اما گمنام در این فرایند دیده نمی شوند به عبارتی کسانی که در این لیست ها نیستند دیگر نمی توانند بدنه ی رایی برای خود تصور کنند .

دومی آن است که اکثر  این لیست ها بر اساس فرایند نا مناسب و غیر اخلاقی و شکل می گیرند و به عبارتی افرادی که این لیست ها را می بندند از اعتماد مردم سو استفاده می کنند و قدرت تحلیل و انتخاب اصلح را از آن ها صلب می کنند.

کمی عمیق تر که این لیست ها را بررسی کنیم و شاخص های حضور برخی از این افراد را در این لیست ها بسنجیم متاسفانه متوجه خواهیم شد بیشتر این لیست های بر اساس زد بند های سیاسی و  سهم خواهی برخی آقایان و گروه ها و نهاد ها، یا فشار دیگران صورت گرفته است. جای تعجب زمانی است که در فرایند بسته شدن این لیستها از طرف کسانی که ادعای خطر انقلاب و اسلام را دارند و در زمان انتخابات  تمام شعارهایشان را به سوی مردم پرتاب می کنند، گاها لیست هایی می بندند که هیچ ملاکی برای تعیین افراد در آن ها نیست و حتی افراد حاضر در لیست دو به دو با هم قرابت فکری و عقیدتی ندارند.

حال این سوال از برخی از این دوستان مطرح می شود که چگونه مردم می توانند به آنها اعتماد کنند و به این لیست ها رای بدهند ؟

۴- خطری بزرگ برای انقلاب اسلامی

نکته بسیار تاسف برانگیز و البته خطرناک این است که در دور اول انتخابات در تهران برای اولین بار مشارکت مردم و قشر مستضعف در جنوب شهر از حد مشارکت پایین بود. به عبارتی واضح تر مردمانی که پای سرد و گرم انقلاب ایستادند و هزیینه دادند با این روند از انقلاب ناامید شده و برعکس طبقه مرفه و ثروتمند برای اولین بار در تاریخ انتخابات حضور حداکثری را رقم زدند. طبقه مستضعف و محروم در حقیقت از حمایت های نسیه سی و شش سال گذشته خود خسته شده است چرا که با چشم خود می بینند که حاکمان با رای و نام آنها به قدرت می رسند و منافع اشراف را تامین می نمایند. همان قشری که پای سرد و گرم انقلاب ایستادند و هرگاه وقت هزینه دادن شده است، با جان و دل آن را قبول کرده اند.

از طرف دیگر، طبقه شمال شهر، این تجربه را کسب کرد که بهترین راه برای حفظ شرایط کنونی و تامین منافع آنها، صندق آرا است. آنها که هیچ وقت پای انقلاب خون ندادند و زحمت و سختی نکشیدند به کرات می بینند که طی سی و هفت سال اخیر، سیاست های اقتصادی و اجتماعی در توزیع ثروت، به گونه ای بوده که آنها را فربه تر ساخته، پس چرا برای تثبیت و حفظ این شرایط رای ندهند؟

پابرهنگان سرخورده که اکثر سیاست های کلان به فقر و مسکنت بیشتر آنها منجر شده، چرا رای بدهند؟ این نکته زنگ خطری بزرگ برای انقلاب اسلامی است، انقلابی که قرار بود به داد مستضعفین و طبقه متوسط برسد و عدالت اجتماعی را برای آنها به ارمغان بیاورد. اگر انقلاب اسلامی بخواهد با این روند اقتصادی و عدالت اجتماعی پیش برود، خدای نکرده کار به جایی خواهد رسید که دیگر مستضعفین و طبقه محروم در کشور از انقلاب اسلامی ناامید خواهند شد و عملا انقلاب اسلامی باید فاتحه خود را بخواند چرا که حامیان اصلی خود را از دست داده است.

مردم هر بار برای در امان ماندن از شر یک حزب به حزب دیگر رای میدهند و باز هم از هر دوحزب بزرگ کشور خیری نمیبینند. هر دو حزب با آنهمه دیدگاه متفاوت سیاسی عملا در حوزه اقتصاد یک خط مشی را پیاده کرده اند و نتیجه آن، ثروت بیشتر طبقه مرفه و بروز بی عدالتی های آشکار از بالای شهر تا پایین شهر می باشد. متاسفانه روند فعلی نشان دهنده  کمبود کارایی انقلاب اسلامی برای ایجاد اقتصادی عدالت محور می باشد و باید هرچه زودتر وضع موجود را اصلاح کردو از اتفاق انتخابات در تهران درس عبرت گرفت.

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاههای شیراز 

مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه آزاد شیراز