بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در حمایت از کامیون داران کشور:

هر چه سریعتر به دادخواهی کامیون داران کشور رسیدگی شود

جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور طی بیانیه ای خواهان رسیدگی به مطالبات کامیون داران کشور شد و موارد اعتراضی را مورد بحث قرار داد. بسم الله الرحمن الرحیم لا یُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَنْ ظُلِمَ وَ کانَ اللَّهُ سَمیعاً عَلیماً (۱۴۸ نساء) اگر ما می‌خواستیم به این آیه و سنت خداوند که در […]

جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور طی بیانیه ای خواهان رسیدگی به مطالبات کامیون داران کشور شد و موارد اعتراضی را مورد بحث قرار داد.

بسم الله الرحمن الرحیم

لا یُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَنْ ظُلِمَ وَ کانَ اللَّهُ سَمیعاً عَلیماً (۱۴۸ نساء)

اگر ما می‌خواستیم به این آیه و سنت خداوند که در سیره ی امام راحل و رهبر فرزانه تجلی یافته عمل کنیم می‌بایست پیشرو تمام کشورها در پیگیری مطالبات مردمی و احقاق حقوق از دست رفته بخشی از جامعه می‌بودیم. برخوردهای گاز انبری با آنانی که به دنبال مطالبه ی یکی از آرمانها و اهداف انقلاب اسلامی در برخورد با فساد سیستمی در بخش حمل و نقلی کشور هستند به هیچ وجه زیبنده دهه چهارم انقلاب نیست.

جای بسی تاسف و حیرت است که برخی مسئولین، بر خلاف قانون اساسی با اعتراض صنفی برخی کامیون داران که از این ملت و از این کشورند، برخوردی گاز انبری می نمایند و سعی بر آن می کنند که اعتراض مشروع آنان را نوعی تشویش اذهان یا آشوب عمومی قلمداد نمایند.

چرا که از امام آموخته ایم:

« همه و همه ملت موظفند که نظارت کنند بر این امور نظارت کنند اگر من یک پایم را کج گذاشتم ملت موظف است که بگویند پایت را کج گذاشتی … همه ملت موظفند به اینکه نظارت داشته باشند در همه کارهایی که الان مربوط به اسلام است … مبادا من یک وقت یک کلمه برخلاف اسلام عمل کنم»

پس چرا برخی مسئولان هر اعتراض و استیفای حقوقی را با بی تدبیری تمام، و برچسب زنی به وفاداران انقلاب اسلامی، به کانال دشمنی با اصل نظام هدایت می کنند؟ چرا باید اعتراض به عملکرد ناصواب برخی مسئولین در کشور، به رسانه‌های بیگانه و دشمنان نظام این فرصت را بدهد که به دروغ، خود را به عنوان مأمن و انعکاس دهنده مطالبات صنفی مردم معرفی کنند؟ چرا تنگ نظری برخی مسئولان، نقشی فرمالیته به نهاد های مردمی و مدافعان اصناف می دهند و هیچ گونه قدرت عزل و نصب، قانون گذاری، تجمع و اعتراض رسمی، مطالبه حقوق و… را برای اصناف قائل نیستند؟

وقتی اصناف مختلف، نمایندگان قدرت‌مند با اختیارات مشخص جهت نظارت بر مسئولین به اصطلاح خدمتگزار در صنف خود نداشته باشند، در فضای بی‌قانونی هر استیفای حقی مخالفت با نظام و قانون تلقی میگردد و دست نهادهای انقلابی از حمایت این اعتراض‌ها کوتاه میگردد و پای دشمنان نظام برای سوء استفاده از هر حرکت عدالت‌خواهانه‌ای به میدان بیاید.

متاسفانه اکنون شاهد آن هستیم در فضایی که تحریم‌ها فشارهای کمرشکنی بر صنعت حمل و نقل ما وارد آوده است برخی با طراحی سازکار قانونی ناقص و برخی دیگر با اقدامات غیرقانونی مکمل این سازوکار درآمدهای بسیار کلانی از شرایط سخت پیش آمده برای خود تحصیل می‌نمایند.

بنا به گزارش‌های گرفته شده از رانندگان محترم از جمله اقدامات مسئولین بنادر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ایجاد باربری با سهام شخصی مسئولین وکارمندان پایانه‌ها و یا شراکت برخی مسئولین در سهام باربری‌های مسئول توزیع بار و یا اخذ رشوه‌ از باربری‌ها و در مرتبه اول تخصیص بار به باربری‌های مذکور.

در موضوع باربری‌های حاضر در پایانه‌های مختلف کشور که یکی از موضوعات اصلی مورد اعتراض رانندگان کشور می‌باشد نیز چندین مقوله مورد بحث می‌باشد:

  • پایانه‌های باربری در مناطق مختلف، با توجه به قوانین آن استان و منطقه، کمیسیون‌هایی را بابت خدماتی که می‌بایست به رانندگان ارائه کنند می‌توانند اخذ کنند، به طور مثال – و معمول در بسیاری از مناطق کشور- در بندر عباس پایانه‌های باربری قانونا ۱۳ درصد از کرایه رانندگان را بابت اقداماتی از قبیل: تهیه شناسنامه بار ( اعم از وزن بار، نوع بار ،نام بار و ماشین و….) و خدماتی از قبیل تهیه فضا برای پارک ماشین، استراحت رانندگان، نظارت بر وضعیت فنی ماشین و… می‌توانند دریافت کنند اما در عمل بابری‌ها با قراردادن صرفا یک کارمند و بدون ارائه خدمات مشخص شده گاها تا نصف کرایه بار را اخذ می‌کنند. بدین صورت که از صاحب بار مبلغی مثلا ۲ملیون تومان دریافت می‌کنند و با استفاده از فراوانی ماشین با منت فراوان با کم‌ترین کرایه ممکن، بار را با کرایه‌ای بسیار اندک قریب به نصف کرایه گرفته شده از صاحب بار با اخذ حق کمیسیون قانونی به رانندگان می‌دهند و رانندگانی که اقساط سنگین دارند برای تامین درآمد خود باید با حداقل درآمد کار کند تا باربری‌ها روز به روز ثروتمند و ثروتمندتر شوند.
  • در این میان مشکل دیگری که وجود دارد بارهای رسمی بنادر وقتی در عوض سیستم اعلام بار عمومی به باربری‌ها ارائه می‌گردد علاوه بر سوء استفاده مذکور در حالت بالا نظارت بر حمل و نقل و نوع بار در کثرت باربری‌ها بسیار سخت و یا ناممکن می‌گردد و برخی از باربری‌ها با قبض‌ سازی‌های صوری بارهایی با تناژ بالا به اسم تناژ‌های پایین در جاده‌ها جابجا می‌شود و یا بارهای قاچاق در این بین با هماهنگی برخی باربری‌ها به راحتی جابجا می‌شود و… که همه این مشکلات نیازمند تحقیقات مشخص و طراحی سازوکارهای پیشگیری کننده می‌باشد یکی از راه‌های ساده نیز الگو برداری صحیح از سایر کشورها و یا ارائه بار به سیستم تحویل بار عمومی در پایانه‌های بنادر و یا طراحی سامانه‌های هوشمند معرفی بار به راننده و حذف حداکثری عوامل انسانی می‌باشد.
  1. در مرتبه دوم همان‌طور که دولت در صنایع مختلف، خود را ملزم به حمایت از آن صنایع می‌داند و به طور مثال برای برخی از محصولات ممنوعیت ورود به کشور و یا تعرفه‌های سنگین واردات محصولات مشابه داخلی اعمال می‌کند تا تولید کننده داخلی آسیب نبیند، همانطور که دولت خود را ملزم به خرید تضمینی برخی محصولات استراتژیک کشاورزی می‌داند و واردات برخی محصولات کشاورزی را ممنوع اعلام می‌کند، همانطور صنعت حمل و نقل نیز نیازمند حمایت دولت می‌باشد واردات کامیون‌های سنگین، نیازمند توجه به نیاز بازار داخلی می‌باشد. متاسفانه شاهد هستیم در شرایطی که میزان واردات و صادرات کشور کاهش یافته است و بخش زیادی از توان ناوگان‌‌های صنعت حمل و نقل بلااستفاده مانده است مجوزهای واردات خودروهای چینی صادر می‌شود و این خودروها بدون نظارت صحیح با قیمت‌های بسیار گزاف وارد بازار می‌شوند و تأسف بارتر اینکه این کامیون‌ها با وجود قدرت موتوری بسیار کم‌تر برخی خودروهای موجود مجوزهای حمل بارهای با تناژ بالاتر از دیگر خودروها اخذ می‌کنند.

متاسفانه به علت عدم حمایت ارگان‌های مسؤل و رسانه‌های داخلی از حقوق از دست رفته کامیون‌داران امروز شاهد اعتصاب سراسری این قشر زحمت کش در مناطق مختلف کشور می‌باشیم.

.۳ در پایان جنبش عدالتخواه دانشجویی بنا بر اصل « کُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً» ضمن دعوت از همه ی تشکل های پایبند به انقلاب اسلامی دردفاع از حقوق از دست رفته ی این قشر زحمت کش ، اعلام می دارد تا از احقاق حقوق ولی نعمتان انقلاب در کنارشان خواهد ایستاد و از هیچ گونه کمکی دریغ نخواهد کرد .

مسئولین امر اعم از فرماندار و استاندار محترم و همه ی نهادهای مسئول بدانند که عملکردشان همواره و همچنین در این مورد خاص زیر ذره بین دانشجویان قرار گرفته است . هر چه سریعتر به دادخواهی این عزیزان برسند و رضایتشان را به دست آورند. لازم به یاد آوریست در سالی که توسط رهبر انقلاب به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل » مزین شده است ، هر گونه اهمال و کوتاهی در وظایف که باعث آسیب هر چه بیشتر به وضعیت مادی و زندگی شخصی این عزیزان و آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی و بدبینی و نا امیدی هر چند تعداد اندکی به ساحت قدسی انقلاب گردد ، غیر قابل تحمل بوده و با واکنش جریان دانشجویی پایبند به انقلاب اسلامی و مردم ولایت مدار رو به رو خواهد شد .

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور