آماده برای دور زدن / حذف منتقدین به جای اصلاح قرارداد ها

امين‌زاده از جمله افراد مؤثر در قراردادهاي نفتي بود كه نظراتش تقريباً به نظرات منتقدان نزديك بود و از ضرورت برخي اصلاحات اساسي در قراردادهاي وزارت نفت مي‌گفت. مقام معظم رهبري در ديدار اخير خود با دانشجويان اصلاح قراردادها را مهم خواندند و فرمودند: اگر اصلاح نشود و منافع ملي در نظر گرفته نشود، هيچ […]

امين‌زاده از جمله افراد مؤثر در قراردادهاي نفتي بود كه نظراتش تقريباً به نظرات منتقدان نزديك بود و از ضرورت برخي اصلاحات اساسي در قراردادهاي وزارت نفت مي‌گفت. مقام معظم رهبري در ديدار اخير خود با دانشجويان اصلاح قراردادها را مهم خواندند و فرمودند: اگر اصلاح نشود و منافع ملي در نظر گرفته نشود، هيچ قراردادي امضا نمي‌شود.

امين‌زاده هم پس از آن با اشاره به رهنمودهاي اخيرمقام معظم رهبري در خصوص مدل جديد قراردادهاي صنعت نفت از اعمال اصلاحات در اين مدل قراردادي با هدف شفاف‌سازي هرچه بيشتر خبر داد و تأکید کرد که در عين حال جذابيت و نحوه تعامل با شركت‌هاي بين‌المللي و ايجاد شفافيت در تعيين نحوه بازگشت سود و سرمايه اين شركت‌ها نيز مدنظر قرار دارد و اميدواريم در چارچوب منافع ملي قراردادهاي باثباتي داشته باشيم.

IMG22293757

يك روز پس از اين سخنان وي از كار بركنار شد و مجيد انصاري از دوستان نزديك بيژن نامدار زنگنه به معاونت حقوقي برگزيده شد، همزمان با اين تغيير، قراردادهاي جديد «اصلاح» شد و در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به تصويب رسيد. ایشان تأکید کردند: «با توجه به تأكيد مقام معظم رهبري مبني بر لزوم بررسي دقيق متن قراردادهاي جديد نفتي در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، پس از بحث و تبادل نظر مفاد با اعمال اصلاحات لازم در نهايت متن مذكور به تأييد ستاد رسيد.»

مخالفان اين قراردادها در وزارت نفت يكي پس از ديگري كنار رفتند و حالا منتقد دولتي او – امين‌زاده-نيز بركنار شد تا راه هموار شود. اصرار زنگنه براي انعقاد اين قرارداد با توتال اما تحليل‌هاي مختلفي را دربرداشته است كه نزديك‌ترين تحليل به واقعيت قول و قرارهايي است كه گفته مي‌شود در مراحل مذاكرات هسته‌اي حاصل شده است!

يكي از ويژگي‌هاي قراردادهاي نفتي حضور چهره‌هاي فني از همه گروه‌ها و جناح‌هاي سياسي در جمع منتقدان آن است. دكتر مسعود درخشان از كارشناسان برجسته اقتصاد انرژي يكي از منتقدان اصلي قراردادهاي نوين است كه در ديدار اساتيد دانشگاه با مقام معظم رهبري به اين موضوع پرداخت. او در جلسه‌اي خصوصي در نهاد رياست جمهوري اين انتقادها را با حسن روحاني در ميان گذاشت و رئيس‌جمهور هم اين انتقادات را پذيرفت.

139503312014096307960934

چند روز پس از جلسه رهبري با اساتيد، دانشجويان نيز به ديدار معظم له رفتند و رهبر انقلاب نيز سخنان معناداري در اين باره عنوان كردند. ايشان با اشاره به اينكه ويرايش شانزدهم اين قراردادها در اختيار نهاد رهبري قرار گرفته است، گفتند: با «تحقيقات» صورت گرفته مشخص شد اين ويرايش، ويرايش شانزدهم است. رهبري در موضع خود اينگونه اشاره كردند:‌«بعد كه به دفتر ما مراجعه شد، دفتر ما گفتند اين كافي نيست، چون بعد از اين باز اصلاحات ديگري هم لازم بوده كه انجام بگيرد كه هنوز انجام نگرفته. بنابراين تا وقتي اين اصلاحات انجام نگيرد و اين كار به‌معناي واقعي كلمه، مطابق منافع كشور نباشد اين اتفاق نخواهد افتاد و اين نوع قرارداد بسته نخواهد شد. ما هم گفته‌ايم كه تا وقتي قضيه نهايي نشده، هيچ قراردادي نبايد بسته شود. اتفاقاً در جلسه‌ اساتيد دانشگاه، يكي از كساني كه اينجا سخنراني كردند، همان شخصيت محترمي بود كه در آن جلسه مسئولان دولتي شركت كرده بود.»

اشاره مقام معظم رهبري به دكتر مسعود درخشان حاوي نكات فراواني است؛ درخشان جزو منتقداني است كه به شدت از سوي مدافعان قراردادهاي جديد مورد هجمه قرار گرفته است. مثلاً سيد‌مهدي حسيني، رئيس كميته بازنگري قراردادهاي نفتي در گفت‌و‌گوي ويژه خبري شبکه 2 سیما با تكبر و لبخندهاي تلخ به ايشان اشاره مي‌كرد  و سخنان درخشان را تاريخ مصرف گذشته خواند و با تفاخر خود را تكنوكرات ناميد.

با اين وجود عزم وزارت نفت براي اجراي IPC نگراني‌هاي زيادي در برداشته است؛ وزير نفت مدام از برگزاري مناقصه‌هاي نفتي براي اجرايي كردن اين قراردادها مي‌گويد و بي‌توجه به انتقادهاي فني و حقوقي مي‌گويد بيشتر اين انتقادها بر سر واژه‌هاست. زنگنه ايرادهاي محتوايي را قبول ندارد و نگاهي به صحبت‌هاي منصوبان وزير نفت نشان مي‌دهد تنها چيزي كه براي وزارت نفت اهميت دارد انعقاد قراردادهاست و نه منافع ملي.

* فروش اطلاعات؟
يكي از انتقادهايي كه طي دو سال گذشته مطرح شد و وزارت نفت آن را تكذيب كرد، ارائه اطلاعات ميادين نفتي و گازي ايران به شركت‌هاي خارجي بود؛ با وجود تكذيب‌هاي فراوان، امير‌حسين زماني‌نيا، معاون بين‌الملل وزارت نفت در همايش بين‌المللي بهينه‌سازي قراردادهاي بالادستي نفت و گاز گفت: پيش از برجام اطلاعات ميادين ايران به شركت‌هاي خارجي ارائه شد تا بعد از برجام وقت هدر نرود!
62442218_63913936dcaad
او در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود افزود: مدل جديد قراردادهاي نفتي تا يك ماه و نيم آينده وارد مرحله عملياتي مي‌شود و پيش بيني مي‌كنيم نخستين قرارداد نفتي در قالب مدل جديد، سه ماه آينده به امضا برسد. اولويت در واگذاري ميدان‌هاي نفتي در قالب مدل جديد، با ميدان‌هاي مشترك و افزايش ضريب بازيافت ميدان‌هاي نفتي است.

زماني‌نيا با بيان اينكه «لطفاً اين بررسي‌ها را تمام كنيد و شروع به كار كنيد»، گفت: اگر به دنبال حفظ منافع ملي هستيد بايد به صورت شفاف بررسي‌ها را درباره قراردادهاي جديد نفتي انجام دهيد. طي دو سال گذشته كارشناسان، اساتيد و سازمان‌هاي نظارتي، نظرات خود را درباره قراردادهاي جديد نفتي ارائه داده‌اند و مي‌توانم بگويم كه در اجماع‌سازي بالاخره به اواخر راه رسيده‌ايم؛ در اجماع صورت گرفته چند تغيير را بر مبناي مذاكره و شنيدن نظرات كارشناسان و سازمان‌ها اعمال كرده‌ايم.

اين سخنان زماني‌نيا در حالي مطرح مي‌شود كه از ۱۱۳ ورژن اصلاحي IPC تنها ويرايش ۱۶ در اختيار نهاد رهبري قرار گرفته است و چگونه بدون در نظر گرفتن فرمايشات رهبر انقلاب قرار است مهم‌ترين قراردادهاي تاريخ انقلاب اسلامي منعقد شود؟