مشکلات مردم در گرم‌ترین استان کشور

قبض‌های نجومی برق سختی گرما را برای خوزستانی ها دوچندان کرده

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، چندی پیش روزنامه انگلیسی گاردین لیستی از گرم‌ترین شهرهای جهان را ارائه داد که در این لیست اهواز بعد از کویت دومین شهر گرم جهان شناخته شده است. شهرهایی که میانگین دمای بیش از 40 درجه را دارند به عنوان شهر گرم(شهرهایی که بالاترین دمای هوا را در جهان […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، چندی پیش روزنامه انگلیسی گاردین لیستی از گرم‌ترین شهرهای جهان را ارائه داد که در این لیست اهواز بعد از کویت دومین شهر گرم جهان شناخته شده است.

شهرهایی که میانگین دمای بیش از 40 درجه را دارند به عنوان شهر گرم(شهرهایی که بالاترین دمای هوا را در جهان تجربه می‌کنند) مشخص شده‌اند. موضوع اینجاست که اهواز فقط دمای بالای هوا را تجربه نمی‌کند. اگر روزنامه گاردین گزارشی از شهرهایی با دمای بالا و وضعیت اسفناک امکانات ارائه دهد قطع به یقین اهواز و البته دیگر شهرهای استان خوزستان با اختلاف چند پله‌ای در رأس لیست قرار می‌گیرند.

برخی از مشاغل در شهرهای گرم خوزستان به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور شناخته شوند

برخی از مشاغل به دلیل داشتن محیطی با ویژگی‌های سخت کاری به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور تلقی می‌شوند، یعنی مشاغلی که سبب آسیب‌رسانی به جسم و یا روان شخص می‌گردد. حال تصور کنید کارگری را که در دمای بیش از 50 درجه مشغول به کار است و بسیاری از آسیب‌ها از جمله گرما زدگی، مشکلات بینایی و سردردهایی که به دلیل گرمای زیاد بر انسان مستولی می‌گردد را تحمل می‌کند اما در لیست فیش حقوقی‌اش سختی کار لحاظ نمی‌شود.

برخی از شهرهای استان خوزستان دمای بیش از 50 درجه را می‌چشند البته فراموش نکنیم که دمای اعلام شده از سوی هواشناسی دمای زیر سایه و با فاصله از سطح زمین است و نکته جالب این است که از قضای روزگار به دلیل جاذبه بر سطح زمین راه می‌رویم پس طبیعتأ گرمای زمین نیز منتقل می‌شود همچنین برای انجام امور ناچار به حرکت و تردد در مسیرهایی هستیم که سایه‌ای وجود ندارد بنابراین به جرأت می‌توان گفت که در دمای بیش از 54درجه زندگی می‌کنیم.

بنابراین توجه دولت برای پذیرفتن برخی از مشاغل به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور در شهرهایی با دمای بالا اهمیت می‌یابد.

ناوگان اتوبوسرانی اهواز با چاشنی بدترین نوع ارائه خدمات‌دهی

مکعب مستطیلی را از آهن در نظر بگیرید که در زیر دمای بیش از 50درجه( در مسیر خیابان‌ها که البته سایه‌ای نیست دمای اعلام شده از طرف هواشناسی کاربرد ندارد) تردد می‌کند؛ در این اتوبوس تا جایی که فضایی به اندازه یک سرسوزن هست به لطف راننده محترم مسافر سوار می‌شود و در آن فضای “خرماچپان” جالب است که “کولر” روشن نیست.

این وصف حال ناوگان اتوبوسرانی اهواز است. تبعیض را به راحتی در نحوه انتخاب اتوبوس‌ها در برخی مسیرها می‌توان مشاهده کرد به گونه‌ای که اتوبوس‌هایی که متعلق به مناطق درجه یک شهر هستند وضعیت مناسبی دارند و اتوبوس‌های مربوط به مناطق درجه چندم شهر نه تنها سیستم سرمایشی مناسبی ندارند بلکه فرسوده نیز هستند. اگر بخواهیم از تعداد اتوبوس‌ها چشم پوشی کنیم که به دلیل اندک بودنشان معمولأ مردم دقایق زیادی را در ایستگاه‌ها سپری می‌کنند می‌توان گفت بزرگترین مشکل ناوگان اتوبوس‌رانی نداشتن سیستم‌های سرمایشی مناسب است.

در برخی از مناطق شاهد ایستگاه‌های مکانیزه هستیم که به نوبه خود کار پسندیده‌ای به شمار می‌رود و زمانی این اقدام به درجه مطلوبیت می‌رسد که سیستم‌های سرمایشی‌ای که در آنجا تعبیه شده روشن باشند. البته احداث این نوع ایستگاه‌ها در همه شهرهای گرم به ویژه در اهواز با توجه به گرمای شدیدی که مردم در فصل تابستان تحمل می‌کنند، ضرورت دارد.

شهرداری و اعضای شورای شهر باید نسبت به بهبود وضعیت ناوگان اتوبوسرانی اهواز اقدام کنند و هر از گاهی به جای سوار شدن در ماشین‌های مدل بالایشان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند تا از نزدیک با مشکلاتی که مردم در این گرمای طاقت فرسا تحمل می‌کنند، آشنا شوند.

بودن یا نبودن خودروهای پلاک اروند مسئله این است

اگر چه بعضی نسبت به اجازه تردد خودروهای پلاک اروند نقدهایی دارند از جمله اینکه این خوردروها برای قشر غنی جامعه است و از 100 درصد فقط در خوشبینانه‌ترین حالت 15 درصد می‌توانند از مزایای این خوردوها بهره‌مند شوند ولی اگر اجازه تردد این نوع خودروها به گونه‌ای باشد که اکثریت توان استفاده از آن را داشته باشند می‌توان نقدهای منتقدان را خنثی کرد. راه حل استفاده اکثریت مردم در تاکسی های پلاک اروند یافت می‌شود. اگر در شهرهای گرم خوزستان تاکسی‌های پلاک اروند با سیستم‌های سرمایشی مناسب به خدمات‌دهی بپردازند شاید دعوای همیشگی مردم و رانندگان تاکسی بر سر گرفتن کرایه اضافه به دلیل روشن کردن کولر خاتمه یابد. تاکسیرانی اهواز موضوع تاکسی‌های پلاک اروندی که همچنان بر زمین مانده است را حل کند.

لزوم صد در صدی کاهش نرخ انرژی در شهرهای گرم

کافیست فقط چند دقیقه کولر را خاموش کرد آن وقت خواهید دید که تخم مرغ بدون روشن کردن شعله‌های گاز در دمای بیش از 50 درجه پخته می‌شود. وجود قشرهای ضعیف در جامعه که از توان مالی کمی برخوردارند انکار نا پذیر است. زندگی در محیطی آغشته شده به رطوبت 80 الی 90 درصدی و گرمای 50 درجه، در یک کلام، سخت است.

هر سال شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی هستیم بدون توجه به اینکه زندگی در خوزستان بدون روشن کردن کولرهای گازی ممکن نیست. سرانه مصرف انرژی برق در فصل تابستان در اکثر شهرهای خوزستان بالا است چرا که چاره‌ای جز استفاده از سیستم‌های سرمایشی برای مقابله با گرما را ندارند. بسیاری از خانواده‌ها به دلیل قیمت بالای انرژی در خوزستان مجبورند که لحضات زیادی را در گرما سپری کنند تا به هنگام دیدن قبض برق داغ نکنند.

شاید اگر دولت، فرهنگ صحیح استفاده از انرژی را در جامعه گسترش دهد بهتر بتواند به نتیجه دلخواه برسد تا اینکه با افزایش قیمت انرژی‌ها درصدد کاهش مصرف انرژی باشد. لذا انتظار می‌رود پایتخت نشینانی که با افزایش چند درجه‌ای هوا تعطیلی‌های 2 روزه را می‌گذرانند بیشتر به فکر خوزستان‌‌هایی باشند که دمای بیش از 50 درجه را تحمل می‌کنند و نیز در تعیین نرخ قیمت انرژی برق در شهرهای گرم خوزستان جانب انصاف را رعایت کنند.

هواشناسی: دمای واقعی هوا را بگم؟ پس تعطیلی ادارت!

دمای هوا حد ترخیص دارد یعنی اگر دما از حدی بالاتر و یا پایین تر برود دولت عهده‌دار تأمین معاش مردم می‌شود، این حد دما 50 درجه مشخص شده است. همین موضوع سبب شده که در بین مردم تردیدهایی پیش بیاید که چطور چنین گرمایی فقط 49 درجه اعلام می‌شود و شاید هواشناسی دمای واقعی را اعلام نمی‌کند تا مسئولان ادارات را تعطیل نکنند؟!

به هر حال اگر چه مردم خون گرم و طناز خوزستان نسبت به اعلام شبهه برانگیز دمای هوا توسط هواشناسی فقط در شبکه های مجازی با انتشار جک‌هایی از جمله ” اینجا خوزستان است فقط چند درجه خنک‌تر از خورشید” بسنده کرده‌اند ولی دلیلی بر عدم اعلام واقعی دما توسط هواشناسی که جبری بر تعطیلی ادارات می‌شود، نمی‌گردد.

فضای سبز تعدیل کننده هوا

افزایش سرانه فضای سبز در شهرهای گرمی که سال به سال به دلیل افزایش آلاینده‌های صنعتی گرمتر می‌شوند یک اولویتی است که متاسفانه در اهواز به فراموشی سپرده شده که نمونه بارز آن پروژه کمربند سبز اهواز است. کاشت درختان سازگار با شرایط آب و هوایی استان علاوه بر کاهش مشکل دائمی و همیشگی خوزستانی‌ها یعنی گردو خاک می‌تواند سبب تعدیل هوا شود و در کاهش دما تأثیرات محسوسی داشته باشد.

تابش بی‌رحمانه خورشید یک فرصت یا تهدید

اگرچه تابش مستقیم نور خورشید هوا را برای خوزستانی‌ها به شدت گرم ساخته ولی آیا این موضوع یک تهدید است و یا یک فرصت. کمبود امکانات دمای زیاد را به تهدید تبدیل کرده در صورتی که می‌توان به این گرما و تابش مستقیم نور خورشید به عنوان یک هدیه الهی نگاه کرد بدان صورت که می‌توان از آن انرژی تولید کرده و با کسب درآمد به بسیاری از پروژه‌هایی که به دلیل کمبود اعتبار متوقف شده‌اند استارتی دوباره زد. انرژی خورشیدی در کشورهای پیشرفته حائز اهمیت است و از همان محدود ساعاتی که تابش مستقیم نور خورشید را دارند استفاده‌های بهینه می‌کنند.

لازم است که مسئولان علاوه بر حل مشکلاتی که در کنار دمای بالای هوا سبب نارضایتی مردم شده به این موضوع به عنوان یک فرصت نگاه کنند و با گسترش صفحات خورشیدی انرژی ارزان قیمت تولید کرده و در اختیار مردم قرار دهند.

گزارش از فاطمه طاهری