اولین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/2

مرتضی فیروزآبادی: تحقق هیچ یک از آرمان های انقلاب سخت نیست/ شکاف فکری مسئولان دلیل عدم حل مشکلات کشور است!

اولین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/2 به گزارش عدالتخواهی، در نخستین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی، مرتضی فیروزآبادی، رئیس کانون های تفکر ایران(ایتان) به سخنرانی با موضوع “اولویت های انقلاب” پرداخت. وی در ابتدا با بیان ضرورت وجود یک نظام و سیستم برای برپایی آرمان […]

اولین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/2

به گزارش عدالتخواهی، در نخستین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی، مرتضی فیروزآبادی، رئیس کانون های تفکر ایران(ایتان) به سخنرانی با موضوع “اولویت های انقلاب” پرداخت.

وی در ابتدا با بیان ضرورت وجود یک نظام و سیستم برای برپایی آرمان ها و تحقق اهداف، اظهار داشت: باید نظامی باشد تا بعد بتوان برنامه ریزی کرد که آمان ها برقرار شود. بودن به معنای بودن حکومتی است که بخواهد خود را به ارزش ها نزدیک کند و حرکتی حداقلی را لالقل داشته باشد.
دبیر اسبق اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی افزود:بقای سیستم حداقل به دو مورد بستگی دارد. اول: مبارزه با فساد. فساد در قبال هر سیستمی اگر درمان نشد و توسعه پیدا کند، حیات سیستم دچار مشکل می شود. مورد دوم را من می گویم تامین جراقل معیشت مردم. جامعه باید بتواند حداقل ها را برای مردم فراهم کند. این یعنی “کارآمدی”.
photo_2016-08-15_10-11-11
فیروزآبادی گفت: پس از صحبت درباره حیات سیستم و توجه مردم ب آرمان ها؛ کار دیگر این است که آرمان ها به تحقق برسد. پس از زنده نگه داشتن سیستم و حفظ آرمان؛ باید برای به تحقق رسیدن آرمان ها تلاش کردن. این موضوع از جمله اصلی ترین مباحث کشور است که باید درباره آن کار کرد.
این فعال اجتماعی عنوان کرد: انسانیت به این نیست که انسان افق بلندش را به دلیل محدودیت، کاهش دهد. مثلا اگر مدام بگوییم که در ایران نیم توانیم کشاورزی کنیم و آب نداریم و صنعت نداریم و… .فرض کنید غربی ها برای رفتن به فضا می خواستند با همین منطق صحبت کنند. اگر انسان غربی می خواست از یک قدم جلوتر رفتن، بی خیال شود، اکنون انسان غربی اینجا نبود. انسان بدون آرمان نمی توانست پیشرفت کند. اصل پیشرفت انسان از آنجاست که قبول نکند به خاطر موانع، نمی تواند به اهداف و آرمان هایش برسد.
وی بیان کرد: وقتی درباره آرمان صحبت می کنیم، هیچ معنایی ندارد که درباره نشدن آن صحبت کنیم. کارویژه یک انسان انقلابی و آرمانگرا این نیست که درباره نشدن آرمان هایش صحبت کند. واقع بینی به معنای کنار گذاشتن آرمان ها نیست.
از جمله آرمان هایی که برای کشور اولویت است  اول “مساله اقتصاد و الگوهای اقتصادی” است
این محقق و پژوهشگر ادامه داد: از جمله آرمان هایی که برای کشور اولویت است: اول “مساله اقتصاد و الگوهای اقتصادی” است. مهم ترین تحولت بشر زمانی شکل می گیرد که بشر در شرایط سخت و محدودیت است. انسان عاقل مشکل را پله ای می داند که آن را ب صورت اساسی حل کند. وقتی که ما اقتصادی داریم که در آن الگوهای متمادی و اساسی دارد باید برگردیم به الگوهای اقتصادی انقلاب. و در این الگو مسایل را ریشه ای حل کنیم.
دبیر اسبق اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: کار اساسی در اقتصاد، احیای اقتصاد انقلاب اسلامی است. این اقتصاد مفاهیم روشنی دارد. دو پایه اصلی دارد: استقلال و عدالت. عدالت به معنای اینکه در قانون اساسی ما تبیین شده و از فلسفه انقلاب شروع شده است. قانون اساسی یک مقدمه ای دارد که در آن هدف ا ازاانقلابل اسلامی تعالی است و د این راه اقتصاد هدف نیست و راه است. در اقتصاد اسلامی آموزش و خدمات سلامت رایگان است و… . کتاب “مواضع ما” نوشته حزب جمهور اسلامی که اکنون در بازار به سختی پیدا می شود، در مورد اقتصاد اسلامی توضیح داده و کتابی بسیار خواندنی است.
photo_2016-08-15_10-11-16
علم، اولویت دوم انقلاب
رئیس کانون های تفکر ایران(ایتان) اولویت دوم انقلاب را “علم” دانست و ادامه داد: مهم ترین دلیل اولویت داشتن آن هم “عامل اقتدار” بودن آن است. تمام دعواهای اقتصادی عالم برسر “علم” است. از دیگر اولویت های انقلاب “فرهنگ” است و از همه اینها مهم تر این که بدانیم به کجا می خواهیم برویم و هدف و آرمان ما چیست.
تحقق هیچ یک از آرمان های انقلاب سخت نیست/ شکاف فکری مسئولان دلیل عدم تحقق آرمان هاست
 وی در تشریح موانع موجود بر سر راه تحقق آرمان ها و به عینیت رسیدن آن ها بیان داشت: از اولین موانع عدم تحقق آرمان های انقلاب، “شکاف فکری” است. من 10 سال که در حال تحقیق و پزوهش هستم و با این محیط ها در ارتباط هستم و عمرم در راه سیاست گذاری گذشته است. به نظر من تحقق هیچ یک از آرمان های انقلاب سخت نیست. گاهی مسئولی آرمان انقلاب را قابل تحقق نمی بیند و در نتیجه می بینیم در دوره آن مسئول کاری در راه رسیدن به آرمان و هدف ها برداشته نمی شود.
مانع اول: عدم اعتقاد به آرمان ها باعث می شود که جهت گیری ها برای رسیدن به آن ها نباشد
فیروزآبادی اضافه کرد: عدم اعتقاد به آرمان ها باعث می شود که جهت گیری ها برای رسیدن به آن ها نباشد. از بعد از انقلاب 50 پتروشیمی و تنها دو پالایشگاه داریم. این یعنی اعتقاد به خام فروشی. جریان معتقد به غرب و غرب گرا متاسفانه در کشور رگ و ریشه محکم دارد. غرب زدگی ای که جلال گفت تا فیها خالدون ما نفوذ دارد، درست است. این جریان مانع از تحقق آرمان ها انقلاب می شود. اگر آقایی در کشوری مسئول است و معتقد به خودکفایی نیست باید معلوم و مخص باشد و مردم وی را بشناسند.
photo_2016-08-15_10-10-51
مانع دوم در عدم تحقق آرمان های مهم کشور” منافع” است
وی عنوان کرد: مانع دوم در عدم تحقق آرمان های مهم کشور” منافع” است. فرض کنید جریانی در کشور واردات می کنند و سال ها با واردات نان خوده اند. حالا اگر ما بگوییم که تولید داخلی شکل بگیرد که تماشا نمی کند. بلکه مخالفت و ممانعت می کند تا اتفتق نیفتد. مانع سوم نیز “تنبلی و کم کاری” ماست. اگر کشور هسته ای دارد به خاطر احمدی روشن هایی است که از عمرشان زدند و زحمت کشیدند؛ اگر نانو داریم به خاطر کار چند سال دو نفر است.
فیروزآبادی در پایان خاطرنشان کرد: کار جهادی و انقلابی در تشکیلات یعنی دغدغه و مسئولیت پذیری. کار باکیفیت از دیگر مولفه های کار جهادی و تشکیلاتی است. کیفیت، استمرار و دغدغه در هر کار دانشجویی به کار گرفته شود، کار به خوبی انجام می شود. در سخنرانی سال گذشته و امسال رهبر انقلاب در دیدار دانشجویی، دیگر سوال و شبهه ای برای ما در کار دانشجویی باقی نمی ماند.
photo_2016-08-15_10-11-13
گفتنی ست، سی و سومین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از شنبه 23 تا پنج شنبه 28 ماه جاری در دانشگاه تهران در حال برگزاری است. در این مدت دانشجویان از سراسر کشور از سخنرانی ها، کارگاه ها و میزگرد استادان، سخنرانان و فارغ التحصیلان جنبش بهره می برند. پرفسور درخشان، استاد حسن رحیم پور ازغدی، دکتر اسماعیل رئیسی، حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمانیدگی رهبری در دانشگاه ها، حسن عباسی و تعدادی دیگر از چهرها و کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، هنری و… کشور نیز در این نشست حضور دارند.