دومین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/3

رئیسی: اگر کم بیاوریم، زیر چرخ دنده های نظام تمامیت خواه سرمایه داری له می شویم/آگاهی بخشی به مردم بهترین راه برای مبارزه با تفکر سرمایه داری

دومین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/3 به گزارش عدالتخواهی، دومین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران با سخنرانی اسماعیل رئیسی با موضوع “عدالت در نظام برنامه ریزی” آغاز شد. وی در بیان اهمیت عدالت، اظهار داشت: در سپهر معرفت دینی ما حرکت از […]

دومین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/3

به گزارش عدالتخواهی، دومین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران با سخنرانی اسماعیل رئیسی با موضوع “عدالت در نظام برنامه ریزی” آغاز شد.

وی در بیان اهمیت عدالت، اظهار داشت: در سپهر معرفت دینی ما حرکت از انبیا الهی آغاز و به حکومت عدل مهدوی ختم می شود، بنابر این کار از عدالت شروع شده  وبه عدالت هم ختم می شود. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا؟ چرا عدالت چنین اهمیتی دارد؟ از فحوای آیات و سیره انبیای الهی چنین نتیجه گرفته می شود که عدالت باید پیوندی عمیق با توحید داشته باشد، در غیر این صورت نمی توان جایگاه عدالت در سپهر معرفت دینی را توجیه کرد. طبق آیات قرآن ماموریت همه پیامبران برپایی “قسط” است. وی با اشاره به تعبیر “خلیفه الله” برای انسان افزود: خلیفه الله یعنی جانشین خداوند روی زمین. این جانشینی یعنی انسانی که به دنیا می آید تا پایان عمر باید مورد سرمایه گذاری قرار گیرد تا تمام استعدادهایی که خداوند در او قرار داده است به شکوفایی رسیده و در نتیجه تعالی وی حاصل شود.

مترجم کتاب “بهای نابرابری” افزود: ماموریت عدالت در جامعه اسلامی، تعالی انسان هاست. پس این ماموریت اقتضا می کند با توجه به اینکه هر کدام از انسان هایی که در روی زمین زندگی می کنند، همه ویژگی های خداوند را دارند، پس همه تلاش خود را به عمل آوریم تا این مهم تحقق یابد.

این صاحب نظر مدیریت تصریح کرد: آموزه های دینی ما، همه ویژگی های مطلوب را در جامعه مهدوی بر می شمارد و همه آن را در خصوصیت “عدالت” خلاصه می کند. یعنی به جای اینکه آن مدینه فاضله را با صفاتی چون نماز، روزه، امانتداری، خوش رفتاری و هزار ویژگی خوب دیگر برشماریم، همه را در یک کلمه و آن هم “عدالت” جمع می کنیم. طبق آموزه های دینی ما عدالت، همان چیزی است که انسان و جامعه انسانی را به حد اعلا  می رساند.

رئیسی با اشاره به اینکه در دنیا مخالفت با سرمایه داری بسیار زیاد شده است، در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون راه حلی به جز سرمایه داری ارائه نشده است، تاکید کرد: یک بیمار تا زمانی که نپذیرد بیمار است به پزشک مراجعه نمی کند و تا زمانی که به پزشک مراجعه نکند، درمان نمی شود. بخش بزرگی از نظریه پردازان و تئوریسین های کشور ما نه نتها مشکلی با سرمایه داری ندارند، بلکه می گویند سرمایه داری، تنها راه نجات بشر است.  فوکویاما کتابی نوشت و گفت لیبرال سرمایه داری نقطه پایان تاریخ است و دیگر بشر هیچ دستاورد دیگری نخواهد داشت. اکنون به ضرب ده ها و صدها نفر، این تئوری ها در جامعه ما گسترش پیدا می کند. بنابر این برای خروج از مونولوگ سرمایه سالاری، ابتدا باید مخاطرات این مسیر را برای جامعه و مدیرانش شکافت.

وی با اشاره به آمریکا به عنوان الگوی تمام و کمال نظام لیبرال سرمایه داری، گفت: آمارها و ارقامی که خود آمریکایی ها درباره توزیع ثروت در این کشور، منتشر می کنند خود گویای میزان کارآمدی این نظام است. طبق اطلاعات موجود یک درصد جمعیت آمریکا از بالاترین میزان ثروت و 40 درصد جمعیت این کشور کمترین آن را دارند. در این کشور شش نفر وارث والت مارت، ثروتی معادل 30 درصد طبقات پایین جامعه دارند. مهمترین آسیب این وضعیت، پایمال شدن رای مردم است. در چنین جامعه ای آیا می توان از دموکراسی سخن گفت؟

11-LandMass

نمودار توزیع ثروت در ایالات متحده آمریکا

این محقق و پژوهشگر ادامه داد: تئوری پردازان و نظریه پردازان ما این موضوع را می دانند اما حقیقت را به مردم نمی گویند. باید مواظب این تئوری سازی ها بود. او در توصیه ای به دانشجویان حاضر در جلسه تاکید کرد، واقعا عدالتخواهی، امروز در جامعه ما مستلزم این است که مطالعه بالا داشته باشید تا بدانید چه اتفاقی در جهان و در کشور در حال وقوع است و چه تئوری های ناکارآمد و ضد بشری را در قالب لیبرال سرمایه داری به ما عرضه می دارند.

مترجم کتاب “بهای نابرابری” در بخش دیگری از سخنان خود به راه های کنترل ثروت اشاره کرد و گفت:: توماس پیکتی در کتاب “سرمایه” معتقد است که باید از ثروتمندان 80 درصد مالیات گرفته شود. وی در پاسخ به این سوال که تا کجا قرار است از ثروتمندان مالیات دریافت کنید و آیا می توان حد و مرزی برای اخذ مالیات از سرمایه داران قائل شد؟ پاسخ می دهد ما از ثروتمندان بی حد و مرز مالیات می گیریم زیرا آنها نیز بی حد و مرز ثروت اندوزی می کنند.

 

آقایان از صندوق رای نترسند و حقیقت سرمایه داری را به مردم بگویند!

وی با بیان اینکه اگر نتوانیم این پیچیدگی ها را متوجه شویم، الفبای عدالتخواهی را متوجه نشده ایم، عنوان کرد: آن آقایانی که از سرمایه داری دفاع و در این راه عمل می کنند باید صاف و پوست کنده بگویند که قرار است چه بر سر مردم بیاورند. باید بگویند که قرار است طبق آمارها 80 درصد توده مردم تنها صاحب 10 درصد ثروت باشند. نباید از صندوق رای بترسند، رو راست بگویند با لیبرال سرمایه داری چه اتفاقی برای کشور می افتد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این نکته که رویکرد من در این جا واقعیات جامعه امریکاست گفت، تئوریسین ها الگو و مدل این جامعه را برای ما تجویز می کنند. بنابر این اگر واقعیات جامعه آمریکا برای مردم بازگو شود، گام بلندی در جهت حل ریشه ای مسائل برداشته خواهد شد.

 

Wealth_Inequality_Worse

نمودار توزیع ثروت در جهان

 

سخنران در پاسخ به سوال دیگری افزود: هیچکس با سرمایه داری به عنوان حاصل کار و  تلاش افراد مشکلی ندارد. اما سرمایه داری امروز حاصل یک مافیای نانوشته در جهان است. روزی ثروت جهان در دست دولت ها بود اما اکنون ثروت جهان یعنی شرکت ها. امروز بخشی از استکبار جهانی یعنی همین شرکت ها و نه دولت ها. پس به همین خاطر است که ما دست روی تفکرات اقتصادی آنها می گذاریم.

وی در توصیه مشفقانه ای به دانشجویان حاضر در نشست گفت: اگر امروز در جنبش عدالتخواه دانشجویی وقت می گذارید، بدانید در راه بزرگترین آرمان بشریت قدم گذاشته اید. امروز جهان خسته، نیازمند شماست. موضوع فقط مسلمانان یا حتی محرومین نیستند، تمام مردم جهان گرفتار این سیستم اند. اینکه در جهان امروز  94 درصد ثروت در اختیار 20 درصد جمعیت است و 300 نفر با اسامی مشخص معادل  3 میلیارد نفر از مردم انتهای جدول ثروت دارند، در تاریخ بی سابقه است.

 

عدالتخواهی، بلندترین آرمان الهی

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: نظریه پردازان، اینها را به ما نمی گویند. شما باید بدانید با چه چیزی می جنگیم. تلاش برای آرمان بلند عدالتخواهی یعنی تلاش برای بزرگترین آرمان الهی. تلاش برای نجات بشریت. تاریخ و بشریت نیازمند همت شماست و عدالتخواهی، آرمان کوچکی نیست.

 

اگر کم بیاوریم، زیر چرخ دنده های نظام تمامیت خواه سرمایه داری له می شویم

این فعال اجتماعی در پاسخ به سوالی در خصوص وظیفه دانشجویان، گفت: بهترین راه برای مبارزه با تفکر سرمایه داری، آگاهی بخشی به مردم است. ما در این راه ضعیف عمل کرده ایم. حتی لایه دانشجوئی ما که لایه پیشرو محسوب می شود، به درستی نمی داند که چه اتفاقی در حال وقوع است، اگر ما کم بیاوریم و کم بگذاریم زیر چرخ دنده های نظام تمامیت خواه سرمایه سالاری، له می شویم و چیزی از انقلاب باقی نمی ماند. البته ظاهر، خواهد ماند. آنها به خوبی می دانند که چطور پرچم، ظاهر و پوسته وجود داشته باشد اما از درون و باطن چیزی از انقلاب باقی نگذارند. یک بار در سال 88 امتحان کردند و تو دهنی خوردند و به این نتیجه رسیدند که چرا در فکر تغییر نظام باشیم، همین نظام می تواند وجود داشته باشد، شعارها و ظاهر حفظ شود اما از درون، این نظام از آرمان هایش خالی باشد.

رئیسی در پایان با اشاره به ضرورت آگاهی بخشی به جامعه درباره نظام ضد بشری لیبرال سرمایه داری خاطرنشان کرد: این مفاهیم را در کشور 80 میلیونی ما چند نفر می دانند؟ بخش قابل توجهی از نظریه پردازان کشور ما ایرادی به این سیستم قائل نیستند، حداقل آن است که این تفکر را خیرالموجودین می دانند. بنابر این اولین اقدام باید این باشد که به مردم آگاهی بخشی کنیم. نظریه پردازان ما که نمی آیند آمار ثروتمندان و فقرای نظام لیبرال سرمایه داری آمریکا را نشان دهند، بلکه آنچه را که خودشان می خواهند معرفی می کنند.

 

گفتنی ست، سی و سومین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی(نشست آموزشی مهندس محمدجواد جلال فرد) با شعار «عدالت سخت ترین آرمان» از شنبه 23 تا پنج شنبه 28 ماه جاری در دانشگاه تهران در حال برگزاری است. در این مدت دانشجویان از سراسر کشور از سخنرانی ها، کارگاه ها و میزگرد استادان، سخنرانان و فارغ التحصیلان جنبش بهره می برند. پرفسور درخشان، استاد حسن رحیم پور ازغدی، دکتر اسماعیل رئیسی، حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمانیدگی رهبری در دانشگاه ها، حسن عباسی و تعدادی دیگر از چهرها و کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، هنری و… کشور نیز در این نشست حضور دارند.