استاد رحیم‌پورازغدی در سومین روز از نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی:/۷

یکی از خطرات انقلاب فاسد شدن برخی انقلابیون در قدرت است

حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در نشست سالیانه جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با بیان اینکه یک انقلابی کارمند عقایدش است، گفت: این فرد تنها به دلیل اعتقاد داشتن وارد سیستمی می‌شود و زمانی که وارد کاری شد با تناقضات و تعارضات بین انقلابی ماندن و حکومت کردن مواجه خواهد شد، وقتی شما به حاکمیت می‌رسید […]

حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی در نشست سالیانه جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با بیان اینکه یک انقلابی کارمند عقایدش است، گفت: این فرد تنها به دلیل اعتقاد داشتن وارد سیستمی می‌شود و زمانی که وارد کاری شد با تناقضات و تعارضات بین انقلابی ماندن و حکومت کردن مواجه خواهد شد، وقتی شما به حاکمیت می‌رسید قرار است جامعه‌ای را هدایت کنید و با افکارتان به آن خط بدهید بخشی در تاریخ انقلاب هستند که به قدرت رسیدند ولی بعد از مدتی انقلابی حکومت نکردند و متصورند که باید افکار را تغییر داد.

این استاد دانشگاه گفت: انقلابی بازی و انقلابی نمایی یک خطر است زمانی که افراد مدعی انقلابی را وارد عمل کنید نمی‌تواند کار را پیش ببرد اینکه به اسم انقلابی‌گری در حاشیه قرار بگیرید آن هم خطرناک است.

وی ادامه داد: خطر دیگر برای انقلاب فاسد شدن برخی انقلابیون در قدرت است این افراد چرب و شیرین دنیا برایشان مزه می‌کند. پاک ماندن طبق آیات قرآن امری سخت است.

رحیم‌پور ازغدی اظهار داشت: افرادی را می‌شناسم که شعارهای تند انقلابی سر می‌دادند و امروز جزو اختلاسگران قرار دارد، افراد آگاه به مبانی انقلابی در جامعه نادر هستند، نفوذ، تحریم، خیانت و جاسوسی در مسیر انقلاب وجود دارد، اگر در نظام انقلاب پیچ و خم‌ها را نبینید پس از 35 سال چپ خواهید کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در قسمت دیگری از سخنانش افزود: برخی‌ها شجاعتشان را از دست داده‌اند و جرات نمی‌کنند حرف‌هایی که 20 سال پیش می‌زدند تکرار کنند. می‌گویند شرایط یا اهداف عوض شده در صورتی که اهداف عوض نشده است و همان‌هایی که در ابتدای انقلاب بوده و در قانون اساسی وجود داشته وجود دارد و تغییر نکرده است. البته ممکن است سبک تغییر کرده باشد.

رحیم‌پور ازغدی تاکید کرد: مسیر انقلاب همان است و نباید آن را رها کنیم تند و یا کند باید مسیر را برویم و نباید برگردیم یا مقصد را تغییر دهیم. این است تفاوت انقلابی ماندن و انحراف.

وی اضافه کرد: ما دو رویکرد داریم که از صدر اسلام بوده و تا آخر هم خواهد بود، یک رویکرد محافظه‌کاری که ممکن است بخشی هم انقلابیون فرسوده و پشیمان باشند، اینها 10 استدلال رایج داشته و دارند و می‌گویند مطالبات انقلابی و آرمان‌خواهانه مصلحت را در نظر نمی‌‌گیرد.

وی ادامه داد: اینها بین آرمان‌ عدالت و عقلانیت و مصلحت یک دوقطبی ایجاد می‌کنند. پاسخ این است که ما باید در آرمان‌ها ایده‌آلیست باشیم و در روش‌ها رئالیسم.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه بین ارزش و روش نباید فاصله بیفتد، گفت: در قرآن آمده است که انقلابیونی که وسط راه تسلیم می‌شوند اهل جهنم‌اند. مگر آنهایی که برای ادامه نبرد جابجایی نبرد یک جابجایی تاکتیکی انجام می‌دهند مثل همین مساله که بحث نرمش قهرمانانه مطرح شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: قطعنامه 598 هم دو هدف داشت یکی کشور را از اشغال آزاد کند و هدف دوم این بود که عراق آزاد شده و صدام هم محاکمه شود که هدف دوم آن زمان محقق نشد. امام گفت من جام زهر را می‌نوشم فعلا به همه اهداف نرسیدیم اما سازش نمی‌کنیم.

وی اظهار داشت: بعد از آن هم می‌بینیم که امام حکم اعدام سلمان رشدی را صادر کرد و بعد هم بحث صدور اسلام مطرح می‌شود نتیجه هم چیزی می‌شود که امروز آن را می‌بینیم.

رحیم‌پور ازغدی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای گفت: در ماجرای هسته‌ای حواستان باشد مقام معظم رهبری از اول گفتند که من معتقد نیستم این روش جواب بدهد ولی این تجربه باید صورت گیرد. ما از این جابجایی تاکتیکی دفاع می‌کنیم، نه اینکه این کار صددرصد مفید بود ولی این تجربه باید انجام می‌‌شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما خیلی وقت‌ها مجبوریم برای اینکه اصل حرکت را تثبیت کنیم دو قدم عقب برویم مصلحت جامعه را باید تشخیص داد، مصحلت‌سنجی هم دوگونه است یکی انقلابی و یکی محافظه‌گرانه.

وی ادامه داد: وقتی به یک آدم ترسو بگوییم مصلحت چیست می‌گوید اصلا مصحلت نبود انقلاب شود. یک مصلحت‌سنجی هم مصلحت سنجی خمینی (ره) بود که می‌گفت مصلحت در انقلاب است.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: برخی‌ها مصلحت نظام را با منفعت بخشی از حاکمان در نظام قاطی می‌کنند این افراد منافع خود را می‌بینند و می‌گویند مصلحت در فلان چیز است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی‌ها  می‌گویند باید ببینیم چه چیزی مقدور است نه اینکه ببینیم چه چیزی مطلوب است. مقدور بودن یک وقت سلیقه‌ای است و یک وقت واقعی. ما اگر بخواهیم درست نبینیم در آن زمان باید بگوییم که انقلاب اسلامی مقدور نبود.

وی ادامه داد: ما اگر قدرت را زیاد کنیم خیلی از مسائل مقدور می‌شود و اگر ضعیف باشیم غیر مقدور می‌شود. اگر بخواهیم با ضعیف نگاه کنیم خیلی از اتفاق‌ها مقدور نبود در زمان جنگ و در برخی از عملیات‌ها تمام شرایط می‌گفت پیروزی مقدور نیست ولی با زحمت و فداکاری مقدور شد.

رحیم‌پور ازغدی یادآور شد: انقلابی عمل کردن و عدالت در جامعه یک امر نسبی است نباید دید ما در این مساله صفر یا صد باشد. اگر اینگونه بگوییم فاسد می‌شویم و از بین می‌رویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای برخی‌ها هیچ چیزی مقدور نیست ولی برای برخی‌ها که اهل برنامه و تلاش هستند همه چیز مقدور است. متاسفانه برخی‌ها وقتی مسئول می‌شوند می‌گویند ما فقط آبگوشت بزباش می‌توانیم درست کنیم برای این افراد برخی مسائل مقدور نیست. در صورتی که ما می‌بینیم در کشور ما برخی باتلاش و کوشش همه کاری انجام دادند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان گفت: اگر ولی فقیه بگوید من چون رهبرم قانون جامعه را می‌شکنم عدالت را زیر سوال می‌برد.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: مقام معظم رهبری انتقادپذیر است در جلسات دانشجویی هم می‌بینیم دانشجویان حرف‌های خود را می‌زنند و اگر انتقادی دارند بیان می‌کنند ولیکن امکان این وجود ندارد که رهبری بخواهند به همه سوالات مردم پاسخ دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روش انتقاد از رهبری باید قانونی باشد و از طریق نهادهای مربوطه انجام شود. بین نقض رهبری و تضعیف رهبری مرز است و باید رعایت شود که متاسفانه در خیلی از جاها رعایت نمی‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری گفت: امام (ره) وقتی در نجف و پاریس بودند به دلیل اینکه نمی‌توانستند با مردم صحبت کنند با رسانه‌های مختلف مصاحبه می‌کردند و بعد از اینکه مستقر شدند مستقیم با مردم حرف می‌زدند و کمتر مصاحبه‌ای از ایشان یافت می‌شود. در کل سخنرانی‌های ایشان پاسخ به سوالاتی بود که مطرح شد.

رحیم‌پور ازغدی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری ادامه داد: اگر قطعی شود که ولی فقیه خطایی کرده که مبانی انقلاب زیر پا گذاشته شده و قدرت اداره کشور را ندارد دیگر صلاحیت ندارد.

وی در رابطه با سوال دیگری نیز گفت: هیچ وقت رهبری نگفتند کسی حق ندارد از نهادهای زیرمجموعه ما سوال کند.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: عده‌ای می‌گفتند ما در تشکیلات منصوب به رهبری هستیم و انتقاد از ما انتقاد از رهبری است و انتقاد از رهبری انتقاد از خداست! که در پاسخ باید گفت ما از این چیزها نداریم.

وی در خاتمه در پاسخ به این سوال که اگر در مجلس خبرگان نفوذ شود و رهبر مورد حمایت آمریکا انتخاب شود گفت: ما آن موقع تلاش می‌کنیم که با آن نظام مبارزه کنیم و آن را سرکوب نماییم. البته اینطور نمی‌شود در رابطه با این موضوع صحبت کرد و باید خیلی مسائل مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی ست، سی و سومین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی(نشست آموزشی مهندس محمدجواد جلال فرد) با شعار «عدالت سخت ترین آرمان» از شنبه 23 تا پنج شنبه 28 ماه جاری در دانشگاه تهران در حال برگزاری است. در این مدت دانشجویان از سراسر کشور از سخنرانی ها، کارگاه ها و میزگرد استادان، سخنرانان و فارغ التحصیلان جنبش بهره می برند. پرفسور درخشان، استاد حسن رحیم پور ازغدی، دکتر اسماعیل رئیسی، حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمانیدگی رهبری در دانشگاه ها، حسن عباسی و تعدادی دیگر از چهرها و کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، هنری و… کشور نیز در این نشست حضور دارند.

منبع: فارس