سید ضیا هاشمی در پنجمین روز از نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی:/8

محدودیت تعداد تشکل‌ در دانشگاه‌ها وجه قانونی ندارد!!

به گزارش عدالتخواهی، دکتر ضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری مهمان پنجمین روز از سی و سومین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران بود. حضور و سخنرانی وی، با پرسش و پاسخ دانشجویان عدالتخواه و بیان مشکلات تشکل هایشان همراه شد. هاشمی در آغاز، عدالتخواهی را عرصه ای […]

به گزارش عدالتخواهی، دکتر ضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری مهمان پنجمین روز از سی و سومین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه تهران بود.

حضور و سخنرانی وی، با پرسش و پاسخ دانشجویان عدالتخواه و بیان مشکلات تشکل هایشان همراه شد.

هاشمی در آغاز، عدالتخواهی را عرصه ای گستره و فراغ دانست و اظهار داشت: بسیاری از حکام و سلاطین شعار عدالت می دهند اما در حقیقت، بسیاری از اینان حکام ظلم و جور هستند نه حکام عدل و داد. از شعار تا عمل، تفاوت بسیار است و رسیدن به عدالت در عمل دشوار.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از عدالت تعاریف مختلفی وجود دارد، برخی آن را به مساوات و برابری ترجمه میکنند؛ اما در آموزه های دینی ما «عدالت» یعنی دفاع از حق. یعنی اگر مخالف ما هم مورد ظلم قرار گرفت از وی دفاع کنیم.

این مسئول بیان کرد: عرصه عدالت بسیار گسترده است و به شما باید تهنیت گفت که در این مسیر حرکت می کنید. امروز جامعه پیچیده است و اگر حق را نشناخته و راه دفاع از آن را ندانیم، نمی توانیم در راه عدالتخواهی گام برداریم.

وی ادامه داد: در حرکتی که امام پرچمدار آن است و یک طرف آن خاندان پهلوی قرار دارد یا در جنگ سخت نیز؛ شناسایی حق از باطل کار دشواری نیست اما تشخیص حق و باطل در جنگ نرم، سخت می شود.

وی همچنین تاکید کرد: عدالتخواهی مستلزم هزینه دادن است و گاهی خودی ها بیشترین هزینه ها را بر ما تحمیل می کنند.

در ادامه این برنامه، دانشجویان به بیان پرسش ها و مشکلات شان در فضای فرهنگی و تشکیلاتی دانشگاه پرداختند.

نمایندگانی از کانون قسط شاهرود، مجمع دانشجویی عدالتخواه دانشگاه رفسنجان، دانجویان عدالتخواه بابلسر و یاسوج، دانشجویان عدالتخواه دانشگاه های کرمان و فرهنگیان کرمان، مجمع دانشجویی عدالتخواه دانشگاه حکیم سبزواری، تشکل عدالتخواه دانشگاه فسا، مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه شیراز، تشکل عدالتخواه دانشگاه گیلان، تشکل عدالتخواه دانشگاه قوچان، مجمع دانشجویی آرمان دانشگاه صنعتی اصفهان و… به گفت و گو با معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداختند.

اغلب نمایندگان تشکل های دانشجویی به برخوردهای نامتعارف و حتی خلاف آیین نامه تشکل های دانشجویی با درخواست های صدور مجوز تاسیس و فعالیت تشکل های عدالتخواه در دانشگاه ها اشاره کردند.

دانشجویان همچنین به تبعیض در اختصاص بودجه بین تشکل های دانشجویی برخی دانشگاه پرداخته و بیان کردند با وجود اینکه در بعضی از دانشگاه ها، تشکل های عدالتخواه  از فعال ترین تشکل های دانشجویی بوده و بیشترین تعداد نشریات را در میان دیگر تشکل ها دارا هستند؛ اما بودجه ای بسیار اندک در اختیار دانشجویان عدالتخواه قرار می گیرد.

نماینده تشکل عدالتخواه رفسنجان گفت: طبق قانون 20 درصد از امکانات رفاهی دانشگاه از بخش دولتی جدا  به بخش خصوصی داده می شود. این موضوع باعث بالا رفتن هزینه ها برای دانشجویان و فاصله گیری دانشجویان مستضعف و محروم از تحصیل می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در پاسخ گفت: این قانون از قبل بوده است اما من با این نقد موافقم و باید روی آن کار کرد.

دانشجویان همچنین به رای گیری اتوماسیونی شورای مرکزی تشکل ها ی دانشجویی که به تازگی در دانشگاه ها مرسوم شده است، انتقاد وارد کرد که در پاسخ هاشمی این روند را با رفع مشکلات، قابل قبول دانست.

photo_2016-08-17_16-39-19

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در پاسخ به این انتقاد دانشجویان مبنی بر داور مغرضانه در مسابقات نشریات دانشجویی دانشگاه ها، گفت: من این تلقی را ندارم و همواره این موارد بین تشکل‌های با تفکر متفاوت وجود دارد.

هاشمی با اشاره به انتقاد دانشجویان از کمبود بودجه فرهنگی دانشگاه ها و تشکل های دانشجویی بیان کرد: این نقد را معاونان فرهنگی دانشگاه و من نیز داریم. اما نیاز است که تشکل ها با نشان دادن فعالیت های خود و وجه ای فعال از خود، بودجه شان را افزایش دهند. همچنین تشکل های دانشجویی برنامه هایی با بودجه های هنگفت ندارند و با همین بودجه ها هم می‌توانند برنامه‌هایی قوی و ارزشمند برگزار کنند.

این مسئول همچنین تاکید کرد: هیچ دانشگاهی حق نظارت بر نشریه شما قبل از چاپ ندارد. آیین نامه دانشجویی را بخوانید و حقوق‌تان را مطالبه کنید.

وی همچنین به ضعف مکانیزم‌های ارزیابی فرهنگی در دانشگاه ها اشاره و تاکید کرد که این مکانیزم ها باید بازبینی شود.

دانشجویان همچنین اشاره کردند که در برخی دانشگاه ها صدور مجوز تاسیس تشکل های دانشجویی جدید، تقریبا غیرممکن است زیرا مسئولان ار ایجاد تشکل جدید واهمه داشته و معتقدند که وجود دو یا سه تشکل در دانشگاه شان کافیست.

هاشمی در پاسخ به این انتقاد خاطرنشان کرد: محدودیت تعداد تشکل‌ها وجه قانونی ندارد. این موارد را باید پیگیری کرد.

دانشجویان همچنین بیان کردند که با وجود تذکر شما به مسئولان در دانشگاه ها مبنی بر نداشتن روحیه تقابلی با دانشجویان، اما همچنان این روحیه در مسئولان وجود دارد و بر ما سخت گیری های غیر متعارف می شود

هاشمی در پایان خاطرنشان کرد: حراست دانشگاه ها نباید سخت گیری کنند. باید حافظ منافع دانشجو باشند. حراست برای کنترل دانشجو نیست بلکه مسئول حفاظت از دانشجو در برابر خطرات خارجی است. همچنین هر دانشجویی و هر مسئولی که قانون‌شکنی می‌کند باید با او برخورد شود. قانون فصل الخطاب ماست. هر کس تبعیض قائل شود باید جوابگوی آن دنیا باشد.

جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان تشکل های جنبش عدالتخواه با سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گفتنی ست، سی و سومین نشست سراسری اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی(نشست آموزشی مهندس محمدجواد جلال فرد) با شعار «عدالت سخت ترین آرمان» از شنبه 23 تا پنج شنبه 28 ماه جاری در دانشگاه تهران در حال برگزاری است. در این مدت دانشجویان از سراسر کشور از سخنرانی ها، کارگاه ها و میزگرد استادان، سخنرانان و فارغ التحصیلان جنبش بهره می برند. پرفسور درخشان، استاد حسن رحیم پور ازغدی، دکتر اسماعیل رئیسی، حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمانیدگی رهبری در دانشگاه ها، حسن عباسی و تعدادی دیگر از چهرها و کارشناسان حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، هنری و… کشور نیز در این نشست حضور دارند.