گزارشی از ماجرای فوت"لطیفه" دختر مهاجر افغانستانی

12 سالگی که با رنج گذشت و با غربت تمام شد/مرگی که شاعبه قصور برخی متولیان درمانی شیراز را برانگیخته است

قطب پزشکی بودن شیراز موجب میشود تا برخی هموطنان از استان های مجاور و مردمانی با ملیت های مختلف برای بهبودی خود یا عضوی از خانواده راهی شهرمان شوند و عمدتا هزینه های سنگین درمان، مشقت های سفر و ترافیک و نبود محلی مناسب برای استراحت همراهان را نیز تحمل کنند و گاهی اوقات هم […]

قطب پزشکی بودن شیراز موجب میشود تا برخی هموطنان از استان های مجاور و مردمانی با ملیت های مختلف برای بهبودی خود یا عضوی از خانواده راهی شهرمان شوند و عمدتا هزینه های سنگین درمان، مشقت های سفر و ترافیک و نبود محلی مناسب برای استراحت همراهان را نیز تحمل کنند و گاهی اوقات هم با مرگ عزیز خود با غم فراوان به دیارشان برگردند.

اگر چه تکرار این وقایع عادی به نظر می رسد اما خبر فوت لطیفه از جنس دیگری است و احساسات و اعتراض عده ای از هموطنان و مردمان مهاجر همسایه را برانگیخته است که با پاسخ هایی از سوی مسئولین مواجه شدند که با گفته ی پدر لطیفه مغایرت دارد.

29 مرداد باشگاه خبرنگاران جوان در خبری اعلام کرد:«لطیفه رحمانی دختر 12 ساله افغانستانی که در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود، به دلیل ممنوع بودن عمل پیوند برای اتباع غیرمجاز در ایران، در گذشت… به گفته پدر لطیفه مسئولان بیمارستان غیر مجاز بودن این خانواده، عدم تمکن مالی و نبود تخت خالی برای عمل را مانع عمل این دختر 12ساله عنوان کرده اند»

5021710_679

ساعاتی بعد، خبرگزاری تسنیم و شرق هم این نقل قول پدر لطیفه را بازتاب دادند. پیش از این هم، بخش افغانستان خبرگزاری فارس نوشته بود: پدر لطیفه می‌گوید باید از کبد خودم پیوند بزنند. اما مسئولان بیمارستان جواب سر بالا می‌دهند و می‌گویند تو افغانستانی بی‌مدرک هستی و ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.می‌گویند قانون دست ما را بسته و تازه اگر کار قانون را حل کنی، آیا آنقدر پول داری تا دخترت را درمان کنیم؟

در این بین، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به انتشار خبر فوت یک دختر تبعه افغان در شیراز به دلیل ممنوعیت عمل پیوند اعضا برای اتباع بیگانه گفته بود که؛ این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا این در مورد خاص، فوت آن فرد به دلیل عدم پیوند بوده یا خیر.طبق قانون پیوند اعضا به اتباع بیگانه ممنوع است اما بر اساس ضرورت و نیاز می‌توان تغییراتی در این قانون صورت داد.

عدالتخواهی نیز که متاثر از خبر فوت لطیفه است به گفت و گو با محمدیار حیدری، جوان دانشجوی دانشگاه شیراز پرداخت که روز شنبه 30 مرداد در بیمارستان نمازی حضور داشته است.

photo_2016-08-22_23-09-49

حیدری با بیان اینکه در روز شنبه 30 مرداد،همراه پدر و مادر مرحومه لطیفه رحمانی پیگیر کارهای ترخیص جنازه دخترشان بودم گفت: وقتی عصر جمعه 29 مرداد، خبر فوت مرحومه لطیفه رحمانی را از فضای مجازی و دوستان به دلیل بیماری کبدی در بیمارستان نمازی شیراز شنیدم ، برآن شدم که صبح شنبه با هدف خیرخواهی و کمک راهی بیمارستان نمازی شیراز شوم، حدود ساعت 10 به بیمارستان نمازی رسیدم و بعد از کمی جست و جو توانستم آقای دوست محمد رحمانی پدر لطیفه رحمانی را پیدا کنم.

وی افزود: بعد از عرض تسلیت و ابراز همدردی با ایشان ، پیگیر روند اداری برای ترخیص جنازه مرحومه لطیفه رحمانی شدم، از آقای رحمانی پرسیدم که برای ترخیص دخترش چقدر باید پرداخت کند؟ گفت 17 میلیون تومان. بنده قبض حسابداری را گرفتم و به صندوق مراجعه کردم و تشریح کردم که این بنده خدا استطاعت مالی ندارد که این مبلغ را بپردازد، بعد از کمی صحبت مسئول صندوق مرا به بخش مددکاری بیمارستان راهنمایی کرد.

photo_2016-08-22_23-23-36

حیدری ادامه داد: بنده رفتم و با خانم اکبری مسئول بخش مربوطه صحبت کردم، گفتند مجدد صورتحساب را ازصندوق بگیرم. مبلغ حدود 20 میلیون تومان بود، صورتحساب را به مددکاری بردم و کارت دانشجویی ام را گرفتند،بعد همراه پدرلطیفه به بخش مدیریت رفتیم تا با رییس بیمارستان در این رابطه صحبت کنیم،چون جلسه داشتند منتظر ماندیم. در همین حین آقایی به نام رحیمی از انجمن خیریه فرشته های زمینی و آقایی به نام مرادی که وکیل بودند به من تماس گرفتند و هماهنگی هایی را انجام داده بودند تا توانستیم جنازه لطیفه را تحویل بگیریم.

این دانشجوی افغان دانشگاه شیرازتصریح کرد: تا رسیدن آمبولانس حدود یک ساعت طول کشید و من در این حین ماجرای بیماری لطیفه را از زبان پدرش چنین شنیدم؛ «از 3 ماه پیش حال دخترمان بد و شکمش ورم کرد، به (درمانگاه یا بیمارستان) گنجویان در دزفول خوزستان مراجعه کردیم و آنها بعد از آزمایش های مقدماتی گفتند باید به بیمارستان نمازی شیراز مراجعه کنید. دو هفته پیش از تاریخ آخرین بستری(یعنی دو هفته جلوتر از تاریخ 18 مرداد) به شیراز مراجعه کردیم و بعد از چکاب و انجام آزمایش در بیمارستان مطهری، گفتند بیمار را به بیمارستان نمازی ببرید.بعد از معاینات و آزمایش ها ،دکتر به ما یک مقدار قرص داد و گفتند: داروها را مصرف کنید و  دوباره بیمار را بیاورید، ولی وقتی به دزفول برگشتیم، بعد از مدتی حال دخترم بد تر شد و ما دوباره در تاریخ 18 مرداد به بیمارستان نمازی شیراز مراجعه کردیم. دکترها گفتند؛ لطیفه باید عمل بشود. از دکترش پرسیدم که عمل میکنید؟ گفتند شما غیر مجاز هستید و کارت اقامت ندارید، هزینه عمل هم بالا هست شما میتوانید پرداخت کنید؟ گفتم شما عمل بکنید یک کاریش میکنم. رفتم پیش دکتر و گفتم آقای غلامی چه وقت دخترم را عمل میکنید ،گفت که سه شنبه اما سه شنبه عمل نکردند و گفتند شنبه و برای روز شنبه به تعویق انداختند که دخترم در روز پنجشنبه متاسفانه فوت شد و به شنبه نرسید. و بعد از ظهر پنجشنبه خبر فوت دخترم را دادند»

photo_2016-08-22_23-10-27

بالاخره پدر لطیفه رحمانی با آمبولانس راهی دزفول شد و بنده مادر لطیفه به همراه یک زن و شوهر که از بستگان بود را به پایانه مسافربری امیر کبیر رساندم و آنها سوار ماشین شدند و راهی دزفول و بنده هم در یک غروب غم انگیز برگشتم طرف خانه مان.

حیدری در پاسخ به سوال خبرنگار ما، درمورد پیوند کبد از پدر لطیفه گفت: ایشان میخواسته از کبد خودش به لطیفه پیوند بزنند، برای عمل کبد همه ی کبد لازم نیست بخشی از کبد را که پیوند بزنند،بافت خودش را ترمیم می کند.

اگر چه پس از شیوع دلالی اعضای پیوندی، داستان پیوند اعضا در ایران قوانین خود را دارد که نیاز به بررسی مجدد و تبصره برای شرایط خاص دارد. قوانین تابعیت و اقامت افغان ها که به دوره پهلوی بر می گردد، هم نیاز به تجدید نظر و بروز رسانی دارد. مخصوصا به خاطر نگاهی که امام خمینی (ره) و رهبری معظم به هموطنان دیروز و همسایه گان امروز ما دارند و نقشی که مردم سختکوش افغان در همراهی با انقلاب اسلامی، هشت سال دفاع مقدس و درحال حاضر در جبهه مقاومت سوریه دارند.بدور از نگاه های نژاد پرستانه برخی ها که حتی قومیت های کشورخودمان را هم به سخره می گیرند، به افغان ها باید نگاه واقع بینانه تری کرد و  هم فرصت ها و ظرفیت ها را دید و هم چالش ها و برای مسائلی که به وجود می آید به درستی چاره اندیشی کرد.

و درماجرای فوت “لطیفه” که شاعبه قصور برخی متولیان درمانی شیراز را بر انگیخته، باید با ارائه گزارش دقیق و  ورود وزارت بهداشت با نظر اولیاء این کودک 12ساله بررسی های لازم انجام شود تا حقی از این خانواده ضایع نگردد، چرا که جان یک انسان درمیان است و فرقی ندارد اهل کجا یا ساکن کجا باشد.

 

گزارش از سمیرا مردانی/ شیراز