عدالتخواهی گزارش می دهد؛

گزارشی از نشست آموزشی «مهندس جلال‌فرد» اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی

نظرسنجی در هفته پایانی مرداد امسال به رسم هر ساله، نشست تابستانه جنبش عدالتخواه دانشجویی با رویکرد آموزشی برگزار شد. اعضای تشکل های اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از سراسر کشور به همراه علاقه مندان و دانشجویانی که مایل به شناخت بیشتر تفکر عدالتخواهی هستند؛ در این دوره با عنوان سی و سومین نشست سراسری جنبش […]

نظرسنجی

در هفته پایانی مرداد امسال به رسم هر ساله، نشست تابستانه جنبش عدالتخواه دانشجویی با رویکرد آموزشی برگزار شد. اعضای تشکل های اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از سراسر کشور به همراه علاقه مندان و دانشجویانی که مایل به شناخت بیشتر تفکر عدالتخواهی هستند؛ در این دوره با عنوان سی و سومین نشست سراسری جنبش عدالتخواه دانشجویی به نام «مهندس محمدجواد جلال‌فرد» و با شعار «عدالت سخت‌ترین آرمان» شرکت داشتند. این نشست در دانشکده فنی دانشگاه تهران از 23 تا 28 مرداد برگزار شد.

جنبش عدالتخواه دانشجویی، علاوه بر نشست تابستانه، در زمستان های هر سال نیز نشستی داخلی که معمولا دو یا سه روز به طول می انجامد برگزار می کند. در نشست های زمستانه، برنامه ها فشرده تر و عملیاتی تر و نفرات حاضر را افراد اصلی(دبیران و اعضای شورای مرکزی و نفرات تاثیرگذار در شهرهای مختلف کشور) تشکل های جنبش در برمی‌گیرد. البته این بین نیز گردهمایی‌هایی کوچکتر و عملیاتی تر با عنوان «نیم نشست» و و با حضور نفرات اول و دوم تشکل های عضو اتحادیه برگزار می شود که کاملا جنبه داخلی دارد.

نشست های تشکیلاتی اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی، همواره با نام یک شهید مزین می شود. جنبش هر ساله برای نشست های زمستانه و تابستانه خود، نام یک شهید یا فرد خاصی را انتخاب می کند اما نشست تابستانه 95 با دیگر سال ها در نامگذاری متفاوت بود چون این بار نام یک دانشجوی عدالتخواه و جوان را بر خود داشت:«مهندس محمدجواد جلال‌فرد».

دانشجوی عدالتخواه و انقلابی، محمدجواد جلال‌فرد عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در دو سال اخیر، دبیر کمیته مطالبه حق مسکن مردم و دبیر کمیته ساماندهی باغات ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بود. وی که فعالیت دانشجویی و عدالتخواهانه خود را از دوران کارشناسی در شیراز با تمرکز بر مساله عدالت شهری، آغاز کرده بود در سال 93 وارد مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران و شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی شد. وی که کارشناسی خود را در رشته «مهندسی شهرسازی» گذرانده بود و با توجه به فضای فعالیت عدالتخواهان در شیراز، به سرعت وارد حوزه تخصصی «مسکن» شده و به طور خاص روی تامین مسکن محرومان و مستضعفان کار کرد. مردم متقاضی مسکن مهر مناطق مختلف تهران، وی را به خوبی می شناسند. قلب محمدجواد که همواره برای انقلاب و ولی‌نعمتان آن یعنی مستضعفان می‌تپید، در 12 فروردین امسال در روز جمهوری اسلامی ایستاد و دانشجویان و مردمی بسیار را غم نشاند.

محمدجواد

اما برنامه های نشست تابستانه 95 شامل حضور سخنرانان و استادان در جمع دانشجویان و برگزاری کارگاه های آموزشی فارغ التحصیلان جنبش بود.

وحید جلیلی: «عدالت» محوری برای گذار جامعه ایران از انحطاط به تعالی

آیین افتاحیه نشست سی و سوم جنبش با حضور وحید جلیلی، مدیر دفتر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، که یکی از پایه گذاران و استادان جنبش عدالتخواه دانشجویی به شمار می رود؛ برگزار شد. وی که «رسالت جنبش عدالتخواه دانشجویی» را به عنوان موضوع سخنرانی خود برگزیده بود، . انقلاب اسلامی را یکی از “بزرگترین گذارهای ملت ایران از انحطاط به تعالی” دانست و بیان کردکه هرچقدر دانشجویان این گذار را بهتر بشناسند، بهتر می توانند وظیفه دانشجویی خود را ایفا کنند. وی «عدالت» را از جمله محورهایی که امام برای گذار جامعه از انحطاط به تعالی به کار گرفت؛ معرفی کرد.

1

رئیسی: اگر کم بیاوریم، زیر چرخ دنده‌های نظام تمامیت‌خواه سرمایه‌داری له می‌شویم

دکتر اسماعیل رئیسی، کارشناس اقتصادی و مترجم کتاب «بهای نابرابری» در دومین روز از نشست آموزشی مهندس جلال فرد با یادآوری نظام ضد عدالت و ضد دموکراسی لیبرال سرمایه داری که حاصل ش توزیع ثروت بین گروهی اندک از مردم و به استضعاف کشیدن ملت هاست، خطاب به نظریه پردازان داخلی مدافع نظام سرمایه داری گفت: آقایان از صندوق رای نترسند و حقیقت سرمایه داری را به مردم بگویند! وی با اشاره به اهمیت آگاهی بخشی به مردم درباره نظام سرمایه داری و ضرورت مبارزه با این نظام ضد انسانی، افزود: اگر کم بیاوریم، زیر چرخ دنده های نظام تمامیت خواه سرمایه داری له می شویم.

fl000002

سعید قاسمی: برخی جریان‌ها در انتخابات پیش رو، بحران‌سازی می کنند

دیگر مهمان نشست سی و سوم جنبش عدالتخواه دانشجویی، سردار سعید قاسمی، از فرماندهان جنگ تحمیلی بود. وی با یادآوری خطر فتنه و بحران های ساختگی برخی جریا ها در استانه انتخابات، نسبت به بحران های جدید و تقلبی در ماههای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری بعدی، هشدار داد.

3

پرفسور درخشان: آیا از سعودی‌ها هم کمتریم که میدان نفتی به خارجی‌ها می‌دهیم؟!

مهمان سومین روز از نشست آموزشی مهندس جلال فرد، پرفسور مسعود درخشان استاد اقتصاد انرژی و عضو هیأت علمی دانشكده‌ اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و از صاحب نظران حوزه اقتصاد اسلامی بود. وی با انتقاد از جریان سرمایه سالار در کشور گفت: سرمایه‌داری به شیخ‌گیری از میان مسولان و نفوذ در سیستم سیاسی و تقنینی کشور رسیده است. وی که از منتقدان اصلی قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC به شمار می رود، با انتقاد از در اختیار گذاشتن میادین نفتی به شرکت های خارجی در این قراردادها،بیان کرد: آیا از سعودی‌ها هم کمتریم که میدان نفتی به خارجی‌ها می‌دهیم؟!

4

رحیم‌پور‌ازغدی: یکی از خطرات انقلاب فاسد شدن برخی انقلابیون در قدرت است

استاد حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و از استادان و پایه گذاران چنبش عدالتخواه دانشجویی نیز در یک سخنرانی به بررسی آینده انقلاب اسلامی پرداخت. برخی‌ها مصلحت نظام را با منفعت بخشی از حاکمان در نظام قاطی می‌کنند این افراد منافع خود را می‌بینند و می‌گویند مصلحت در فلان چیز است. وی همچنین خاطرنشان کرد: خطر دیگر برای انقلاب فاسد شدن برخی انقلابیون در قدرت است این افراد چرب و شیرین دنیا برایشان مزه می‌کند. پاک ماندن طبق آیات قرآن امری سخت است.

6

بازدید از ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و پرسش و پاسخ با رئیس این مجموعه تحت نظر بیت رهبری

اما روز سه شنبه 26 مرداد، دانشجویان شرکت کننده در نشست سی و سوم اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی تور بازدید از ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از مجموعه های تحت نظر بیت رهبری را تجربه کردند. در این بازدید دانشجویان علاوه بر مشاهده اقدامات این مجموعه در سطح کشور، سوالات و ابهامات ذهنی خود را صریح و شفاف با محمد مخبر، رئیس این ستاد در میان گذاشتند.

7

8

9

ایزدی: آمریکا با «سیاست» و «توانمندی» ما مشکل دارد/ حتی اگر سیاست‌مان را تغییر دهیم توانمندی‌مان تغییر‌ناپذیر است!

فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در جمع دانشجویان عدالتخواه به سخنرانی با موضوع «آینده رابطه ایران و آمریکا» پرداخت. وی عنوان کرد: آمریکا سال‌هاست که ما را در رتبه کشورهای حامی تروریست قرار می‌دهد، آنها فقط از سیاست‌های ما ناراحت نیستند، وگرنه امروز ما سیاست‌های خود را با تعطیلی کارخانه‌های هسته‌ای و برجام تغییر داده‌ایم. آنها با توانمندی ما که کشوری در حال پیشرفت با جمعتی جوان و وسعتی قابل قبول هستیم نیز مشکل دارند. پس حتی اگر سیاست هایمان را تغییر دهیم، آن ها همچنان با ما مشکل دارند.

10

عباسی: آژانس محرم و مردم و مجلس نامحرم‌اند!

حسن عباسی دیگر سخنران نشست سی و سوم جنبش عدالتخواه دانشجویی، با اشاره به اسناد محرمانه و اطلاعات سری کشور که در اختیار جاسوسان بیگانه با عنوان بازرس آژانس اتمی یا سازمان ملل قرار می گیرد، گفت: جاسوسانی تحت عنوان نیروهای سازمان ملل وارد ایران می شوند و اطلاعات ایران را به طور کامل به دست می آورند لذا شاهد هستیم که بخش هایی از اسناد به دست آژانس افتاده است و حتی منتشر می شود از دید برخی از مسئولان مردم، مجلس و اساتید دانشگاه ها نامحرم بوده اند اما آژانس را محرم خود دانستند.

11

 

شمع سوگواری برای استقلال نفت در شب کودتای 28مرداد

چهارشنبه شب مصادف با شب سالروز کودتای 28 مرداد، جمعی از دانشجویان عدالتخواه در اعتراض به عدم اصلاحات اساسی در قراردادهای جدید نفتی موسوم به ipc و خطر از بین رفتن استقلال کشور؛ مقابل وزارت نفت شمع روشن کردند. جنبش عدالتخواه دانشجویی آغاز بحث قرادادهای جدید نفتی کار دانشجویی خود را کلید زده است و با چاپ نشریه، جزوه، دعوت از استادان و کارشناسان، برگزاری نشست خبری و تجمع اعتراضی به اعتراض به روند این قراردادها و آگاهی بخشی به مردم پرداخته است.

12

نیکزاد: چند میلیون نفر منتظر تحویل مسکن مهر هستند/ پرونده مسکن مهر در هشت ماه با منابع خودش بسته می‌شد

علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی، پنجشنبه 28 مردادماه مهمان ششمین روز از سی‌وسومین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی بود. وی گفت: اکنون چند میلیون نفر منتظر تحویل مسکن مهرشان هستند. به شما اطلاع دهم که می شد قضیه مسکن مهر هشت ماهه با منابع خودش جمع و پرونده اش بسته شود اما اراده ای برای این کار وجود نداشت.

هاشمی: محدودیت تعداد تشکل‌ در دانشگاه‌ها وجه قانونی ندارد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناورینیز مهمان دانشجویان عدالتخواه بود تا علاوه بر سخنرانی، مشکلات دانشجویان را از زبان خودشان بشوند. وی در پاسخ به این گفته دانشجویان مبنی بر اینکه از مشکلات بر سر راه مجوزگیری تشکل های دانشجویی عدالتخواه در دانشگاه ها تفکر ایجاد محدودیت در تعداد تشکل های دانشجویی است، عنوان کرد: محدودیت تعداد تشکل‌ در دانشگاه‌ها وجه قانونی ندارد. وی همچنین تاکید کرد: در هیچ دانشگاهی حق نظارت بر نشریه دانشجویی قبل از چاپ ندارد.

 13

باقری: پافشاری بر ارزش‌ها در سیاست خارجی عین عقلانیت است

علی باقری کارشناس مسائل سیاست خارجه نیز از مهمانان نشست سی و سوم جنبش عدالتخواه دانشجویی بود. وی گفت: پافشاری بر ارزش‌ها در سیاست خارجی عین عقلانیت است، اما عقلانیتی که منافع ملی ایران را تأمین می‌کند و نه عقلانیتی که مورد قبول کاخ سفید است.

14

مراسم اختتامیه نیز با حضور حجت الاسلام قریشی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

انتخاب اعضای شورای مرکزی 95- 96

در روز پایانی نشست سی و سوم جنبش عدالتخواه دانشجویی انتخابات

انتخابات شورای مرکزی جنبش عدالتخواه در تاریخ 28 مردادماه از ساعت 10:30  تا 5 بامداد  29 مرداد و باحضور نماینده نهاد رهبری در دانشگاهها و همچنین نماینده وزارت علوم برگزار شد و افراد ذیل حائز اکثریت آرا شدند: صادق پور هاشمی، مجتبی رئیسی، شایان نادری، امین سردار آبادی، فاطمه یوسفی.

همچنین انتخابات اعضای شورای نظارت بر جنبش عدالتخواه همزمان با انتخابات شورای مرکزی برگزار شد و افراد ذیل انتخاب شدند: حسین شهبازی زاده، سلمان کدیور، سید مصطفی موسوی.

انتخاب دبیر پس از انتخاب دو عضو انتصابی توسط شورای مرکزی انجام خواهد گرفت.

گفتنی‌ست، در این دوره هفت روزه، بعدازظهرها کارگاه هایی با حضور فارغ التحصیلان جنبش برگزار می شد. از جمله آن ها: مبانی عدالتخواهی و مطالبه گری(سلمان کدیور)؛ جریان شناسی سیاسی(فرشید جعفری)؛ میزگرد معرفی و تاریخچه جریان عدالتخواه(سید مصطفی موسوی و فرهاد بیضایی)؛ عدالت شهری(حسین شهبازی)؛ خط امام(صادق شهبازی)؛ دانشجوی تراز انقلاب اسلامی(هادی مسعودی)؛ نویسندگی و نشریات(مائده تدینی)؛ رسانه عدالتخواه(سید حسن حاج کرمی)؛ بایسته های مدل کار فرهنگی(رقیه فاضل)؛ جریان شناسی فرهنگی(نامخواه)، قانون اساسی و مطالبه گری ( محمد جهانبخش )

گزارش تصویری
نظرسنجی

15

16

17