یادداشت/ محمد قادری

مسکن مهر فاجعه ای برای مردم یا برای سرمایه داران؟!

عباس آخوندی: مسکن مهر فاجعه است. بازار مسکن 3 سال است که در رکود کامل به سر می‌برد و وزارت مسکن و شهرسازی هیچ حرکتی برای خروج از رکود برای این بخش از بازار انجام نداده است. بی برنامگی یکی از دلایل اصلی این رکود طولانی مدت می‌باشد که البته جناب آخوندی سعی دارد بی‌برنامگی […]

عباس آخوندی: مسکن مهر فاجعه است.
بازار مسکن 3 سال است که در رکود کامل به سر می‌برد و وزارت مسکن و شهرسازی هیچ حرکتی برای خروج از رکود برای این بخش از بازار انجام نداده است. بی برنامگی یکی از دلایل اصلی این رکود طولانی مدت می‌باشد که البته جناب آخوندی سعی دارد بی‌برنامگی و نبود دغدغه در وزارتخانه خود را با فاجعه بودن مسکن مهر بپوشاند.
بررسی ابعاد فاجعه مسکن مهر و شناسایی آسیب دیدگان اصلی طرح مسکن مهر حداقل کاری است که باید دغدغه مندان مسکن خصوصا فعالان اقشار کم درآمد آن را پیگیری کنند. بدین منظور این نگارش برآن است که به صورت واقعی به بعضی از ابعاد و چرایی ایجاد مسکن مهر پرداخته شود.
مسکن مهر بر اساس بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد که قرار بود سالیانه یک میلیون پانصد هزار نفر را صاحب خانه کند و بیشترین تمرکز آن هم بر اقشار کم درآمد بود. مسکن مهر از همان روزهای اول با انتقادات گسترده ای همراه بود و بسیاری معتقد بودند که دولت باید مسکن به بخش خصوصی واگذار کند. اما بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که تامین این تعداد واحد از توان بخش خصوصی خارج است و همچنین اراده سیاسی برآن بود تا هر چه زودتر مردم صاحب خانه شوند و در کنار آن نیز بخش مسکن به عنوان یکی از مولدان اصلی اشتغال کشور بتواند اثر مهمی را بر اشتغال بگذارد.
بنابراین عدم عقب نشینی دولت از مسکن مهر باعث گردید که مسکنی که آن روزها توسط بخش خصوصی با قیمت متری یک میلیون و دویست هزار تومن عرضه می‌گردید بتواند با قیمت میانگین 300 هزارتومان عرضه گردد. این عرضه مسکن ارزان قیمت در سطح کلان باعث گردید که بخش خصوصی یا به عبارت دیگر بساز بفروش‌ها و بورژوای مستغلات که تا امروز تنها به فکر منافع خود بود و نه خانه دار کردن مردم، طرحهای خود را رو به شکست ببیند.
اما شناسایی این ضررکنندگان و بورژوای مستغلات می‌تواند نقش مهمی در تحلیل‌های امروز ما داشته باشد.
اکثریت بازار مستغلات و بساز بفروش در ایران متعلق به بانک اقتصاد نوین می باشد که سهام داران آن چند شرکت عمرانی بزرگ مانند شرکت بین المللی استراتوس، شرکت سرمایه گذاری ساختمان نوین و بیش از 10 شرکت بزرگ دیگر می باشند. اما در میان پایه گذاران اصلی این بانک و مجموعه، شخصی دیده می‌شود به نام حسین عبده تبریزی، کسی که از سال 92 تا کنون به عنوان مشاور جناب آقای آخوندی دارد فعالیت می‌کند. سابقه فعالیت و همکاری آقای عبده تبریزی و آخوندی به قبل از وزارت خانه و به اوایل دهه 80 یعنی تاسیس بانک اقتصاد نوین برمی گردد. جایی که عبده تبریزی رئیس بانک اقتصاد نوین بود و آخوندی یکی از شرکای اصلی یکی از شرکت‌های تابعه این بانک یعنی شرکت استراتوس بود.
یکی از طرح‌هایی که شرکت استراتوس قرار بود در دهه 80 انجام دهد، سرمایه‌گذاری در اطراف تهران بود. آن سالها و بر اساس نتایج مرکز آمار که رشد جمعیت اطراف تهران را بیش از تهران پیش بینی کرده بود شرکت استراتوس شروع به سرمایه گذاری در اطراف تهران با قیمت پیش فروش متری 1 تا 1.2 میلیون تومان کرد.
با شروع پروژه مسکن مهر قیمت ها به میانگین 300 هزار تومان افت کرد. در نهایت استراتوس مجبور شد پروژه ها را در قالب مسکن مهر خودمالکی و به قیمت 500 هزار تومان عرضه کند. آخرین پروژه های این شرکت نیز به قیمت 650 هزار تومان فروخته شد و این شرکت و شرکای خود زیان مالی قابل توجهی کردند و علاوه برآن دیگر بازار مسکن را در دستان خود نمی‌دیدند.
حال مشخص است که زیان کنندگان اصلی این طرح چه کسانی بودند. مجموعه بانک اقتصاد نوین، آقای عبده تبریزی و عباس آخوندی یا مردمی که باید 22 سال کار می کردند تا بتوانند صاحب خانه شوند. اکنون نیز اکثریت انتقادهای وارد بر مسکن مهر از سوی جناب آقای آخوندی و بیابان خواندن آن قبل از آنکه بخاطر رفاه حال مردم باشد بیشتر در راستای حذف چنین پروژه‌هایی است که دیگر بازار سوداگران زمین برهم نخورد وگرنه همه می‌دانند که ساخت مسکن یک پروژه نیست که توقع این را دارند که دولت قبل باید آن را کامل انجام می‌داد. اگر قبول کنیم که ساخت مسکن یک فرآیند است و بخش دیگر این فرآیند یعنی خدمات دهی بردوش دولت آقای روحانی است، پس جناب آخوندی جای فرافکنی به وظیفه دولت خود یعنی خدمات دهی به مردم تمرکز کند.
در پایان باید گفت که جناب آقای آخوندی اگر بورژوای مستغلات و بساز بفروش‌ها چنین زیانی نمی‌کردند باز هم مسکن مهر یک طرح مزخرف و بیابان بود؟. آیا تصویب وام بانکی با اقساط ماهیانه 2.5 میلیون تومان و بازپرداخت پیش از دویست درصدی در راستای کارهای بانک‌داری شما می‌باشد یا تامین مسکن اقشار کم‌درآمدها؟. و به راستی کدام مزخرف‌تر است مسکن مهری که می‌تواند اقشار کم‌درآمد را صاحب خانه کند یا وام با اقساط 2.5 میلیون تومانی که حتی قشر متوسط جامعه هم از بازپرداخت آن برنمی‌آید چه برسد به اقشار پایین دست و کم درآمد جامعه؟