یادداشت / محمد جواد معتمدی

بانک های جمهوری اسلامی چه می کنند ؟

طبق این پیمان، بانک های ایران باید هر شخص حقیقی و حقوقی که در لیست تحریم ها وجود دارد را در سازو کار مالی تحریم کرده و اموال او را مسدود کنند

در این روزها که رسانه ها در هیاهوی بازی ها و جنگ های زرگری چپ و راست خودشان هستند، پیمان پولشویی یا همان پیمان FATFعلنا اجرا شد و قطعا چند روز دیگر در بین این هیاهوها گم شده و یا ابزاری میشود برای چماق به سر کردن جناح مقابل؛ بگذریم. اما چه شده؟ بانک های جمهوری اسلامی در راستای اجرای پیمان FATF ( منویات ایالات متحده امریکا ) مجموعه های تروریستی در داخل ایران را تحریم کردند. البته باید تروریستی بودن یک مجموعه را با ادبیات خودشان(استکبار) معنی کنیم تا عمع فاجعه را متوجه بشویم.

چند روز پیش متن مکاتبه رسمی بانک ملت به قرارگاه خاتم الانبیاء منتشر شد و علنا بانک های ایران ابزارهای تحریم امریکا و اروپا شدند. هرچند که مقامات مربوط تکذیب کردند. کارشان همین است، تکذیب کردن. چند ماه پیش خود FATF را هم تکذیب میکردند که چند روز بعد از آن ریئس بانک مرکزی این موضوع را تایید کرد. تازه این شروع کار است. طبق این پیمان، بانک های ایران باید هر شخص حقیقی و حقوقی که در لیست تحریم ها وجود دارد را در سازو کار مالی تحریم کرده و اموال او را مسدود کنند. در این لیست 200 شخص و و موسسه ایرانی ازجمله صداو سیما، وزارت دفاع، قرارگاه خاتم، سازمان صنایع دفاعی، سپاه قدس وجود دارند که همین ماجرا برایشان اتفاق می افتد، دیر یا زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد. همه این ها برای آن است که تراکنش های مالی ما طبق پیمان ذکر شده باید مورد رضایت FATF باشد تا سرانجام ایران از لیست سیاه بیرون بیاید و دیگر کشورها بتوانند با بانک های ایرانی کار کنند و سر آخر چرخ زندگی مردم بچرخد! به همین سادگی…

چند وقت پیش بود که آیات عظام و اقایان اصولگرا (چرا!) برای برجام کف میزدند و فریاد احسنت شان در بلندگو های نماز جمعه و مجلس و … بلند بود حالا دارند می گویند که FATF بزرگ ترین نفوذ است و نوعی خود تحریمی است و به صلاح کشور نیست و هکذا. باید به این بزرگواران بگویم که همگی باید بیرون بکشید! هنوز یادمان نرفته است تاییدات جنابانعالی را و تصویب 20 دقیقه ای برجام را. این ژشت ها به شما نمی آید. به قولاً شَکل این حرف ها نیستید. الان هم که در این مورد ورود کرده اید چون اسم برخی از نهاد های انقلابی آمده است و یا قبیله گرایی سیاسی تان شما را به این صرافت انداخته، که بیایید و نطق بفرمایید. مگر قبلا نمیگفتیم که برجام مدخل ورود است، مگر نمیگفتیم برجام بهانه است. بله برجام شروعی بود بر پایان انقلاب! چه خوش خیال بودند آنان که قانون مبارزه با تروریسم را تصویب کردند. نمیدانستند که این قانون باید باشد تا FATF هم باشد و نخودی های داخلی بتوانند خر خودشان را برانند و چوب حراج بزنند به همه آنچه که ما انقلاب می نامیم. عقب نشینی از آرمان ها یکی پس از دیگری. برجام و IPC (قراردادهای جدید نفتی) و اینبار FATF .دیگر رویمان نمیشود شعار اصلی انقلاب را هم بگوییم. نه استقلالی مانده و نه آزادی ای و نه اسلام و … .

رسماً و با تمام وجود داریم به کدخدا میگوییم غلط کردیم! هر کس که در این پازل بازی کند قطعا خودی نیست .حال میخواهد عمامه به سر باشد، یقه سفید باشد و ریشو یا شیش تیغ کرده و کروات به گردن.