تجمع اعتراضی دانشجویان آبادانی در محکومیت IPC و کرسنت

مسببان ضرر هنگفت کرسنت به کشور دنبال قراردهای جدید نفتی 25 ساله هستند/چگونه دارایی و ثروت کشورت را به یغما برده اند؟

به گزارش عدالتخواهی جمعی از دانشجویان آبادانی  با حضور در محوطه دانشکده نفت آبادان به محکومیت قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC  و نیز  قرارداد خسارت بار  و  فسادآلود کرسنت که این روزها اخبار غرامت و جریمه سنگین آن در دادگاه بین المللی لاهه دوباره به جریان افتاده  و بر سر زبان ها است، پرداختند. […]

به گزارش عدالتخواهی جمعی از دانشجویان آبادانی  با حضور در محوطه دانشکده نفت آبادان به محکومیت قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC  و نیز  قرارداد خسارت بار  و  فسادآلود کرسنت که این روزها اخبار غرامت و جریمه سنگین آن در دادگاه بین المللی لاهه دوباره به جریان افتاده  و بر سر زبان ها است، پرداختند.
این دانشجویان همچنین  بیانیه ای در این خصوص به شرح ذیل قرائت نمودند:
بسم الله الرحمن الرحیم
ای مالک! همانا زمامداران را خواص و نزدیکانی است که خودخواه و چپاولگرند و در معاملات انصاف ندارند. ریشه ستمکاری‌شان را با بریدن اسباب آن بخشکان و به هیچ کدام از اطرافیان و خویشاوندانت زمین را واگذار مکن و به‌گونه‌ای با آنان رفتار کن که قراردادی به سودشان منعقد نگردد که به مردم زیان رساند.
نهج البلاغه نامه 53
ای دانشجو ! بیداری؟
برخیز و بنگر که چگونه دارایی و ثروت کشورت را به یغما برده اند.
همین روز ها رای نهایی دادگاه لاهه صادر میشود. همان دادگاهی که به خاطر شکایت طرف اماراتی در پرونده مربوط به  قرارداد نفتی مابین شرکت ملی نفت ایران و امارات متحده عربی ، در لاهه در جریان است. همان قرارداد 25 ساله ای که از زمان انعقاد آن، همواره مورد اعتراض  برخی نخبگان سیاسی و اقتصادی و نهادهای امنیتی و نظارتی از جمله دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، جناب آقای دکتر روحانی بود.
همان قراردادی که طی آن گاز ترش میدان سلمان بر خلاف مصوبه شورای اقتصاد و بر خلاف موافقت نامه فیمابین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شرکت ملی نفت ایران، به جای انتقال به عسلویه و فراوری و شیرین سازی ، به میدان مبارک فرستاده و به ثمن بخس به شرکت کرسنت پترولیم فروخته شد. همان قرارداد 25 ساله که طی آن در 7 سال اول گاز بر پایه قیمت هر بشکه نفت خام 18 دلار فروخته شد. آن هم در شرایطی که خود کشور امارات 4 برابر این قیمت را برای خرید گاز به قطر می پرداخت ونیز همزمان ،روسیه گاز خود را 13 برابر این قیمت به اروپا صادر می کرد.
هزینه ی براورد شده برای خسارت پرداختی در دادگاه لاهه حدودا 18 میلیارد دلار است. یعنی به ازای هر ایرانی بیش از 900 هزار تومان، یعنی 22 برابر فساد 3 هزار میلیاردی، یعنی 4 برابر مبلغی که به لطف برجام قرار بود به این کشور بازگردد.یعنی مبلغ مورد نیاز برای پرداخت 20 ماه یارانه مردم.آن هم در شرایطی که طبق فرموده سخنگوی دولت ، برای پرداخت هر ماه آن دولت عزا می گیرد ! به راستی این جریمه را چه کسی باید بپردازد؟ آیا این خسارت جز از بیت المال مسلمین باید پرداخت شود؟ و سوال اساسی تر آنکه مسببان این ضرر هنگفت به کشور در حال حاضر کجایند؟؟
حال اما ژنرال و سربازان به دنبال قرارداد های جدید نفتی موسوم به IPC هستند.باز شرکت های خارجی و باز یک قرارداد نفتی 25 ساله! آیا حق می دهید نگران نباشیم؟؟
ما دانشجویان  اثبات کرده ایم که هر زمانی پای منافع ملت و تاراج بیت المال وسط باشد، با هیچ شخص و جناحی هیچگونه تعارفی نداریم. ما دانشجویان این مرز و بوم از ریاست محترم جمهوری انتظار داریم مسببان این قرارداد ننگین و خطاکاران و مفسدین این پرونده را بدون در نظر گرفتن هیچگونه ملاحظه ای توبیخ کرده و همچون حضرت روح الله با ایشان برخورد انقلابی کرده و ایشان را در هر جایگاه و مسندی که هستند برکنار کنند. ونیز از قوه قضائیه و دیگر نهاد های نظارتی می خواهیم، مسببان این ضرر هنگفت به کشور را شناسایی کرده و در اسرع وقت ایشان را محاکمه کرده و همچون علی (ع) با ایشان برخورد کنند.
و در پایان نیز رئیس جمهوری محترم را به سخنی از مولای متقیان (ع) خطاب به مالک اشتر ارجاع میدهیم:
ای مالک…. بدترین وزیران تو ، وزیرى است كه وزیر بدكاران پیش از تو بوده است و شریك گناهان ایشان. مبادا كه اینان همراز و همدم تو شوند ، زیرا یاور گناهكاران و مددكار ستم پیشگان بوده ‏اند . در حالى كه ، تو مى ‏توانى بهترین جانشین را برایشان بیابى از كسانى كه در رأى و اندیشه و كاردانى همانند ایشان باشند ولى بار گناهى چون بار گناه آنان بر دوش ندارند ، از كسانى كه ستمگرى را در ستمش و بزهكارى را در بزهش یارى نكرده باشند. ( نهج البلاغه نامه 53)
و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشکده نفت آبادان
%image_alt%

%image_alt%

%image_alt%

%image_alt%

%image_alt%

%image_alt%

منبع رجانیوز