اعمال تحریم های جدید صنعتی و نفتی با اجرای توافقنامه پاریس

به گزارش عدالتخواهی؛ حدود یک ماه پیش مجلس لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن از کشورهای جهان خواسته شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و محدود ماندن افزایش گرمایش زمین زیر ۲ درجه سانتیگراد تلاش کنند. در متن این توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانونی الزامی است، برنامه مشارکت […]

به گزارش عدالتخواهی؛ حدود یک ماه پیش مجلس لایحه ای را تصویب کرد که به موجب آن از کشورهای جهان خواسته شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و محدود ماندن افزایش گرمایش زمین زیر ۲ درجه سانتیگراد تلاش کنند. در متن این توافقنامه که تعهد به آن از لحاظ قانونی الزامی است، برنامه مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شامل دو بخش ۴ درصد غیر مشروط و ۸ درصد مشروط به رفع تحریم‌ها است.

اگرچه محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تصویب این موافقتنامه در مجلس شورای اسلامی را نشان درایت نمایندگان مجلس دهم معرفی کرده اما بررسی دقیق‌تر این توافقنامه با نگرانی‌های مختلفی همراه بوده است.

نکته اول اینکه برخی از نمایندگان مجلس با بی اطلاعی کامل از این توافقنامه، اجرای آن را با اجرای برنامه‌های کاهش آلودگی هوا یکسان دانسته‌اند. حال آنکه کاهش گازهای گلخانه‌ای که موضوع  اصلی این توافقنامه است ارتباطی با آلاینده های محیط زیست  ندارد. تنها کاهش گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن مورد بحث توافق نامه بوده که با آلاینده های محیط زیست از جمله منوکسید کربن، اکسید های نیتزوژن و گوگرد و ذرات معلق در هوا کاملا متفاوت هستند.

نکته دوم و اساسی این توافقنامه تعهد داوطلبانه ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن است. این تعهد زمانی نگران‌کننده تر خواهد شد که صادرت نفت و گاز توسط ایران نیز به عنوان تولید گاز گلخانه‌ای کشور ایران محسوب می‌گردد. علاوه بر این کشور ما  که در آستانه شکوفایی صنعتی و نفتی قرار دارد که در این راستا نیاز به استفاده بیشتر از سوخت فسیلی به عنوان سوخت اول مورد استفاده است که با الزام تعهدات این توافقنامه در تضاد است.

کارشناسان عقیده دارند که محدود کردن استفاده از منابع فسیلی مغایر با مسیر پیشرفت کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی ارزیابی می‌شود. تجربه برجام به خوبی نشان داده است که معاندان کشور ایران قصد دارند با تحمیل تعهدات بین المللی و رویارویی و همراهی کشورهای دنیا اهداف از پیش تعیین  شده خود را در قالبی جدید با نقابی از مسائل زیست‌محیطی و اقدامات  بشردوستانه جلو ببرند.

بنابراین باتوجه به اینکه موضوع اثر دی‌اکسید کربن در گرمایش زمین توسط متخصصان این حوزه تایید نشده است، چه لزومی دارد که کشور فعالیتهای صنعتی و نفتی خود را با محدودیت روبرو سازد؟ لذا ضروری است که شورای محترم نگهبان ضمن بررسی دقیق تعهدات کشور، از اعمال تحریم جدید به کشور جلوگیری کنند.