مسعود براتی در سلسله نشست های دهه بصیرت گفت:

انتخابات سال 88 مصداق بارز مردم سالاری دینی بود/فتنه جاری، فتنه در تشخیص درست از واقعیات و مشکلات کشور است

به گزارش عدالتخواهی؛ در مراسم سخنرانی سلسله نشست های دهه بصیرت که دیروز دوشنبه 6 دیماه در مسجدامام موسی کاظم(ع) پردیسان برگزار شد، مسعود براتی، کارشناس تحریم ها و دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی ایشان به این شرح است: انتخابات سال 88 مصداق بارز مردم سالاری دینی بود. بالاترین نصاب مشارکت در […]

به گزارش عدالتخواهی؛ در مراسم سخنرانی سلسله نشست های دهه بصیرت که دیروز دوشنبه 6 دیماه در مسجدامام موسی کاظم(ع) پردیسان برگزار شد، مسعود براتی، کارشناس تحریم ها و دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی ایشان به این شرح است:

انتخابات سال 88 مصداق بارز مردم سالاری دینی بود. بالاترین نصاب مشارکت در انتخابات در آن سال رخ داد. نصاب بیش از 85 درصد چیزی نبود که دشمنان انقلاب از آن به راحتی بگذرند و ساکت بنشینند.

فتنه 88 با توهم یک کسی که 8 سال در کسوت نخست وزیری در بالاترین سطوح کشور کار کرده بود، شروع شد. این توهم ریشه در پیروی از هوای نفس داشت. مردم او را به عنوان نخست وزیر امام می‌شناختند و برای همین به او اعتماد کردند.
خواص راحت‌طلب حاضر نشدند در تبیین حقیقت وارد میدان شوند. بهانه می‌آوردند که در زمان فتنه باید همچون شتر دوساله رفتار کرد. رهبر انقلاب خوب پاسخشان را داد که این روایت را بد فهمیدید. نباید به باطل سواری داد نه اینکه ساکت بود چون سکوت شما همراهی با باطل است.
با گذر زمان و تبیین های مستمر رهبر انقلاب و حوادث روز قدس و 13 آبان و در نهایت روز عاشورا مردم ایران به درک کامل از واقعیت ماجرا رسیدند و حماسه 9 دی را خلق کردند. فتنه محدود به تهران بود اما 9 دی در سراسر کشور حماسه شد.
رهبری تنها کسی بود که از رای مردم دفاع کرد. فتنه 88 نشان داد که ادعای غرب گرایان درباره رای مردم و جامعه مدنی و دموکراسی دروغی بیش نیست و رای مردم را تازمانی قبول دارند که همسو با آنها باشد و الا از تمامی دیکتاتورها دیکتاتورتر هستند.
سال 88 جریان تحجر و راست سنتی را هم رسوا کرد. کسانی که حاضر نیستند برای حفاظت از حقوق مردم به صحنه بیایند و هزینه بدهند. حتی به رهبری پیشنهاد می‌کردند که مصالحه کن!
فتنه 88 دوباره جایگاه ونقش مردم در مردمسالاری دینی را زنده کرد.
هنوز هم رهبری تنها کسی است که از حق مردم دفاع می‌کند. در بحث فیش‌های نجومی از عید فطر تا الان ایشان مدام پیگیری می‌کنند. اما برخی مسئولان که وزیر هم هستند پیدا می‌شوند و می‌گویند چرا کشور را معطل این 2 میلیارد تومان کردید؟ خب برای شما که میلیاردها تومان سرمایه دارید این عدد کوچکی است. از ان مهم‌تر وقتی مسئولی اشرافی زندگی کرد اشرافی فکر می‌کند و تصمیم که می‌گیرد اشرافی است و عمل هم که می‌کند اشرافی است و به نفع مردم نخواهد بود بلکه تامین کننده منافع اشراف است. مشکل فیش نجومی مشکل عدد و رقم تنها نیست مشکل یک فکری که است که باید از مدیریت کشور حذف شود.
راه‌کار به دست آوردن بصیرت اتصال حداکثری و بی واسطه با رهبری است. نباید رهبری را با واسطه‌ها بشناسیم. واسطه‌ها برای آشنایی بیشتر خوب هستند اما برخی‌ از واسطه‌ها تفسیری می‌کنند که مقابل نص صریح رهبری است. باید مستقیم با رهبری ارتباط داشت. همانطور که در انقلاب مردم مستقیم بیانیه‌های حضرت امام (ره) را می‌خواندند.
به نظرم فتنه جاری، فتنه در تشخیص درست از واقعیات و مشکلات کشور است. اینکه می‌گفتند با رابطه با آمریکا و مذاکره مشکلات حل می‌شود، اشتباه بود. ناشی از تشخیص نادرست است.
رهبر انقلاب در 12 آبان امسال گفتند که هرکسی بگوید مشکلات ما در رابطه داشتن با آمریکا حل می‌شود، دروغ می‌گوید.
باید از تجربه مذاکره و برجام درس گرفت. هنوز برخی‌ می‌گویند قلب را عمل کردیم اما دست و پا مانده است. یعنی برویم و دوباره مذاکره کنیم. این هم فتنه است. خواص باید تبیین کنند که این مسیر از پایه باطل است. مشکلات ما از مسیر مذاکره با آمریکا حل نمی‌شود.
اینکه فساد داریم، اینکه شفافیت در اقتصاد نداریم، اینکه تولید مسکن را متوقف کردیم، اینکه بانک‌هایمان افسارگسیخته عمل می‌کنند و …. اینها چه ربطی به آمریکا دارد.
جریان انقلابی باید گفتمان‌سازی کند. باید چارچوب تحلیلی خود را از رهبری بگیرد و به نص و محکمات اندیشه ایشان تکیه کند. اگر گفتمان‌سازی شود همه مجبور به تبعیت خواهند شد.
در مساله انتخابات هم همین طور است. نص صریح اندیشه رهبر انقلاب می‌گوید که مردم باید اصلح را انتخاب کنند. مردم باید تلاش کنند تا ملاک‌های اصلح را بشناسند که ایشان خودشان درماه‌های مانده به انتخابات به تبیین این ملاک‌ها می‌پردازند. تلاش مردم برای شناخت اصلح باعث می‌شود آگاهی مردم رشد کند. اینکه برخی با عقلانیت سیاسی می‌گویند باید دفع افسد به فاسد کرد و به جای اصلح به دنبال صالح مقبول باید بود با اندیشه رهبر انقلاب همخوانی ندارد. انتخابات بستر رشد و بلوغ مردم است