در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه یاسوج مطرح شد:

بیداد سیاسی‌کاری و زمین خواری در استان کهگیلویه وبویراحمد

به گزارش عدالتخواهی؛ سخنران پیش از خطبه‌های  هفته قبل (17/10/95 جمعه) نماز جمعه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد محمدحسین صبوری نماینده مجمع دانشجویان عدالتخواه در دانشگاه یاسوج بود که سخنان خود را با یادی از دانشجوی متعهد و انقلابی مرحوم محمدجواد جلال‌فرد عضو شورای مرکزیِ جنبش عدالتخواه دانشجویی آغاز کرد. متن کامل سخنرانی پیش از […]

به گزارش عدالتخواهی؛ سخنران پیش از خطبه‌های  هفته قبل (17/10/95 جمعه) نماز جمعه شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد محمدحسین صبوری نماینده مجمع دانشجویان عدالتخواه در دانشگاه یاسوج بود که سخنان خود را با یادی از دانشجوی متعهد و انقلابی مرحوم محمدجواد جلال‌فرد عضو شورای مرکزیِ جنبش عدالتخواه دانشجویی آغاز کرد.

متن کامل سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه: 

ضمن عرض سلام خدمت شما نمازگزاران شریف یاسوج.

بنده به نمایندگی از دانشجویان عدالتخواه دانشگاه یاسوج، و به عنوان عضوی از این مجموعه، لحظاتی مهمان وقت ارزشمندتان خواهم بود.

جا دارد قبل از شروع عرائضم یادی کنیم از دانشجوی انقلابی و عدالتخواه، مرحوم “محمدجواد جلالفرد”، عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه جنبش عدالتخواه کشور. شادی روحشون صلوات ختم بفرمایید.

موضوعاتی که قصد دارم خدمتتان عرض کنم، عموما از اساسی ترین معضلات همین استان به شمار می رود.

ما دانشجوییم! و دانشجو ذاتا آرمان خواه است و افتخار این وظیفه را داریم تا مستقیم و بدون محافظه کاری، به مطالبه “عدالت اجتماعی” از نهادهای حاکمیتی بپردازیم.

و بنا به گفته صریح مقام معظم رهبری: مشروعیت خود و هرشخص دیگری را به مبارزه در راه عدالت می دانیم.

وظیفه ما پیگیری آرمان هایی است که برای تحقق آن ها انقلاب شده، فراموش کردن آن آرمان ها مانند موریانه ای از درون پیکره جمهوری اسلامی را با خطر مواجه ساخته و به حیثیت اسلامی و انقلابی آن آسیب می زند.

ملتی که در سال ۱۳۵۷، به آن تحول عظیم و تاریخ ساز دست زد و با سرنگون ساختن “طاغوت سیاسی”، مقدمه سقوط طاغوت فرهنگی و اقتصادی را فراهم کرد، امروز نباید عرصه را خالی بگذارد و در برابر فاصله گرفتن از خواسته ها و شعارهای اوایل انقلاب، کوتاه بیاید.

امروز همین مردمی که انقلاب ۵۷ را به پیروزی رساندو دست استکبار خارجی را برای همیشع از این کشور قطع کردف روا نیست که در برابر مستکبرین داخلی سکوت کرده و هیچ دم نزند. “مستکبرین داخلی” که خطرشان به مراتب بیشتر از استکبار خارجی ست.

ما تکلیفمان با استکبار خارجی مشخص است، همه ابعاد آن را هم ریز به ریز می شناسیم اما ” استکبار داخلی” که بارها و بارها هم حضرت امام(رضوان الله…) و هم مقام معظم رهبری، خطرش را به ما گوشزد کردند، هنوز به خوبی به ما شناسانده و معرفی نشده است.

در حال حاضر در همین استان، شاهد میزان بالای “فقر” هستیم.

آمار بالای “کودکان کار”، که به عینه در شهر قابل مشاهده است .

کمبود امکانات اولیه و مورد نیاز زندگی برای درصد قابل توجهی از جامعه .

نرخ بالای “بیکاری”، که در بطن خود، جرم و بزهکاری و افت اخلاقی جامعه را پرورش می دهد.

این موارد را نمی شود به سادگی از کنارش عبور کرد، تکلیف دینی و شرعی ما چنین اجازه ای را نمی دهد. اینکه در جوار ما، در همسایگی ما افرادی از نان شب و حداقل رفاه محروم باشند، برای ما مسئولیت سنگینی را به همراه دارد.

البته انگشت اتهام در این موارد، بیشتر متوجه مسئولین حاکم بر استان است، چه آن مسئولانی که قبلا در مسند تصمیم گیری بوده اند، چه همین هایی که الان هستند، همین ها باید پاسخگوی چنین وضعی باشند، که چرا جهت برنامه ها و طرح ها، به سمت رفع استضعاف و محرومیت زدایی از جامعه نیست؟!

که چرا بعد ار گذشت چهار دهه، همچنان باید در برخی مناطق، شرایط زندگی در دشوارترین حالت باشد؟!

این صحیح نیست! این مدل مدیریت کردن قطعا یک جای کارش می لنگد. باید نوع نگاه برخی مدیران اصلاح شود. چراکه این نگاه و این مدل مدیریتی حاکم، نه اسلامی است، و نه مطلوب امام و رهبری.

قصد ما سیاه نمایی نیست خدای ناکرده. ما منکر پیشرفت هایی که از ثمره انقلاب اسلامی حاصل شده نیستیم. اما در جامعه اسلامی، در نظام اسلامی، در حکومتی که شعار اسلام ناب امام طنین انداز بوده، حتی میزان اندکی از فقر، از تبعیض، از فاصله های طبقاتی، توجیه پذیر نیست.

حرکت ما باید در جهت رفع این ها باشد.

تا جایی که رهبری هم فرمودند: “وضعیت فعلی عدالت در کشور ما مطلقا راضی کننده نیست و این موضوع نباید مطلوب جامعه اسلامی و انقلابی باشد.”

این انتظار است که مسئله عدالت، آنطور که در اسلام تاکید شده، به یک دغدغه عمومی تبدیل شود.

ما در مطالبات مان، در خواسته ها و توقعات مان این را مد نظر قرار دهیم، جدی بگیریم مسئله را.

اولویت ما باید مطالبه عدالت باشد.

بنده یکبار ابتدا عرائضم هم اوردم؛ رهبر انقلاب، مشروعیت خود و همه ما را به عدالتخواهی می دانند، به مبارزه با فساد، به مبارزه با تبعیض.

می فرمایند: این پایه “مشروعیت” ماست. این ادامه حرکت انبیاست.

لذا باید از بطن جامعه و مردم شروع شود تا به یک مطالبه همگانی و یک خواست عمومی تبدیل شود متاسفانه در استانی که باید بیشتر از جای دیگر به معظلات اجتماعی و اقتصادی و رفاهی و اجتماعی مرم پرداخته شود فراتر از حد معمول شاهد درگیری های  سیاسی و جناحی هستیم آن دعوا های زرگری و بی خاصیتی که در سطح کشور هم با آن مواجه هستیم متاسفانه متاسفانه داخل این استان بروز زیادی داشته و دارد .

سیاست بازی های افرداد تصمیم گیر و صاحب منصبی که حتی در برخی تصمیم گیری های مهم و کلان هم پیاده میشود یک آسیب جدی در فضای موجود است . اثرگذاری های جناحی و نگاه های طایفه ای به قدری افراط گونه است که در جز به جزء نهاد ها و ادارات هم رسوخ کرده!

این اصلا مناسب نیست که حتی دانشگاه های ما هم از این قاعده مستثنی نیستند . امروز دانشگاه که باید محیطی برای نیرو های مستعد و متعهد برای آینده کشور و استان باشد، اسیر سیاسی کاری و نگاه بسته ای شده است که اگر بخواهد ادامه پیدا کند خسارت حاصله ی از آن هیچگاه قابل جبران نیست.

امروزه دست هایی از خارج دانشگاه بر تصمیمات داخل دانشگاه موثرند . و متاسفانه برخی افراد از داخل محیط دانشگاهی، آگاهانه با آن ها همراهی کرده و برای چند روز بیشتر ماندن بر صندلی شان، دانشگاه و دانشجو را قربان سیاسی کاری خودشان می کنند.

ما این مسئله را بارها به گوش مسئولین دانشگاه رساندیم  ولی مثل اینکه اقایون محترم یا از این اتفاقات مطلع نیستند یا اگاهانه در این فضا دارند نقش افرینی میکند

دانشگاه را به عنوان یک نمونه از نگاه سیاست زده و طایفه ای در این استان مثال زدم.

جناح بندی های کاذب سیاسی به جز «باند های قدرت و ثروت» هیچ چیز دیگری نیستند. این ها قبایل سیاسی هستند که هر زمان پا منافع اقتصادی درمیان باشد باهم شریک خواهند شد .

جنبش دانشجویی نیز هیچ اعتقاد و التزامی به این نوع دسته بندی ها نخواهد داشت . برای ما چپ و راست و اصلاح طلب و اصول گرا ملاک نیست، ملاک ما حکومت علوی است. ملاک ما اصول اولیه انقلاب است. ملاک ما گفتمان امام خمینی است . ذات دانشجو و هویت انقلابی دانشجو عدالتخواهی است ما در آن رسالتمان اصلاح طلب و اصول گرا نمیشناسیم. فساد هرجا که باشد، توسط هر شخص با هر لباسی و جایگاهی محکوم است.

یه عنوان یکی از مصادیق فساد و بی قانونی عرض کنم:

در این استان پدیده زمین خواری به شدت رو به افزایش است. متاسفانه این اتفاق در یاسوج به قدری شدت یافته، که دیگر دارد به امری عادی و معمول تبدیل میشود .

آنقدر که دیگر کسی به ساخت و ساز های غیر مجاز حساس نمیشود.

کسی نسبت به کوه خواری های اطراف شهر اعتراضی نمیکند.

اگر مسئولین مربوط، اگر مراجع قانونی، جلوگیری نکنند؛

اگر نهاد قضایی آنطور که انتظار می رود ورود نکند، دانشجویان انقلابی و عدالتخواه خود وارد عمل شده و متعدیان به اموال عمومی را به مردم معرفی خواهند کرد.

توجه داشته باشید که ما نه ملاحظه جناح ها و طیف های سیاسی را داریم نه طبق نگاه طایفه ای پیش می رویم .

نه تن به باج و باج خواهی ها خواهیم داد، نه از تهدید و فشار های گوناگون برخی حضرات ترسی داریم.

مراجع قانونی، به شدت جلو دست درازی ها به بیت المال و ویژه خواری ها را بگیرند.

علما و بزرگان، در برابر بی عدالتی هاو رفتار های تبعیض آمیز موضع داشته باشند .

همه ی مردم دلسوز و مؤمن احساس تکلیف کنند، مطالبه کنند

«کلکُم راع و کُلکُم مَسئول»، همه ی ما مسئولیم

در برابر بی قانونی ها، همه ما مسئولیم

در برابر فساد، همه ما مسئولیم

در برابر تبعیض، همه ما مسئولیم

در برابر فقر، همه ما مسئولیم

در برابر فاصله های عظیم طبقاتی، همه ما مسئولیم

این قابل توجیه نیست که ما هر روز شاهد افزایش فاصله ای طبقاتی باشیم.

این قابل تحمل نیست که در همین استان؛ در یک سَمت، محرومیت های طاقت فرسا و خانواده هایی که از امکانات اولیه ی زندگی هم محروم هستند دیده می شود، و از سمت دیگرش مدیرانی که بازندگی های اشرافی، بالاترین سطح امکانات مادی و رفاه را برای خود و اطرافیانشان فراهم کردند. افرادی که با ثروت های برآورده، با اتومبیل های لوکس و گران قیمت، روی  درد و رنج ولی نعمتان انقلاب رژه می روند.

این شدت تبعیض، این نگاه فخر فروشانه، این شکاف نابرابر در مکتب اسلام هیچ توجیهی ندارد.

این شایسته جامعه اسلامی نیست.

«اشرافیت» یکی از انحرافات جدی در حاکمیت دینی است.

عُلمای دین نباید نسبت به این موضوع ساکت بنشینند.

ائمه محترم جمعه، در همین تریبون ها مطالبه کنند.حضرت امیر می فرمایند: «خداوند از علما  و دانشمندان هر جامعه پیمان گرفته، که در برابر سیری و شکم بارگی ستمگران و گرسنگی مظلومان و ستم دیدگان سکوت نکنند.»

مسئولین استان باید حل این مشکلات را در صدر برنامه ها واهدافشان قرار دهند.

اولویت حکومت اسلامی این است. دستور اسلام این است.

این مسئولین را ببرید در برخی مناطق اطراف، ببینند؛

شریف ترین انسان ها، پاک ترین و مؤمن ترین انسان ها، کسانی که دِل در گِرو این نظام و این انقلاب بسته اند. که حقیقتاً این ها ولی نعمتان انقلاب اند. بروند ببینند که این ها، از پایین ترین امکانات لازم برای زندگی محروم اند. امام فرمود:«همین ها هستنند که تا آخر پای انقلاب و آرمان هایش می مانند.» «همین طبقه ی مستضعف  است که این نظام را زنده نگاه داشته.»

وظیفه ما خدمت به این قشر است. انقلاب شد برای رفع نیاز این ها.

مسئولین اگر توان این رو ندارند که از شریف ترین طبقه ی مردم رفع نیاز کنند، کنار بروند.

مسئولی که نداند چه کسانی او را بر سر کار آورده اند لیاقت مسئولیت را ندارد. آن ها قبل از آنکه به باند ها و احزاب مدیون باشند مدیون همین مردم اند. مدیون کسانی که با مجاهدت هایشان این انقلاب را سرپا نگه داشته اند.

مدیرانی که ندانند این انقلاب و این نظام  برای چه آمده و هدفش چیست، اشغال آن پست برایش حرام شرعی ست.

باید به تفکری که معتقد به «جنگ فقر و غنا» نیست، تفکری که معتقد به نبرد دائمی «استضعاف و استکبار» که امام برایمان رسم کرده نیست، اجازه ی حضور در عرصه های مدیریتی و تصمیم گیری ندهیم .

فردی که اعتقاد به «اغنیائهم یسرقون زاد الفقراء» ندارد، باید از تمام سطوح مدیریتی در حکومت اسلامی اخراج شود، زیرا آن شخص نسبت به اصول اولیه حکومت دینی بیگانه است.

بنده به علت وقت اندکی که باقی مانده، راهکار های کاهش و جلوگیری از این فسادها رو، فقط به صورت مصداقی و کوتاه خدمت تان عرض میکنم:

راه حل اول، «شفافیت». شفافیت اطلاعات، شفافیت مالی و شفافیت در تمام سطوح مدیرتی. باید همه چیز شفاف باشد. ما در حکومت دینی، جز در مسائل نظامی و امنیتی، هیچ چیز پنهانی نداریم.

راه حل دیگر، «نظارت همگانی» ست. نظارت توسط همه ی مردم، یکی از راهکار های مهم و مؤثر در کاهش فساد است.

در پایان، صحبتم رو با سخنی از امام به پایان می رسونم:

«آن هایی که در خانه های مجلل، راحت و بی درد آرمیده اند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جانفرسای ستون محکم انقلاب و پابرهنه های محروم، تنها ناظر حوادث بوده اند؛ این ها نباید به مسئولیت های کلیدی تکیه کنند، که اگر به آنجا راه پیدا کنند، چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند.»

والسلام