گفت و گویی با محسن مقصودی تهیه کننده برنامه تلویزیونی ثریا

چه کسانی به دنبال تعطیلی «ثریا» هستند؟/ برنامه‌ای که اولویت مدیران تلویزیون نیست!

به گزارش عدالتخواهی؛ برنامه تلویزیونی «ثریا» برنامه‌ای آرمانگرایانه است که با هدف واکاوی عملکرد مدیران و اینکه آنها تا چه میزان به اهداف اولیه انقلاب اسلامی پای‌بند بوده‌اند، روی آنتن می‌رود. اما این برنامه بی‌ادعا، تاثیرگذار و پرمخاطب هربار با حاشیه‌ای جدید مواجه می‌شود و در هر دوره‌ای رؤسای وقت به گونه‌ای متفاوت با آن برخورد […]

به گزارش عدالتخواهی؛ برنامه تلویزیونی «ثریا» برنامه‌ای آرمانگرایانه است که با هدف واکاوی عملکرد مدیران و اینکه آنها تا چه میزان به اهداف اولیه انقلاب اسلامی پای‌بند بوده‌اند، روی آنتن می‌رود. اما این برنامه بی‌ادعا، تاثیرگذار و پرمخاطب هربار با حاشیه‌ای جدید مواجه می‌شود و در هر دوره‌ای رؤسای وقت به گونه‌ای متفاوت با آن برخورد می‌کنند.

اما این روزها باز هم این برنامه دچار بی‌مهری شده و پخش آن و رفتن و نرفتن آن به روی آنتن شبکه یک با حواشی بسیاری همراه شده است. همین موضوعات بهانه‌ای شد تا با «محسن مقصودی» مجری و تهیه‌کننده برنامه «ثریا» مصاحبه‌ای داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید:

**چرا برنامه ثریا با موضوع جشنواره عمار هفته گذشته به روی آنتن نرفت؟ این هفته سالگرد پیام تقدیر رهبر انقلاب از برنامه ثریا دقیقا با همین موضوع جشنواره عمار بود. لذا خیلی سوال برانگیز است که ثریا با همین موضوع نتواند برنامه برود؟

-خیلی دراین مورد نمی توانم صحبت کنم. حتما مصلحتی بوده که مجوز این موضوع داده نشده است. ما به نظر مدیران شبکه احترام می گذاریم.

**آیا ثریا هفته آینده به آنتن می رود؟

-واقعا نمی دانم، دعا کنید. مسائلی وجود دارد و برخی اختلاف سلیقه ها و بعضی مشکلات که امیدواریم حل شود.

** مسئولانی که مورد نقد ثریا قرار گرفته اند برای تعطیلی ثریا فشار آروده اند؟ برنامه اخیرتان با موضوع اخراج متخصصان صنعت هسته ای پس و همکاران شهید احمدی روشن پرداختید و یا برنامه ای که به نقد طرح تحول سلامت پرداختید، چقدر در مشکلات اخیر ثریا موثر بوده است؟

-نمی دانم و نمی توانم در این خصوص خیلی صحبت کنم. به هر حال فضای رسانه ای و سیاسی کشور و واکنشها به برنامه ثریا و مستندهایش را در یک سال اخیر را رصد کنید خودتان به جواب سوالتان خواهید رسید! به هر وقتی در برنامه ای از مسائل مردم و آرمانهای انقلاب نظیر عدالت اجتماعی و استکبار ستیزی بگویید، این ها هزینه خواهد داشت. برای ما این واکنشها در طول این چند سال طبیعی شده است. درگذشته هم این فشارها بوده است اما حمایتها مردم و مسوولان سازمان صدا و سیما باعث شده بود ثریا با قدرت ادامه داشته باشد. امیدوارم این حمایتها همچنان ادامه داشته باشد.

** نمی دانم چرا برعکس برنامه تان که در مورد مسائل کشور خیلی صریح صحبت می کنید، در خصوص مشکلات ثریا صریح صحبت نمی کنید؟ محافظه کار شده اید؟

-به هر حال همه مباحث را نمی توان رسانه ای کرد و مصلحت نیست خیلی از موضوعات پشت صحنه باز شود. وقتی این راه را شروع کردیم آماده همه مشکلات و سختی ها بودیم و به خدا توکل کردیم. اما سعی میکنم برخی از مسائل را به صورت کلی عرض کنم.
ثریا به عنوان دیدبان پیشرفت ایران باید بتواند صراحت و نگاه آرمانی خود را حفظ کند و چالشها و دستاوردها ی مسیر پیشرفت ایران را در حوزه های مختلف اعم از علم و فناوری، اقتصاد مقاومتی، موضوعات فرهنگی و اجتماعی، مساله نفوذ  و… با نگاه انقلاب اسلامی رصد کند گاهی اوقات شرایط برای این نگاه فراهم نیست و برنامه محدود می شود. ثریا اگر نتواند برنامه ای که مد نظر مردم و خصوصا مورد انتظار رهبر معظم انقلاب از برنامه سازان انقلابی است تولید و پخش کند، ترجیح می دهد وقت مردم و آنتن رسانه ملی را بی جهت اشغال نکند. لذا همه دغدغه ما و درخواست مان از مدیران رسانه ملی که در پنج سال گذشته همیشه حامی ثریا بوده اند، استمرار این حمایت ها برای ادامه همین نگاه در ثریاست که امیدواریم این امر محقق شود.

**بازهم خیلی کلی توضیح دادید، اما بخشی از مساله قابل درک شد! چند ماه قبل مشکلات مالی ثریا هم رسانه ای شد، هنوز هم مشکل مالی پابرجاست؟

-بله. البته مشکل مالی در سازمان عمومی است. اما بحث بر سر اولویتهاست. من فکرنمی کنم هیچ برنامه ترکیبی تلویزیون که به صورت هفتگی پخش بشود، به اندازه ثریا مشکل مالی و طلب مالی از سازمان داشته باشد. شاید باور نکنید اما بچه های ثریا حدود سه ماه است که حقوق نگرفته اند، این بچه ها جوان هستند و عمدتا مستاجرند و انواع قسط ها و کرایه منزل را باید ماهانه بپردازند.  هیچ وقت دوست نداشتم این مسائل را باز کنم و می دانم بچه های ثریا ناراحت می شوند. چون همه بچه های ثریا خودشان را سرباز انقلاب در عرصه فرهنگی می دانند و ما خجالت می کشیم از این مسائل و سختی های مادی بگوییم وقتی هم نسلان ما دارند در حمایت از حریم اسلام در سوریه و عراق خون می دهند این مشکلات و فشارها گفتن ندارد و شاید اجر عمل دوستان ثریا ضایع شود. اما جهت اطلاع مسوولان که حقوق نجومی می گیرند و منتقدان را کاسبان تحریم می نامند یادآوری برخی مسائل لازم است. مجموعه ثریا چون یک مجموعه مستقل رسانه ای است و استقلال خود را از احزاب سیاسی و یا نهادهای مختلف حفظ کرده است، طبیعتا به لحاظ مالی به شدت ضربه پذیر و بدون پشتوانه است. طبیعتا ثریا که قرار است دیدبان پیشرفت ایران باشد نه می تواند و نه باید وابستگی مالی به بخش خصوصی و دولتی داشته باشد.

**طلب مالی شما از سازمان چقدر است؟

-متاسفانه در سالها های مختلف طلب مالی ثریا انباشت شده است. در چند ماه اخیر مشکلات مالی شدیدتر شده است. اکنون ثریا تقریبا به اندازه کل کاکرد یک سال و نیم اخیرش از سازمان طلبکار است و فکرمیکنم در برنامه های مشابه رکورد دار باشد. یعنی شاید برنامه ثریا جزو اولویتهای آخر تسویه مالی بوده است! به همین میزان هم که طلب داریم بدهکار افراد مختلف در بیرون از مجموعه و بچه های ثریا هستیم. برای اینکه آنتن ثریا متوقف نشود، اینقدر مجموعه زیر قرض و فشار رفته است که بسیاری از تولیدات ثریا در عمل متوقف شده است. بسیاری از مستندها و تولیدات برنامه زنده نیازمند سفر و هزینه تجهیزات است اما با همه صرفه جویی های انجام شده این پروژه ها متوقف شده است چون پرداخت معوقات سازمان به ثریا به شکل عجیبی محدود و قطره چکانی شده است. بعضا برنامه های دیگر سازمان برای طلب های کمتر از این کار را متوقف می کنند اما برای ثریایی ها مساله مالی هیچ وقت مطرح نبوده است اما بالاخره باید بچه ها بتوانند هزینه سفر و هزینه تولیدات را بپردازند، باید بتوانند کرایه خانه شان را بدهند و حداقل های زندگی را تامین کنند. در زمینه درد دل بسیار است و مثال های متعددی که شاید باور نکنید اما چون فکر می کنم بچه ها راضی نباشند بیش از این نمی توانم توضیح بدهم. ما در این خصوص تا آخرین نفس و توانمان تلاش کرده و میکنیم تا سنگر را به خاطر مشکلات مالی خالی نکنیم اما حداقل های مالی در کار ما و جنگ رسانه ای، مانند تجهیزات فشنگ و تفنگ در جنگ نظامی است. ما توپ و تانک و هواپیما نمی خواهیم اما وقتی از دادن فشنگ هم دریغ شود، چه باید کرد؟ این یک سوال جدی از مسوولان فرهنگی است.

**پس به خاطر مسائل مالی است که از مستندهای بلند ثریا در سال جاری خبری نیست؟ سال گذشته ثریا به صورت هفتگی مستندهای بلند پخش می کرد در حوزه اقتصاد مقاومتی و بحث هسته ای.آیا تولید این مستندها متوقف شده است؟

-نه اتفاقا با همه فشارهای مالی تولید مستندهای بلند ثریا را ادامه داده ایم. همانطور که اشاره کردید، ثریا سال گذشته علاوه بر برنامه زنده بیش از بیست مستند بلند در حوزه های مختلف اقتصاد مقاومتی، بحث هسته ای و موضوع نفوذ و… تولید و پخش کرد، که این مستندها معمولا به صورت منظم و هفتگی پخش می شد و در شبکه های مختلف هم به درخواست مردم بازپخش می شد. همین روال در سال جاری هم درتولید مستندهای بلند ادامه داشته است. مستندهای خوبی هم در حوزه نفوذ هم در حوزه اقتصاد مقاومتی و ظرفیتهای بومی استانهای مختلف و هم درحوزه نفوذ تولید شده است که در انتظار باکس پخش هستند.

**یعنی چون باکس پخش مستند ندارید پخش نمی شوند؟

-دقیق نمی دانم. چند ماه است که حدود شش مستند را تحویل داده ایم و هنوز امکان پخش شان فراهم نشده است. البته مستند “شورش در شهر” پس از چند ماه با اصلاحاتی امکان پخش پیدا کرد و ما امیدوار شدیم. ان شالله امکان پخش بقیه مستندها هم فراهم شود. حدودا بیست مستند بلند در سال جاری در مرحله نهایی پژوهش و تولید هستند که امیدواریم هم مشکل مالی و هم مشکل پخش مستندها حل شود واز این ظرفیت مهم تیم ثریا استفاده بهینه شود. در غیر این صورت باید با نیروهایمان خداحافظی کنیم. در دو ماه گذشته به خاطر همین مشکلات، چهار نفر از نیروهای بسیار خوب ثریا را از دست دادیم و خداحافظی کردیم که واقعا حسرت برانگیز است. نیروی انسانی متخصص و متعهد، مهمترین داشته ی یک مجموعه رسانه ای است.

**با این همه مشکلات و بی مهری ها، آینده ثریا را چگونه می بینید؟

آینده ثریا برای ما مبهم است و ما درانتظار تصمیم مدیران سازمان هستیم که امیدواریم مثل همیشه با نگاه مثبت مساله حل شود. اما به آینده نیروهای انقلابی در عرصه فرهنگی بسیار امیدوارم.  انقلابی ها را هر چقدر هم محدود کنند انشالله از جای دیگری پرچم شان بلند می شود. آینده متعلق به جوانان انقلابی است. رهبر انقلاب به نیروهای جوان و انقلابی در عرصه فرهنگ و هنر امید بسته اند و تنها حامی این جوانان خود ایشان است. آثار خوب جشنواره عمار را که می دیدم از این خوشحال شدم که این چشمه جوشان انقلاب، کور شدنی نیست.

منبع: فارس