در خطبه های نماز جمعه فسا مطرح شد:

همه مردم موظفند بر مسئولین نظارت داشته باشند/عدم درک درست مردم توسط مسئولین

به گزارش عدالتخواهی سجاد طاهری دبیر سابق مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فسا پیش از خطبه های نماز جمعه شهر فسا به ایراد سخنرانی پرداختند متن سخنرانی: بسمه رب المستضعفین مردم شریف شهرستان فسا سلام علیکم خدا را شاکر هستیم که به عنوان یک خدمت گذار، آن هم از قشر دانشجو خدمت شما هستیم ،از این رو […]

به گزارش عدالتخواهی سجاد طاهری دبیر سابق مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه فسا پیش از خطبه های نماز جمعه شهر فسا به ایراد سخنرانی پرداختند

متن سخنرانی:

بسمه رب المستضعفین
مردم شریف شهرستان فسا
سلام علیکم
خدا را شاکر هستیم که به عنوان یک خدمت گذار، آن هم از قشر دانشجو خدمت شما هستیم ،از این رو به بیان چند نکته ی مهم از مسائل کشور می پردازیم.
اگر مسائل و مشکلات مردم و حاکمیت، در نماز جمعه مطرح نگردد، و خطبه ها و قبل از خطبه ها فارغ از مسائل مردم مطرح شود، حکمت تشریع نماز جمعه نیز از بین می رود.
بنابراین کار ویژه ی اصلی نماز جمعه علاوه بر سفارش به تقوا  بررسی مسائل و مشکلات جامعه می باشد و گویندگان پیوسته باید در تلاش باشند تا با آگاهی هر چه بیشتر مردم و مسائل مربوط به کشور ، بپردازند،متاسفانه هر کجا ،در هر منبری و هر خطابه ای که به مشکلات و مسائل اصلی جامعه پرداخته نمی شود مردم نیز اقبالشان را کم می کنند و در مقابل مجالسی و منبر هایی در جامعه شاهدیم که مسائل اصلی اسلام و دغدغه های اصلی مردم را مطرح می کنند و روز به روز به مخاطبان آنان به ویژه قشر جوان افزوده می شود،نمونه ی آن مباحث استاد رحیم پور اذغدی است که از متن اسلام و متن نهج البلاغه می گوید و مردم با تمام وجود مسائل خود را در آن می بینند و استقبال می کنند.

به همین دلیل رسالت خود دانستیم با در نظر گرفتن حق و به دور از محافظه کاری و بنابر منویات رهبری، آرمانخواهانه به تبیین موارد لازم در این زمینه بپردازیم.
اگر نگاهی گذرا به تاریخ انقلاب ها و همچنین عوامل و آرمان های آن بیاندازیم مشاهده میکنیم که همیشه در برابر پیامبران اللهی مستکبرین قرار گرفته اند که با بهره گیری از ثروت و قدرت سعی در استعمار مردم دارند و از تمام امکانات برای بهرمندی هر چه بیشتر و بهتر برای تسلط بر مردم استفاده می کنند.
انقلاب اسلامی ایران نیز از همان نوع انقلاب های الهی است ،انقلابی که آمد که نگذارد مسکتبرین و نان به نرخ روز خورها از تمام امکانات جامعه بهرهمند شوند و اکثریت مردم جامعه ، شب و روز را با دغدغه ی  رسیدن به حداقل زندگی در مشقت وتنگنا باشند.
انقلاب اسلامی ایران در ادامه ی رسالت پیامبری با هدف لیقوم الناس بالقسط برای دفاع از محرومان و مظلومان و پابرهنگان با رهبری آن مرد الهی ایجاد شد،انقلاب آمد تا مردم برای برپایی عدالت قیام کنند و نگذارند مستکبرین زمان بر آنها مسلط شوند ،انقلاب آمد تا به امید الهی حکومت جهانی مستضعفین بر پا کند.
به همین دلیل امام روح الله مظهر تمامی انقلابیون جهان در پیامی معروف به پیام قطع نامه ی 598 می فرمایند:
امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ استضعاف و استکبار، و جنگ پابرهنه‌ها و مرفهین بی‌درد شروع شده است. و من دست و بازوی همه عزیزانی که در سراسر جهان کوله بار مبارزه را بر دوش گرفته‌اند و عزم جهاد در راه خدا و اعتلای عزت مسلمین را نموده‌اند می‌بوسم؛
امام در این پیام رسالت جدیدی را بر دوش انقلابیون می گذارد و جنگ جدیدی را برای آنها تعریف می کند جنگی که محدودیت مکانی و زمانی ندارد و هر کس که خود را مسلمان و انقلابی می داند باید برای رسیدن به این آرمان تلاش کند
آرمان فقر و غنا
آرمان مبارزه با مستکبرین و حمایت از مستضعفین
اگر به این آرمان ها پایبند بودیم آنگاه زمانی است که می توانیم بگوییم رسالت انقلابی خود را به انجام رسانده ایم
حال این آرمان ها را با شرایط زمانی خود مطابقت می دهیم …
مبارزه با مستکبرین

 این جمله بار ها از اول انقلاب تا کنون تکرار شده است اما فراموش نشود که استکبار تنها آمریکای جنایت کار و به تعبیر امام شیطان بزرگ نیست چه بسا مستکبرینی در داخل کشور هستند که هم پای آمریکا ،برای نابودی آرمان های امام تلاش می کنند.
کسانی که بعد از انقلاب رنگ عوض کرده اند و یا با جناح بندی های کاذب فارغ از دغدغه های اصلی انقلاب و مشکلات مردم تنها و تنها به قدرت خود می اندیشند و برای آنها نه مردم مهم هستند و نه انقلاب و نه آرمان بلکه تنها چیزی که برای آنها مهم است و به آنها موجودیت می بخشد مبارزه برای رسیدن به قدرت بیشتر است.در حالی که رهبر معظم انقلاب بارها بر این نکته تاکیید کرده اند که من این جناح بندی ها را قبول ندارم .

افرادی که پشت یقه های بسته و پیشانی های پینه بسته خود را پنهان کرده اند و گاهی با دریافت حقوق های نجومی و یا تسلط بر املاک نجومی دست در جیب ملت می کنند و بی شرمانه آنرا حق خود از سفره ی انقلاب می دانند.

اینان همان مستکبرین داخلی محسوب می شوند همان کسانی که ظاهر اسلامی دارند اما باطن آنها از روحیه انقلابی تهی است و در بزنگاه های نظام شانه خالی می کنند و به جای کار کردن برای آرمان های انقلاب جاده صاف کن استکبار می شوند و  به تماشای هر چه بیشتر انحراف می نشینند.
حضرت امام میفرمایند:
حالایی که ما همه فریاد می‌زنیم و بر ضد این اشخاصی که همه چیز ما را بردند این فریاد ها را می زنیم که امریکای کذاب، اگر خودمان یک وقتی یک تخلفی بکنیم و توجه نداشته باشیم به اینکه نباید تخلف کنیم، وبه قوانین اسلام اعتنا نکنیم ، یک وقت خدای نخواسته عنایت خدا از ما سلب می‌شود. خودمان را به خودمان واگذار می‌کند. و اگر این طور شد، یکی یکی از بین خواهیم رفت.
مستضعفین

 در کلام امام خمینی کلمه ای کاملا آشنا است. چرا که هدف هم مستضعفین هستند بنابراین حمایت از این قشر مظلوم به طور مداوم باید مورد توجه همه قرار گیرد اما چه شده است که بعد از چهل سال از انقلاب شاهد گور خواب هایی هستیم که از فرط بی خانمانی مجبورن د برای ادامه ی زندگی در روز های سرد زمستان به گور ها پناه ببرند و گذران عمر کنند

مگر امام ره نفرمودند
مستضعفین ولی نعمتان انقلاب هستند ،اگر این گونه است چرا بعد از 40 سال از انقلاب نه تنها آنها ولی نعمتان انقلاب نیستند بلکه گورخواب های انقلاب هستند و شب را در گور ها سپری می کنند،این ها معلول به رفتار ها و تفکرات مسئولین لیبرال و غرب زده هستند کسانی که با پوستین انقلابی اما تفکرات منحرف غربی سعی در به انحراف کشاندن و انحلال انقلاب در جامعه ای جهانی را دارند.
از این رو چند موضوع بومی را من باب تبیین برای شما مخاطبان عزیز و تذکر برای مسئولین گرانقدر عرض می کنیم.
کارخانه ی قند فسا
متاسفانه مدت زیادی از تعطیلی کارخانه ی قند فسا و بی کاری حدود 200 کارگر می گذرد علی رقم تاکید های مکرر رهبری بر اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به تولید داخلی  تا کنون شاهد از سر گیری مجدد کارخانه نبوده ایم،انتظار مردم و دلسوزان نظام و شهید داده ها و زجر کشیده ها این بوده و هست که هم کارخانه در این سال با رونق بیشتری به تولید می رسید و هم کارگران مظلوم و محروم به حقوق پایمال شده ی خود برسند.

چندی پیش به همراه برخی از دوستان خدمت یکی از این عزیزان کارگر کارخانه رسیدیم ،ایشان تمام مدت عمر زندگی خود را در کارخانه گذرانده اند و حالا که در بستر بیماری هستند و از کار افتاده(انشاالله خداوند ایشان را برای خانواده شان حفظ کند) نه بازنشسته شده اند و نه فرصتی دارند برای راه اندازی حرفه ای جدیدی، متاسفانه گویا ما فقر و استضعاف این کارگران را درک نکرده ایم و یا شاید نمی دانیم شرمندگی در پیشگاه خانواده یعنی چه؟ و این برای جامعه ای که خود را اسلامی می داند فاجعه ای خطرناک است.

امام خامنه ای می فرمایند

امروز سرآغاز فهرست‌ بلند مسائل‌ کشور مسئله‌ی‌ عدالت‌ است‌. دانشجوی‌ جوان‌ اگرچه‌ خود برخاسته‌ از قشرهای‌ مستضعف‌ جامعه‌ هم‌ نباشد، به‌ عدالت‌ اجتماعی‌ و پر کردن‌ شکافهای‌ طبقاتی‌ به‌ چشم‌ یک‌ آرزوی‌ بزرگ‌ و بی‌بدیل‌ می‌نگرد.

با وجود اینکه پیوسته رهبر انقلاب در ترغیب قشر دانشجو برای پیگیری مسائل مردم هستند متاسفانه برخی از مسئولین ورود دانشجو را به مصادیق اجتماعی جایز نمی دانند و حتی با آنها برخورد های ناشایست می کنند.

گویا مسئولین را نباید نقد کرد و نباید آنها را مورد مطالبه قرار داد ،حضرت امام می فرمایند:
«آقايان توجه كنند همه و همه ملت موظفند كه نظارت كنند براين امور. نظارت كنند اگر من يك پايم را كنار گذاشتم ، كج گذاشتم ، ملت موظف است كه بگويند پايت را كج گذاشتي ، خودت را حفظ كن .

مسئله ، مسئله مهم است . همه ملت موظفند به اينكه نظارت داشته باشند در همه كارهايي كه الان مربوط به اسلام است.

اگرديدند كه يك كميته خداي نخواسته برخلاف مقررات اسلام دارد عمل مي كند، بازاري بايد اعتراض كند؛ عرض بكنم كه كشاورز بايد اعتراض كند؛ معلمين و علما بايداعتراض كنند.»
متاسفانه باید برای مسئولین محترم جلسه ی صحیفه خوانی برگزار کرد شاید کمی با ادبیات امام و انقلاب آشنا شوند.

  1. کارگران شهرداری

متاسفانه باز هم خبری ناگوار دلمان را شکست اینبار شنیدیم کارگران شهرداری به مدت 7 ماه می شود که حقوق نگرفته اند و تا به حال هم رسیدگی به آنها صورت نگرفته است.از همین تریبون خواهشمندیم تا در راستای رسیدگی به مستضعفین ،به احوال این کارگران و سروران گرامی رسیدگی شود.

شفافیت اطلاعات

همانطور که در اسم این انقلاب آمده یکی از پایه های اصلی آن جمهوریت و مردم هستند. باید دانست که مردم عیال الله هستند و حکومت برای رشد و تعالی آن هاست. در حکومت اسلامی جنجال و دعوا بر سر قدرت نداریم. در حکومت اسلامی سیاست نباید تاریک و حیات خلوت عده ای خاص و دور از مردم باشد چرا که اساسا حکومت برای مردم است و مردم حق دانستن دارند.

از طرفی زمان انتخابات ها مردم را تحویل میگیرند و از آن ها دعوت میکنند و مردم هم از حکومت حمایت میکنند.

اما جایی که نیازها و خواسته های مردم برطرف نشده ،به مردم به چشم تهدید نگاه میکند و با آن ها برخورد امنیتی می شود.

روشی هم وجود دارد که از مردم برای تسویه حساب سیاسی استفاده میکنند. به این شیوه که سیاست را به فضای تاریکی تبدیل می کنند تا مردم از آن اطلاعات روشنی نداشته باشند تا در مواقع نیاز اطلاعات را به پشت تریبون بکشند و دست همدیگر را رو کنند و یا یکدیگر را تهدید کنند.
نمونه بارز آن دعوای بین قوا است که هر از چند گاه متاسفانه شاهد آنیم،که به جای پرداختن به مشکلات مردم وشفاف سازی مسائل ، اصل مساله در این بگو مگو ها گم می شود.

ارکان و نهادهای مختلفی در کشور وجود دارند که آمار شفاف و روشنی ارائه نمیکنند و یا آمارشان همواره نشان دهنده پیشرفت های زیادی است که در واقعیت آن ها را ندیده و لمس نکرده ایم. این اشرافیت اطلاعاتی نتیجه اش بگم بگم سیاسی است.

وقتی برخی مسئولین بلند پایه آمارهای متناقض می دهند و یا هر جا خود صلاح بدانند و مردم را نامحرم اصلا آمار نمی دهند

وقتی که حتی آراء نمایندگانمان در مجلس درباره ی مهمترین مسئله ی کشور مثل برجام مشخص نیست مشخص نیست.

و از آن بدتر قانونی در مجمع تشخیص مصلت نظام تصویب می کنند که هیچ کس حق افشای دارایی مسئولان ندارد و افشا کننده مورد تعقیب قرار می گیرد .

در صورتی که حضرت علی می فرمایند

من با همين لباس و مرکب آمدم حکومت کردم اگر بعد چند سال لباس و مرکبم عوض شد معلوم مي‌شود خيانت کرده ام،

با این اوصاف چگونه می توانیم حقوق های نجومی و اختلاس ها را ببینیم و چشممان را بر این همه فساد ببندیم این است که می گوییم ، سیاست حیات خلوت عده ای شده است.

مسئله شفافیت است و از بالا تا پایین قوا و نهادهای مختلف باید فعالیت هایشان شفاف شود. باید مردم را بر سر گذاشت. مردم در حکومت اسلامی تهدیدهایی برای مسائل مختلف نیستند و در تمام نقاط حساس و همانجایی که برخی خواص در زیر پتوی گرم بوده اند همین مردم بوده اند که شهید دادند و پای انقلاب مانده اند و آن را حفظ کرده اند.

مشکل دقیقا از انجایی شروع می شود که برخی خواص خانه نشین مردم را به چشم قشر پایین دست و پست جامعه و تهدیدهایی برای اسلام دیدند. که این در واقع منافع جیب ها و جایگاه های خواص است که در خطر است و نه اسلام و انقلاب.

و این را هم بدانند که اگر این فرایند ها اصلاح نشود از مردم پرشور و انقلابی و همیشه در صحنه سیلی خواهند خورد.

عدم درک درست مردم توسط مسئولین
تنها زمانی مسئولین جمهوری اسلامی ایران می توانند از درد و مشکلات مردم سخن به میان آورند که در بطن جامعه و در میان مردم نفس بکشند و مشکلات را با پوست و گوشت خود احساس کنند آنگاه می توانند با مردم جامعه احساس همزاد پنداری کنند و در برابر ناملایماتی که بر سر این مردم فرو می ریزد سکوت نکنند و برای مردم دست به قیام بزنند، مسئولانی که در ساختمان های اشرافی زندگی می کنند همان هایی که درد فقر و استضعاف را نچشیده اند.. همان هایی که سکونتگاه این مردم رنج دیده و مستضعف را مزخرف می دانند،همان هایی که میعاد گاه خود را غرب می دانند و برای رسیدن و زانو زدن در برابر آن تلاش می کنند و نمی دانند که به جای اتکا به دشمنان باید به نیرو های داخل اتکا کرد،برای مثال برجام که میعاد گاه مستکبران درونی بود بار ها توسط مقام معظم رهبری نسبت بدان هشدار داده شد ،تا جایی که این اتفاق منحوس را خسارت محض خواندند اما باز هم غرب صفتان و فراموش کنندگان قدرت داخل دست از دامان غرب برنداشتند و همچنان پیوسته در حال تصویب قوانینی هستند که هر چه بیشتر به حکومت رنگ و بوی غربی می دهد.