در خطبه های نماز جمعه تهران مطرح شد:

سران دوقوه بر سر شفافیت جدل کردند، چه شد؟/ چرا منتقدان جایی در صدا وسیما ندارند؟

به گزارش عدالتخواهی امین سردارآبادی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی امروز (جمعه اول بهمن ۹۵) در پیش خطبه‌های نماز جمعه تهران، با اشاره به این مسئله که شفافیت حق مردم است، گفت: حقوق و وظایف مردم فقط به انتخابات‌ها و راهپیمایی‌ها ختم نمی‌شود مردم حق دارند بفمند که حاکمان چطور حکومت می‌کنند. حق دارند که در […]

به گزارش عدالتخواهی امین سردارآبادی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی امروز (جمعه اول بهمن ۹۵) در پیش خطبه‌های نماز جمعه تهران، با اشاره به این مسئله که شفافیت حق مردم است، گفت: حقوق و وظایف مردم فقط به انتخابات‌ها و راهپیمایی‌ها ختم نمی‌شود مردم حق دارند بفمند که حاکمان چطور حکومت می‌کنند. حق دارند که در جامعه اسلامی‌بدانند که چه کسی بابت چه کاری از بیت المال مسلمین چقدر برداشت می‌کند. مردم نامحرم نیستند. . در نگاه دینی مردم بار‌ها به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر حاکمان موظف شده اند هم چنین حاکمیت وظیفه دارد که این مسایل را با مردم در میان بگذارد.

متن کامل سخنرانی این فعال دانشجویی در ادامه آمده است:

 بسم رب الشهدا  و المستضعفین
خداوند را شاکرم که توفیق شد در خدمت نمازگزارن محترم باشم
در ابتدا عرض میکنم

اتش نشان ها که در این سختی معیشت ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی نشان می دهند ذخایر انقلاب هستند نه نجومی بگیری که سهم خودشان را ازسفره انقلاب مطالبه می کنند.
جهت شادی روحشان صلواتی ختم کنید

اینجانب به نمایندگی از جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور در پشت تریبون نماز جمعه حاضر شده ام.

در این زمان دو مسئله را با شما در میان می گذارم

مسئله اول شفافیت حق مردم است.
حقوق و وظایف مردم فقط به انتخابات‌ها و راهپیمایی‌ها ختم نمی‌شود مردم حق دارند بفمند که حاکمان چطور حکومت می‌کنند. حق دارند که در جامعه اسلامی‌بدانند که چه کسی بابت چه کاری از بیت المال مسلمین چقدر برداشت می‌کند. مردم نامحرم نیستند. . در نگاه دینی مردم بار‌ها به وظیفه امر به معروف و نهی از منکر  حاکمان موظف شده اند هم چنین حاکمیت وظیفه دارد که این مسایل را با مردم در میان بگذارد.

سرنخ پدیده های فساد مانند حقوق های نجومی، املاک نجومی، اختلاس های بانکی و سایر فساد ها که را دنبال می کنیم همگی آنها در یک نقطه کور بهم می رسند و آن «عدم شفافیت» نظام مالی و اقتصادی در ایران است.

اگر حساسیت رسانه ها و افکار عمومی در یکسال گذشته نبود آیا مسئولان دولتی و حکومتی در همین حد ناچیزی که مشاهده کرده ایم خود را ملزم به پاسخگویی می دیدند؟

دفعه قبل از پشت همین تریبون به سران سه قوه اعلام کردیم که لیست اموال و دارایی هایتان را شفاف کنید در روز دانشجو نیز به اقای روحانی این مسئله را متدکر شدیم اما اتقاقی نیافتاد.

با گذشت سه سال از دولت یازدهم هنوز دو وزیر حاضر به ارائه لیست اموال خود به قوه قضاییه نشده اند و قوه قضاییه نیز با مماشات با این افراد برخورد کرده است.

حتی سران دوقوه بر سر شفافیت بحث و جدل کردند اما نه آگاهی برای مردم کسب شد و نه اعتماد عمومی بالا رفت

مشکل انجاست که قوای کشور و دیگر نهاد ها مردم را به رسمیت نمی شناسند و در کشور داری سهیم نمی کنند

برای مثال قوه قضایی از نبود توان در برخورد با مفاسد می گویید اما نه تنها در پیدا کردن و رفع فساد از مردم  کمک نمی گیرد. بلکه با ورود مردم برخورد می کند.

در این مسئله نمونه مالموسش سید میثم صفاییان نمایینده کامیون دارها  که علیه فساد، تبعیض و قاچاق در سیستم حمل و نقل گفت و منصور نظری که فساد فضاتی در دستگاه قضا گزارش محرمانه تهیه  کرد.

در این زمینه نه تنها مسایل حل نشد و از ظرفیت مردمی استفاده نشد بلکه با ان ها برخورد نیز صورت گرفت حتی سوالات بسیار بهام اوری  را در ذهن ها  در ذهن ها مطرح کرد.

که چرا مسیر دادگاه ها و زندان بسر می برند و تبعیض  و قاچاق هم چنان باپرجا است و حتی ان قاضی متهم به طرز مشکوکی بازنشست می شود. مشخص نبودن این ها تاثیرات بدی در ذهن عموم مردم خواهد گذاشت.

با این وضع موجود، مردم حق دارند که حساس شوند بدبین بشوند. بهترین راه برای جلب اعتماد عمومی‌هست ایجاد سامانه ای برای اعلام حقوق‌ها و دستمزد‌ها است که در ماده ۳۵ برنامه توسعه امده است.

ولی افرادی در پشت پرده که از عدم شفافیت در نظام پرداخت ها، نظام بانکی و نظام اقتصادی بهره می برند تمام تلاش خود را برای حذف ماده ۳۵ برنامه ششم در مورد اطلاع عمومی مردم از حقوق مدیران را در صحن علنی مجلس کردند  اما حضور به موقع  دانشجویان و افکار عمومی مانع شد. حال این افراد از شیطنت هایشان دست برنداشته اند.

از همین تربیون از شورای محترم نگهبان می خواهیم این ماده را کامل تصویب کند تا  ضربه مهلکی بر میزان مقبولیت و حتی جمهوری اسلامی وارد شد را جبران شود.

دومین مسئله ای که باید به آن بپردازیم مسئله صدا و  سیما است که شرح آن خود رنج نامه ای مفصل می طلبد.

سپاس از جهاد های صداوسیما برای رسیدن به اهداف انقلاب انجام داده است.
امام خمینی پیرامون صدا وسیما گفته است: [صدا وسیما] این یک دانشگاه عمومی است [صدا وسیما] دستگاهی باشد که بعد از چند سال تمام قشر ملت را مبارز بار بیاورد،
تمام را متفکر بار بیاورد.  مستقل بار بیاورد، از غربزدگی بیرون کند؛  استقلال به مردم بدهد. (صحیقه امام جلد ششم)

صداو سیما در این شاخص های امام و رهبری متاسفانه تا حدودی مردود شده است. زمان جاری یکی دیگر از شرایط خاص انقلاب اسلامی که از یک سو تجربه برجام و ارتباط با امریکا را سپری می کند رسانه ملی باید تجربه حاصل شده از یک دوره مذاکره و تعامل با غرب در قالب برجام هیچ ثمری جز بدعهدی امریکا نداشته است را بیان نمایند.

چرا منتقدان جایی در صدا وسیما ندارند؟
پخش مذاکرات کمیسیون برجام و موضع گیری های مقامات داخلی و غربی و برگزاری برنامه های دو طرفه و برخی مستندهای روشنگرانه حداقل کاری بود که می توانست بشود ولی نشد؟

تا عده ای در داخل سخن از برجام های بعدی نگویند عده ای در آنتن رسانه ملی اعلام می کنند هدف از پذیرش برجام نه لغو تحریم ها که رهایی از جنگ بوده است!

صدا و سیما در حوزه مشکلات داخلی کشور نیز عملا باب هر گونه نقد به عملکرد مسئولین بسته  است..صداو سیما چند برنامه انقادی پیرامون قراردادهای نفتی جدید، کرسنت، فیش های نجومی و املاک نجومی، اطاله دادرسی ها، مشکلات ساختاری قوه قضاییه، طرح تحول سلامت، شفافیت اقتصادی، عملکرد نظام بانکی، مشکلات نظام سلامت و تجمیع بیمه ها، طرح تحول سلامت ساخته شده است؟

صدا وسیما  کارنامه خود را ارائه دهد؟

آیا معدود برنامه های انقلابی سازمان تقویت شده اند؟

برنامه ای ثریا که با شعار دیدبانی برای پیشرفت ایران که مورد تقدیر رهبری هم بود تعطیل شده است؟

صدا وسیما به ذکر جمله اقتصاد مقاومتی خیلی خوب است اکتفا کرده است. مگر می شود با پول تبلیغات کالاهای خارجی و بانک ها عملکرد ضد اقتصاد مقاومتی بانک ها را نقد کرد.

آیا توانسته ایم اقتصاد مقاومتی را برای شالیکار شمالی، صیاد جنوبی، دامدار و کشاورز کرمانی و دانشجو و استاد دانشگاه مرکز نشین معنا کنیم؟ آیا استانداران استانهای مختلف کشور عملکرد خود را در اقتصاد مقاومتی را زیر ذره بین مردم و رسانه ملی می دانند؟

چرا رسانه ملی از حضور مردم در انتخابات و راهپیمایی ها گزارش می گیرد؟

از تجمعات کارگران، پرستاران، معلمان و دانشجویان گزارش نمی گیرد؟

تا خواسته های به حق مردم را به حاکمیت برساند

چرا رسانه ملی سانسوری خبری میکند؟ تا فرصت را به رسانه های بیگانه بدهد تا نقش دایه دلسوز تر از مادر را برای مردم بازی کند؟

اگر اقشار ضعیف این جامعه به قول رهبر معظم انقلاب، تریبون ندارند، مقصر کیست؟

مردم بیش از آنکه از مشکلات و فشار و وجود فساد و بدعهدی های داخلی و خارجی ناامید شوند از لاپوشانی و محافظه کاری رسانه ملی ناامید می شوند

بهترین کمک به حاکمیت نشان دادن ضعفهای آن  و معرفی مقصران واقعی است که با رویکرد فعلی صدا و سیما هیچ هم خوانی ندارد

یکی دیگر از اقدامات صدا و سیما که انتقاد بسیاری از جامعه نخبگانی کشور را برانگیخت؛ نحوه پرداختن به شخصیت مرحوم هاشمی رفسنجانی در ایام وفات ایشان بود که چیزی شبیه تحریف حوادث بود. متأسفانه این رسانه ملی دور از حقیقتی را زندگی آن مرحوم جلوه داد که کمتر شباهتی به حقیقت داشت.

مردم ما همانگونه که مجاهدت های مرحوم هاشمی رفسنجانی در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی و بعد از انقلاب را هرگز از یاد نخواهند برد و به پاس آن برای آن مرحوم طلب رحمت و مغفرت می نماید،

امّا این کارنامه سبب نخواهد شد با اذعان دلسوزان و کارشناسان تأثیر اندیشه های مرحوم هاشمی در قرارداد ۵۹۸، توسعه نظام سرمایه داری، شکل گیری اشرافیت افسار گسیخته حکومتی، شیوع فقر و شکاف طبقاتی، حمایت از فتنه گران در سال ۸۸، تاثیر حمایت های ایشان در شکل گیری برجام و ایشان باز همین تریبون حزب الالهی ها به مانور تجمل توصیه می کرد. را فراموش کنند.

اینک هاشمی رفسنجانی در میان ما نیست ولی میراث او همچنان در حوزه سیاست و صحنه اجرایی کشور تاثیر گذار است. از این رو صدا و سیما را به بازخوانی و  بررسی دقیق و منصفانه میراث هاشمی دعوت می کند. نه نگاهی در هفته پیش در رسانه ملی مشاهده میشد.

برای سلامتی اتش نشان دعا  کنیم. هرگز فداکاری این شهیدان از خاطر ملتِ قدردانِ ایران نخواهد رفت. صلواتی برای شادی روحشان بفرستید.