سامانه مدیریت املاک و ثبت اسناد عادی، سدی در مقابل زمین خواری

یکی از معضلات اساسی کشور کماکان پدیده زمین خواری و آسیب های ناشی از آن است. اخیرا سردار اشتری، فرمانده ناجا با ارائه آماری عنوان کرده است که امسال حدود ۱۰۰۰۰ پرونده زمین‌خواری در کشور تشکیل شده است. یکی از موارد زمین خواری اخیرا در استان اصفهان کشف شده است که به گفته آقاخانی، فرمانده […]

یکی از معضلات اساسی کشور کماکان پدیده زمین خواری و آسیب های ناشی از آن است. اخیرا سردار اشتری، فرمانده ناجا با ارائه آماری عنوان کرده است که امسال حدود ۱۰۰۰۰ پرونده زمین‌خواری در کشور تشکیل شده است. یکی از موارد زمین خواری اخیرا در استان اصفهان کشف شده است که به گفته آقاخانی، فرمانده انتظامی استان اصفهان، در این مورد بیش از دو میلیون مترمربع زمین به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال از دست زمین خواران آزاد و سه باند بزرگ زمین خواری منهدم شده است. در این فقره از زمین خواری، زمین خواران با یک سری اقدامات متقلبانه، زمین های دولتی و غیر دولتی را با سند سازی، جعل اسناد و مدارک و یا کشت و زرع و تغییر کاربری تصاحب کرده اند.

آقاخانی روند کشفیات زمین خواری را صعودی عنوان کرد و گفت: کشفیات سال ۹۳ نسبت به ۹۲ با افزایش ۱۰۰ درصدی و کشفیات سال ۹۴ هم نسبت به ۹۳ با رشد ۱۱۰ درصدی روبه رو بوده است و بیشتر این زمین خواری ها به صورت انفرادی انجام گرفته و عمده ترین شیوه و شگرد در زمین خواری نیز سند سازی، دیوار کشی، کاشت محصولات کشاورزی و شخم زدن یا ساخت و ساز است.

یکی از راهکارهای پیشگیری و مبارزه با زمین خواری شفافیت مالکیت ها می باشد به طوری که مشخص باشد هر زمین و با چه ابعادی متعلق به کدام فرد یا نهاد است و کاربری و سوابق مالکیت آن مشخص باشد. در همین راستا سامانه مدیریت کشوری املاک که یکی از خدمات الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک است به بهره برداری رسیده است.

به گفته کارگر، معاون توسعه فناوری سازمان ثبت اسناد، سامانه مدیریت کشوری املاک، سیستمی است جهت پردازش و ذخیره و بازیابی فعالیت‌های درون واحد ثبتی که توسط نیروهای بایگانی، دفتر املاک، دفتربازداشتی و سایر کاربران واحد ثبتی جهت پاسخگویی به دفترخانه وارباب رجوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه هم اکنون در تمامی واحدهای ثبتی کشور درحال بهره برداری می باشد و افزایش سرعت و دقت در انجام امور، کاهش خطای انسانی در ثبت دفاتر، شفاف سازی مالکیت ها، کاهش هزینه های ثبتی، ارتقا سلامت اداری، جلوگیری از جعل، بروزرسانی لحظه ای اطلاعات اراضی و املاک، نظارت آنی بر نقل وانتقالات رسمی معاملات و کوتاه شدن دست زمین خواران از مزایای مهم این سامانه است.

توسعه این سامانه از زمین خواری، اراضی ای که سابقه ثبتی دارند جلوگیری می کند، اما بیشتر زمین خواری مربوط به زمین ها و اراضی ای است که فاقد هر گونه سابقه ثبتی هستند و فرایند انتقال و فروش آن ها به صورت غیر رسمی و با استفاده از اسناد عادی و قولنامه انجام می شود.

به عنوان مثال اوایل دی ماه اخباری مبنی بر کشف زمین خواری به ارزش ۲۰ میلیارد ریال در استان مرکزی منتشر شد. به گفته سپهوند، جانشین فرماندهی انتظامی استان مرکزی، فردی یک قطعه زمین دولتی به مساحت ۱۷ هزار و ۳۴۱ مترمربع به ارزش ۲۰ میلیارد ریال را در یکی از شهرک های صنعتی اراک به تصرف خود درآورده بود و در آن کشت محصولات کشاورزی انجام می داد. فرد زمین خوار مدعی شده بود که زمین مورد نظر بر اساس یک سند مشاعی به مدت ۵۰ سال است در تصرفش بوده و در آن کشاورزی می کرده است.

بر اساس بررسی دقیق موضوع از سوی کارشناسان دادگستری مشخص شد که مالکیت زمین ها ملی بوده و تصرف این اراضی به صورت غیرقانونی صورت گرفته است. این گونه تصرفات به واسطه رواج اسناد عادی و اعتبار آن نزد مردم صورت می گیرد که ضرورت دارد تمهید به منظور ساماندهی این اسناد اندیشیده شود.

اسناد عادی به دلیل نداشتن قابلیت رهگیری و ثبت سوابق، ابزار مناسبی برای زمین خواران در راستای فروش اراضی تصرف و تفکیک شده به صورت غیرقانونی و با قیمت پایین تر به افراد مستضعف و در نتیجه گسترش فقر و حاشیه نشینی است. می توان به منظور کاهش ریسک معاملات و همچنین کاهش تبعات آن، ساماندهی اسناد عادی و ثبت آن و حفظ سوابق را مد نظر قرار داد. برای این منظور لازم است علاوه بر نظارت صحیح بر مراکز تنظیم این اسناد مانند بنگاه های مشاورین املاک و اتومبیل، دسترسی اطلاعاتی نیز برای آنها ایجاد شود.

بر این اساس پیشنهاد می شود که جهت حل معضل سو استفاده از اسنادعادی، تمام اسناد عادی که در سامانه مدیریت املاک ثبت نشده اند، ثبت شوند تا به رسمیت شناخته شوند.

 

منبع:عیار آنلاین