در سومین روز نشست شهید رجایی مطرح شد:

سیاست گذاری اقتصادی ما باید طوری باشد که کرامت انسانی حفظ شود

به گزارش عدالتخواهی سومین روز نشست شهید رجایی جنبش عدالتخواه دانشجویی با حضور محمد جعفرنژاد دبیر سابق جنیش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد. جعفرنژاد در این جلسه به بررسی مصاف دو دین پرداخت و گفت :انسان دارای حقوق طبیعی و فراطبیعی است و آنچه در اسلام متصور است؛ برخلاف نظام سرمایه داری هست که معتقد به […]

به گزارش عدالتخواهی سومین روز نشست شهید رجایی جنبش عدالتخواه دانشجویی با حضور محمد جعفرنژاد دبیر سابق جنیش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد.

جعفرنژاد در این جلسه به بررسی مصاف دو دین پرداخت و گفت :انسان دارای حقوق طبیعی و فراطبیعی است و آنچه در اسلام متصور است؛ برخلاف نظام سرمایه داری هست که معتقد به اومانیسم و اصالت فردی هستند. در اسلام یک مجموعه ای از روابط شکل میگیرد که همه چیز برهم اثر می گذارد.
معتقد به ربی هستیم که این جهان را تدبیر می کند. وقتی انسان این عظمت را می بیند دیگر غره شدن معنی ندارد.
حق تکامل از حقوق اساسی انسان ها است.و هر حقی که دارید تکلیفی بر شما بار می شود.تکالیف همیشه بر حقوق بر می گردد.
اینها باعث می شود،رفتار یک فرد مسلمان رفتار تکلیف گرایانه باشد.
در اقتصاد اسلامی،بعد فردی مسءله و مشکل ربا هست که جنگ باخدا و پیامبر محسوب میشود. واجباتی مثل خمس و زکات مطرح میشود که جزء احکام و اخلاق اسلامی هست در حوزه اقتصاد کلان که مبتنی برآن دین اداره میشود ما ضعیف هستیم چونکه به جز دوره حدود 5 ساله حکومت امام علی دیگر به این موضوع به درستی پرداخته نشده.

الان 37سال است که نظام اسلامی شده و باید اقتصاد اسلامی هم داشته باشیم اما رویکرد نگاه کلان به اقتصاد اسلامی تازه شکل گرفته،همیشه حرکت ما با درک این موضوع نبوده است.مدلهای اقتصادی در دولت های مختلف انجام شده اما نه به صورت صحیح.
اقتصاد بعد از جنگ ما سرمایه داری بوده است،این مدل اقتصاد یعنی کار کن،پول دربیاور و در جهت تمایلات فردی خودت خرج کن.
در قرآن خداوند می فرماید که هیچ جنبنده ای در زمین نیست الا که رزقش در دنیا تامین شده است…اهل شهرها ایمان بیاورند تا برکات زمین و آسمان را فراهم کنیم.

سیاست گذاری اقتصادی ما باید طوری باشد که کرامت انسانی حفظ شود.
امام حسین روبه سپاه یزید می گفت که حرف های من درشما اثر نمی کند چون شکمتان از حرام پرشده است.در حال حاضر جامعه ما هم فلان روحانی میگوید صحبتها درمردم اثر
نمی کند،خب معلوم هست دیگر وقتی ربا باشد و بانک ها به عنوان ام الفساد ربا را ترویج میکنند،مردم هم به نوع دیگری عمل میکنند،فرهنگ به سمت لیبرالی شدن میرود و افراد سکولارتر میشوند.

فساد اقتصادی همه جای دنیا است و با آن مبارزه میشود اما مهم مقابله با اقتصاد فسادپرور هست.ساختار های اقتصاد طوری هست که افراد مجبور به فساد میشوند!
ما باید نگاه را ازسطح به عمق مسءله ببریم.از خود مردم هم مطالبه کنیم، داد سرمایه داری و مصرف زدگی را بر سرمردم هم بزنیم.به خودمان،مردم و حکومت توجه و امربه معروف و نهی از منکر کنیم