در کارگاه بیانیه نویسی نشست شهید رجایی مطرح شد:

تشکل دانشجویی چگونه موضع گیری کند؟

به گزارش عدالتخواهی؛ کارگاه بیانیه نویسی با ارائه سید حسن موسوی فرد دبیر اسبق جنبش عدالتخواه برگزار شد. این فعال عدالتخواه با بیان اینکه بیانیه یکی از روش های اعلام موضع و پیگیری است نه اولینش و نه آخرینش ادامه داد: بیانیه ابزار اعلام موضع است نه تبیین موضوع، چرا که عموما ما در مورد […]

به گزارش عدالتخواهی؛ کارگاه بیانیه نویسی با ارائه سید حسن موسوی فرد دبیر اسبق جنبش عدالتخواه برگزار شد.
این فعال عدالتخواه با بیان اینکه بیانیه یکی از روش های اعلام موضع و پیگیری است نه اولینش و نه آخرینش ادامه داد: بیانیه ابزار اعلام موضع است نه تبیین موضوع، چرا که عموما ما در مورد مساءلی خارج از جمع خود اظهار نظر می کنیم.

موسوی با اشاره به اینکه حرف بیانیه یک تیتر و یک خط است که باید حرف اصلی درآن گفته شود افزود: در رسانه های امروزی وبا سبک مطالعه امروزی مخاطب حوصله متن های طولانی و تحلیلی را ندارند و باید تیتر اصل پیام را برساند.
وی در مورد بیانیه تحلیلی گفت: بیانیه تحلیلی تاثیر رسانه ای چندانی ندارد اما عقلانیت شما را نشان می دهد.حتی اگر بیانیه تحلیلی است باید تیترش رسانه ای باشد،بیانیه باید جهت دار باشد واز کلی گویی خوداری کند.

به گفته موسوی توزیع بیانیه از خود بیانیه نویسی مهم تر است و مکان توزیع باید درست انتخاب شود و توزیع دستی بین مردم شاید تاثیر گذار تر از رسانه های مکتوب باشد.

وی ادامه داد: قالب توزیع نیز باید درست انتخاب شود،لازم نیست همه محتوا را یک جا به طرف بدهیم محورهای مهم و یا تیتر مطلب به همراه عکس و یا کاریکاتور ممکن است پیام شما را برساند.

موسوی در مورد ساختار بیانیه نویسی گفت: در اول متن بیانیه ذکر یک آیه یا یک جمله از امام و رهبری یا بزرگان دیگر،تبیین کوتاه چیزی که می خواهید درباره آن موضع بگیرید از منظر عدالتخواهانه، تبیین جایگاه این موضوع در آرمان های انقلاب و امام و رهبری، اعلام استدلال ها و مواضع در مخالفت یا موافقت موضوع و در آخر اعلام موضع عملیاتی و خواسته هایمان.

وی با اشاره به اینکه برای بیانیه مانند خبر نویسی می توان روش های خبر نویسی را استفاده کرد گفت: دو روش کلی که خیلی مرسوم است در خبر نویسی؛ روش هرم وارونه: دراین روش ابتدا نکات مهم آورده میشود و بعد از آن حواشی و مطلب پشتیبان و باقی ماجرا مطرح میشود.این روش جذابیت بیشتری در خبر نویسی دارد و به روز تر است.
روش دیگر گزارش نویسی است که ماجرا آنگونه که رخ داده روایت میشود و مباحث خبری در انتهای آن می آید.این روش جذابیت کمتری دارد