مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست قوه قضاییه مطرح کرد:

برای جلوگیری از بروز فساد قضایی، افزایش کارآمدی، ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی به سیستم قضایی لازم است

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست قوه قضاییه، اقای املی لاریجانی عنوان کرد: برای جلوگیری از بروز فساد قضایی ، افزایش کارآمدی،ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی به سیستم قضایی لازم است. متن نامه به قرار زیر می باشد: «جلب رضایت مردم، وظیفه‌ای اسلامی و هدفی مبنایی است و «حفظ […]

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست قوه قضاییه، اقای املی لاریجانی عنوان کرد: برای جلوگیری از بروز فساد قضایی ، افزایش کارآمدی،ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی به سیستم قضایی لازم است.

متن نامه به قرار زیر می باشد:

«جلب رضایت مردم، وظیفه‌ای اسلامی و هدفی مبنایی است و «حفظ سلامت قوه‌ی قضائیه» اصلی‌ترین عامل جلب رضایت مردم می باشد. باید در داخل قوه‌ی قضائیه با افراد متخلف و فاسد در همه‌ی استان‌ها و شهرها، با جدیت و قاطعانه برخورد شود و این شیوه باید استمرار یابد. سلامت قوه‌ی قضائیه را در درجه‌ی اول اهمیت قرار دهید و آن را یک کار اساسی بدانید. معدود افرادی که در داخل قوه‌ی قضائیه مرتکب فساد و اقدامات خلاف می‌شوند، علاوه بر خیانت به مدیران و کارکنان خدوم و زحمتکش دستگاه قضایی، به مردم نیز ظلم می‌کنند.» (مقام معظم رهبری، دیدار رئیس و مسئولان قضایی 9 تیرماه 1395)

جناب آقای آیت‌الله آملی لاریجانی
رئیس محترم قوه قضائیه

سلام‌علیکم

همان‌گونه که استحضار دارید قوه قضائیه پیشانی نظام جمهوری اسلامی است و شائبه ناکارآمدی و فساد آن تاثیر بسزایی بر اعتماد عمومی به کارآمدی و سلامت نظام اسلامی خواهد گذاشت.
متأسفانه درصد بالای آراء بدوی نقض شده قضایی نشان از ضعف عملکرد سیستم قضایی کشور دارد که منجر به بی اعتمادی مردم نسبت به صحت رای قضات می گردد.
گرچه این وضعیت مختص کشور ما نبوده اما سایر کشورها تلاش کرده اند تا با استفاده از سازوکارهای مبتنی بر شفافیت و اعتماد به مردم و نهاد های مردمی به عنوان مقام ناظر تا حد قابل قبولی ضعف عملکرد قضات و رسوخ افراد فاسد در سیستم قضایی را کاهش دهند.
ما معتقدیم برای جلوگیری از بروز فساد قضایی ، افزایش کارآمدی ، ایجاد شفافیت و افزایش اعتماد عمومی به سیستم قضایی کشور لازم است آرای قضات مطابق قانون به صورت برخط در دسترس عمومی قرار گیرد تا امکان ارزیابی عملکرد قضات توسط کارشناسان و مردم فراهم آید.

بر اساس بند ۴ جزء «د» ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه، قوه قضائیه مکلف بوده است تا پایان سال دوم برنامه، سامانه‌ای برخط برای انتشار رای قضات را راه اندازی نماید لکن اقدامات قوه قضائیه محدود به پالایش آرای قضات و برگزاری نشست نقد آرا در برخی مراکز آموزشی تحت مدیریت قوه بوده است و سامانه «تحلیل و نقد آرای دادگستری ها» (تناد) نیز صرفا به صورت آزمایشی و با دسترسی محدود کارکنان ارشد قوه قضائیه راه اندازی شده است. در توضیح علت عدم تحقق تکالیف مقرر شده ی قوه قضائیه در این خصوص، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود در تاریخ 15 اسفند ماه کمبود بودجه را از عوامل اصلی کوتاهی در این امر عنوان کرده اند.
عدم اجرای این امر -که کمک شایانی به اجرای عدالت قضایی در کشور خواهد نمود – به بهانه نبود بودجه، قابل پذیرش نیست. جامعه عدالت خواه کشور خواستار عزم جدی قوه قضائیه در راه اندازی هر چه سریع تر سامانه شفافیت آراء قضات به صورت کامل جهت افزایش سلامت قوه قضاییه می باشد.
و در آخر اعلام می داریم در صورتی که قوه قضاییه توان فراهم نمودن بودجه لازم برای این امر – که کمک شایانی به اجرای عدالت قضایی در کشور خواهد نمود – را ندارد مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران می تواند جهت پیشبرد آرمانهای انقلاب اسلامی به نمایندگی از عدالتخواهان کشور مبلغ لازم را با کمک های مردمی جمع آوری نماید. بدون شک مردم انقلابی ما مانند همیشه حاضر به پرداخت چنین هزینه هایی برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی هستند.
والسلام علی من اتبع الهدی
به امید ظهور عدالت گستر گیتی
مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران