با امضا بیش از هزار دانشجو ، استاد و فعال انقلابی:

مطالبه شفافیت از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری عمومی شد +جزئیات

موج مطالبه شفافیت عموم مردم از 6 کاندید انتخابات ریاست جمهوری در زمینه اموال و دارایی های خود و وابستگان درجه اول،وعده های انتخاباتی که داده می شود و محل تأمین هزینه های انتخاباتی با امضا بیش از هزار دانشجو ،اساتید و فعالین انقلابی کلید خورد.

به گزارش عدالتخواهی موج مطالبه شفافیت از کاندیدای ریاست جمهوری با  امضا بیش از هزار دانشجو ،اساتید و فعالین انقلابی کلید خورد.

موضوع اعلام دارایی ها و اموال مسئوولین در دومین مناظره ریاست جمهوری که به صورت زنده از رسانه ملی پخش شد از سوی بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان سیاسی و اقتصادی و  مردم مورد توجه قرار گرفت. اعلام دارایی وشفافیت میزان درآمدهای مسئوولین یکی از حقوق مسلم ملت ایران است.

اصل 142 قانون اساسی مقرر می‌دارد که «دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئیس قوه قضاییه رسیدگی می‌شود که بر خلاف حق، افزایش نیافته باشد». در طول سال‌های پس از انقلاب، قوه قضائیه به شیوه کاغذی، محدود و متمرکز، مسئولیت اجرای این اصل را بر عهده داشته است.

اگر مسئولین شعار خدمت به مردم را سر می دهند و سودای قدرت و شهوت ثروت اندوزی ندارند خود در اعلام دارایی هایشان به مردم علاوه بر قوه قضاییه باید اعلام آمادگی کنند. این حق ملت است که بدانند افرادی که در دولت کار می کنند سرمایه دارند یا همانند مردم در سطحی متوسط زندگی می کنند. بنابراین این پیشنهاد یکی از نمونه های سنجش میزان صدافت نامزدها در مبارزه با مفاسد اقتصادی است که ملت به چشم خود شاهد باشند کدام مسئوولی همت مبارزه با فساد را دارد و در آن قاطع وصادق است.

در ادامه موج مطالبه شفافیت بیش از هزار نفر از اساتید و فعالین دانشجو و طلبه  و فعالین مردمی انقلابی سراسر کشور طی نامه ای خطاب به 6 کاندیدای ریاست جمهوری بیان داشتند:

“حال که زمان انتخاب فردی برای سکان داری 4 ساله آینده کشور است ما جمعی از دغدمندان، از طریق نامه ای از تمام کاندیدها دعوت می کنیم تا خودشان را همان طور که هستند به رأی مردم بگذارند و موارد زیر را به طور دقیق بیان نمایند.

  • اموال و دارایی های خود و وابستگان درجه اول خود را به همراه میزان ارزش به تفکیک اعلام نموده تا زمینه نظارت مردم بر ثروت اندوزی شما مشخص باشد.
  • وعده های انتخاباتی خود را به صورت مکتوب اعلام  نمایید تا زمینه تغییر آن ها در آینده از بین رود.
  • محل تأمین هزینه های انتخاباتی خود را به همراه میزان و نحونه هزینه کرد آن‌ها اعلام  نمایید.”

برای مشاهده اسامی امضا کنندگان اینجا کلیک نمایید.