جزوات عاشورایی جنبش عدالتخواه دانشجویی منتشر شد

مستول آمورش جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو با خبرنگار عدالتخواهی گفت: جنبش عدالتخواه دانشجویی در نظر دارد که متناسب با مسایل فرهنگی، اجتماعی،سیاسی و مذهبی سال تحصیلی جدید بسته ای محتوایی متفاوتی منتشر کند وی افزود: با توجه به فرا رسیدن ماه محرم  بسته ای شامل شش جزوه برای با محوریت عاشورا و […]

مستول آمورش جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو با خبرنگار عدالتخواهی گفت: جنبش عدالتخواه دانشجویی در نظر دارد که متناسب با مسایل فرهنگی، اجتماعی،سیاسی و مذهبی سال تحصیلی جدید بسته ای محتوایی متفاوتی منتشر کند

وی افزود: با توجه به فرا رسیدن ماه محرم  بسته ای شامل شش جزوه برای با محوریت عاشورا و قیام امام حسین متناسب با فضای مطالعاتی دانشجویان تهیه شده است که چهار جزوه امروز منتشر می شود و باقی انشالله در چند روز آینده منتشر می شود.

هم چنین توضیحات مختصری پیرامون محتوای این جزوات ایشان بیان کردند که به صورت خلاصه به شرح ذیل است:

در امتداد عاشورا

جزوه نخست این مجموعه “در امتداد عاشورا” است که این جزوه که خلاصه کتاب پس از پنجاه سال سید جعفر شهیدی است. کتاب پس از پنجاه سال، پژوهش تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از جمله کتاب‌های مطرح درتحلیل واقعه عاشورا است که به رخدادی که در سال 61 هجری و درست پنجاه سال پس از وفات پیامبر در سال 11 هجری اتفاق افتاد، می‌پردازد. دکتر شهیدی تحقیق و نگارش این کتاب را در سال 1330 انجام داده و کتاب را در سال 1357 با قلمی شیوا، متقن و مستند به منابع اصیل تاریخی مستند ساخت و تاکنون بیش ازسی و دو بار به چاپ رسیده است و هنوز پس از انتشار دهها هزار نسخه از رونق باز نایستاده است هر چند بیان حقایق تاریخی بخش عمده کتاب را تشکیل می‌دهد اما نوع مواجهه دکتر شهیدی با تاریخ در تحلیل حادثه عاشورا نو و بدیع است. دکتر شهیدی در این کتاب بیش از آن که در جستجوی چگونگی آن رخداد عظیم باشد، به دنبال چرایی حادثه عاشورا بوده است؛ «مقصود من از نوشتن این یادداشت‌ها مقتل نویسی، تبلیغ مذهبی و حتی نوشتن تاریخ نیست. من کوشیده ام تا خود بدانم آن چه رخ داد، چرا رخ داد؟» (پس از پنجاه سال، ص 7)
کتاب پس از پنجاه سال، نه روایت زندگی امام حسین (علیه السلام) بلکه تحلیل و علت شناسی عاشوراست. بیان حوادث تاریخ صدر اسلام برای نویسنده چندان موضوعیت ندارد. او تلاش می‌کند تا به واسطه مرور بر آنچه در این پنجاه سال بر جامعه مسلمین گذشت، چرایی این حادثه را بازگو نماید.
این جزوه توسط احسان بابایی که خلاصه این کتاب است تهیه شده است.

برای دریافت این جزوه بروی تصویر کلیک کنید.

emtedade ashoora-jonbesh1

 

حسین درس انقلاب می دهد

جزوه دوم این مجموعه “حسین درس انقلاب می دهد” است که این جزوه که سخنرانی شهید حجت الاسلام محمد جواد باهنر در سال 1359 می باشد. در این سخنرانی شهید باهنر به رابطه انقلاب اسلامی و نهضت حسینی می پردازد.

برای دانلود بر روی عکس کلیک کنید.


بخشی های از جزوه:
“امام حسین (ع) که درس عدالت، مبارزه، ایستادگی و مقاومت می‌داد در جامعه و در امت ما، او و یاران و خاندانش به تدریج به صورت مظهری از ضعف درآمده بودند بطوریکه به تدریج عاشوراها و مجالس عزاداری در بین ما شیعیان نه تنها شورانگیز بیدارکننده و تحرک آفرین نبود بلکه متاسفانه به صورتی سردکننده و رخوت انگیز و ضعف آور و زبون پرور منعکس شده بود. دشمن می‌خواست همه سرمایه های ارزشمند را از ما بگیرد و آنها را مسخ کند تا ما محروم شویم و نتوانیم با تکیه به آنها راهمان و راه حق اسلام را ادامه دهیم.”

 

سکوت در برابر مسئولیت! مسئولیت در برابر سکوت!

جزوه سوم از این مجموعه “سکوت در برابر مسئولیت! مسئولیت در برابر سکوت!” که خطبه منای امام حسین علیه السلام که قبل از خروج از مکه به سمت کربلا است که  با ترجمه استاد حسن رحیم پور می باشد.

برای دانلود بر روی عکس کلیک کنید.

 

بخشی های از جزوه:

خداوند علماي مسيحي، يهودي و روحانيون و آگاهان اديان قبل را نکوهش کرد زيرا ستمگراني جلوي چشم آنها فساد ميکردند و اينان ميديدند و سکوت ميکردند و دم برنميآوردند. خداوند چنين کساني را کافر خوانده و توبيخ کرده که چرا در برابر بي¬عدالتي و تبعيض و فساد در حکومت و جامعه¬ي اسلامي ساکت هستيد و همه چيز را توجيه و ماستمالي ميکنيد و رد ميشويد؟ چرا سکوت کردهايد؟ علت آن اين است که عده¬اي از شما ميخواهيد که سبيلتان را چرب کنند و و عدهاي از شما هم ميترسيد که سبيلتان را دود بدهند. عده¬اي طمع سفره داريد و سفره¬ي چرب ميخواهيد تا بخوريد و ميگوييد که چرا خودمان را به زحمت بيندازيم و با نهي از منکر و انتقاد و اعتراض ريسک کنيم؟ فعلا که بساط¬مان رو به راه است و ععد¬اي از شما نيز ميترسيد. اما مگر در قرآن نميخوانيد که فرمود از مردم نترسيد ازحاکمان و صاحبان قدرت و ثروت نيز نترسيد از من بترسيد!

 

 

درسي كه از حسين بايد آموخت

جزوه چهارم از این مجموعه “درسي كه از حسين بايد آموخت” است، عنوان سخنراني مقام معظم رهبري است كه در خطبه‌ي اول نمازجمعه، روز عاشورا سال 74 بيان نمودند.در مقام تحليل قيام عاشورا برآمدند و به اين سوال پاسخ گفتند كه چرا امام حسين(ع) قيام كرد؟ به عقيده‌ي ايشان كجروي خواص، انحراف عوام را نيز به دنبال داشته است و اين درس و عبرتي مهم محسوب مي‌شود كه آحاد جامعه اسلامي بايد آن را از قيام عاشورا بياموزند.

برای دانلود بر روی عکس کلیک کنید.

 

بخش های از این جزوه:
“اگر جامعه‎ي اسلامي منحرف شد، اگر اين انحراف به جايي رسيد كه خوف انحراف كل اسلام و معارف اسلامي بود، تكليف چيست؟”
“اين واجب در طول تاريخ، متوجه يكايك مسلمانهاست. اين واجب عبارت است از اين كه هر وقت ديدند كه نظام جامعه‎ي اسلامي دچار يك فساد بنياني شده و بيم آن است كه به‌كلي احكام اسلامي تغيير پيدا بكند، هر مسلماني بايد قيام كند.”