در جلسه با تولیت آستان قدس رضوی مطرح شد:

اقدامات معاونت مستضعفان آستان قدس باید در جهت رشد و توانمندسازی مستضعفان باشد/نسبت شما با ورشکستگان سیاسی موسوم به اصولگرایان چیست؟

به گزارش عدالتخواهی، جلسه گفتگو اتحادیه های دانشجویی کشور با تولیت آستان قدس رضوی چهارشنبه پانزدهم آذرماه برگزار گردید. در این جلسه دبیران اتحادیه های جنبش عدالتخواه دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی حصور داشتند. اقدامات معاونت مستضعفان از جنس گداپروری است محمد جواد معتمدی نژاد […]

به گزارش عدالتخواهی، جلسه گفتگو اتحادیه های دانشجویی کشور با تولیت آستان قدس رضوی چهارشنبه پانزدهم آذرماه برگزار گردید. در این جلسه دبیران اتحادیه های جنبش عدالتخواه دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی حصور داشتند.

اقدامات معاونت مستضعفان از جنس گداپروری است

محمد جواد معتمدی نژاد دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی در ابتدا با شاره به این که صرف برگزاری این جلسه حداقلی است و باید تولیت آستان در حضور همه مردم و دانشجویان حضور پیدا کند، گفت: مسئول یعنی کسی که مورد سوال واقع می شود، و یک مسئول حکومت اسلامی باید بستر مورد سوال واقع شدن را بوجود بیاورد. اگر غیر این باشد، این خوی پادشان است که مردم را به هسچ میگیرند و به هسچ چیز و هیچ کس پاسخگو نیستند.

وی در ادامه خطاب به تولیت آستان گفت: بعد از ایجاد معاونت امداد مستضعفان توسط شما، کارهای زیاد و خوبی انجام شد ولی هیچ کدام از این کارها از جنس توانمندسازی نیست. کارهایی مثل توزیع چند هزار غذا در روز، تعریف کردن مدل های خدمت،زیارت اولی ها و زائر شهر، کارهای زیربنایی و اساسی ای نیست. این کارها در بهترین حالت، گداپروری است. مگر کارهای کمیته امدادی در سطح کشور کم انجام می شود که آستان هم همین گونه ورود می کند؟ باید نوع کارها از جنسی باشد که مستضعف خودش رشد کند و احتیاجش به کسی نباشد. در این صورت است که کرامت و عزت انسانی را هم قائل شده ایم.

معتمدی نژاد افزود: بحث دیگر اینکه اگر آستان قدس را یک ابر سازمان در نظر بگیریم، در جهت شفافیت مالی و عملکردی این ابرسازمان چه کار اساسی انجام شده است؟ اهمیت این موضوع انجاست که قائم مقام قبلی آستان به خاطر عدم شفافیت مالی چندین میلیارد تومان پول را برداشت و متواری گردید. باید نظام ارزیابی ، بودجه ریزی، هزینه کردها، درآمد ها و غیره شفاف باشد. به عنوان نمونه آیا آستان میتواند گزارشی کامل از عمل به موقوفات خاص را ارائه کند؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مسئله دیگر اینکه با توجه به این اعتقادمان بر این است که قوه قضاییه ناکارآمد است و همچنین شما قبلا دستی برآتش داشته اید و از مسئولان قضایی بوده اید، به عنوان شخصی که اکنون داری تریبون هستید، چه اقدامی در جهت بهبود سیستم قوه قضاییه انجام می دهید؟

نسبت شما با ورشکستگان سیاسی موسوم به اصولگرایان چیست؟

سید سعید نجیبی عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه گفت: زمانی که شما به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شدید، ما در جنبش عدالتخواه به لحاظ اینکه چهره‌ای به نسبت تولیت قبل جوان، عهده‌دار این منصب شده، خوشحال شدیم. تغییراتی در نحوه فعالیت آستان و مدیریت آن پیش آمد که مایه دل گرمی بود لکن هرچه به انتخابات نزدیک می‌شدیم کارهای رنگ و بوی سیاسی و انتخاباتی به خودش گرفت. در آن زمان که زمزمه حضور حضرتعالی در انتخابات مطرح شد، فارغ‌التحصیلان جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای، شما را از حضور در انتخابات بر حذر داشتند. اما پوست خربزه‌ای که یک جریان سیاسی خاص زیر پای شما گذاشتند باعث شد که وارد انتخابات شوید. درست است که آن موقع شما گفتید که من مستقل آمده‌ام اما یک تشکل سهامی خاص به اسم جمنا شمارا درون یک دایره سیاسی بسته تعریف کرد.

نجیبی افزود: تولیتی که نباید رنگ و بوی سیاسی و جناحی می‌گرفت، گرفت و همین مسئله باعث شد آن شانیت معنوی که تولیت آستان حضرت رضا باید داشته باشد، خدشه‌دار شود. به‌گونه‌ای که تولیت آستان که باید فراجناحی باشد، در حال حاضر یک اصولگرا شناخته می‌شد که امری مضموم است. سؤالی که در حال حاضر مطرح می‌شود این است که الآن که انتخابات تمام‌شده است، نسبت شما با ورشکستگان سیاسی موسوم به اصولگرایان چیست؟؟

وی ادامه داد: در حال حاضر این ابوالمشاغلان در دستگاه رضوی فعالیت می‌کنند، کسانی که امتحان خود را پس داده‌اند و رزومه‌شان نیز مشخص است. به‌کارگیری این افراد باعث شده است که این موضوع به ذهن برسد که جنابعالی هم به چهره‌های جدید و جوانان اعتقادی ندارید و شعار استفاده از جوانان در حد حرف باقی‌مانده است. از طرفی حضور این افراد باعث شده است که آستان قدس رضوی به پاتوقی برای یک جریان سیاسی خاص تبدیل شود که این مسئله به‌دوراز شانیت بارگاه حضرت رضا است.

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: بحث دیگری که من مطرح می‌کنم فعالیت‌های اقتصادی آستان و حجم آن است. در حال حاضر آستان قدس رضوی حجم عظیمی از فعالیت‌های اقتصادی را در حال انجام دارد. اینکه این فعالیت‌ها در چه زمینه‌ای و در کجا انجام می‌شود موردبحث من نیست لکن با رصد فعالیت‌های مذکور به نظر می‌رسد فعالیت‌های اقتصادی آستان، یک هدف واحد را پیگیری نمی‌کند و هر فعالیتی هدف جداگانه و جزیره‌ای جداست.

وی در آخر گفت: بحث دیگر در رابطه با تأسیس دفاتر استانی آستان است. تأسیس دفاتر مذکور ابهاماتی دارد. مثلاً اهداف تأسیس این دفاتر مشخص نیست. اگر هدف آن‌ها امدادرسانی و انجام فعالیت‌های فرهنگی است که آستان قدس می‌تواند با حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد در این زمینه‌ها، این فعالیت‌ها را انجام دهد. همین کار را نهادهایی نظیر ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان هم انجام می‌دهد. بنابراین به نظر ما ایجاد دم‌ ودستگاهی جداگانه اشتباه است و موازی کاری محسوب می‌شود که نتیجه آن عریض‌تر شدن آستان و هدر رفت موقوفات است.