پنج نکته پیرامون محکومیت چهار تن از عدالتخواهان 

آیا باید عدالت را گدایی کرد که پرسشگران را به خاطر چند سوال ساده با اتهام توهین محاکمه و مجازات می‌کنند؟!

محکومیت این چهار نفر آینده‌ی هر شخصیت عدالتخواهی را نشان می‌دهد که بدون داشتن پشتوانه‌ای از سوی گروه های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب، اراده استقلال و پیگیری آرمان‌های انقلاب اسلامی را خارج از “قواعد بازی” داشته باشد.

نکاتی پیرامون محکومیت چهار جوان عدالتخواه مدنظرمان آمد که آن را با مخاطبین درمیان می گذاریم:

«اول: رئیس قوه قضائیه و امام جمعه شیراز هردو منصوب مقام معظم رهبری هستند. مقام معظم رهبری در قضایای اخیر تاکید کردند که نقد با سیاه نمایی فرق دارد. پس بهتر است خود ایشان درباره چیستی مفهوم نقد و ماهیت آن ورود کنند و توضیح بدهند که پرسشگری نقد است یا سیاه نمایی؟ آیا نقد یعنی التماس کردن؟ آیا باید عدالت را گدایی کرد که پرسشگران را به خاطر چند سوال ساده با اتهام توهین محاکمه و مجازات می‌کنند؟

دوم: رئیس قوه قضائیه و امام جمعه شیراز، علاوه بر اینکه منصوب رهبری هستند، نماینده خبرگان رهبری نیز هستند. لازم به تذکر نیست که وجود افرادی کم طاقت با اینگونه برخورد با چند سوال ساده و برخورداری از حق رای برای تعیین رهبری آینده کشور تا چه اندازه می‌تواند برای آینده کشور خطرناک باشد.

سوم: محکومیت این چهار نفر آینده‌ی هر شخصیت عدالتخواهی را نشان می‌دهد که بدون داشتن پشتوانه‌ای از سوی گروه های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب، اراده استقلال و پیگیری آرمان‌های انقلاب اسلامی را خارج از “قواعد بازی” داشته باشد.

چهارم: چندی پیش رئیس قوه قضائیه جلسه‌ای پشت درهای بسته با بعضی دانشجویان داشتند که خود رسانه قوه قضائیه آن را اطلاع رسانی نمود. بعد از آن جلسه دانشجویان از حوصله، آرامش و صبر مثال زدنی رئیس قوه قضائیه می‌گفتند که یادآوری توصیفات آن دانشجویان خالی از لطف نیست!

پنجم: در شرائطی که مفاسدی همچون حقوق‌های نجومی، دروغ گویی در مساله بورسیه‌ها و مسائلی از این دست از مطالبات مقام معظم رهبری است که به اعتماد مردم به نظام هم ضربات هولناکی وارد کرده است، قوه قضائیه به پرونده چند پرسشگر در مدت کوتاهی رسیدگی می‌کند اما نه تنها هیچ خبری از محکومیت کسی در پرونده‌های مفاسد کلان شنیده نمی‌شود بلکه مطالبه رهبری در مساله حقوق‌های نجومی که خواستار مجازات عاملان آن شده بودند، به راحتی به فراموشی سپرده می‌شود و مسئولان قوه قضائیه صراحتا از قانونی بودن حقوقهای نجومی و عدم لزوم مجازات عاملان آن سخن می گویند.»

 

*محسن فیض