سلمان کدیور قسمتی از متن دفاعیه‌اش را منتشر کرد

بستن باب نقد از حاکمیت و نظارت عمومی، به تعمیق فزاینده فساد ساختاری و استبداد افسار گسیخته می‌انجامد

در زمانه ای به سر می بریم که دست های بسیاری در حال سیاست زدایی، به مفهوم بی تفاوت کردن مردم و نخبگان از روند و تحولات سیاسی کشور، از جامعه ایران هستند.

بعد از صدور حکم برای چهار جوان عدالتخواه در شیراز که از فعالین جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز هستند، واکنش هایی نسبت به این اتفاق مهم در عرصه کشور رقم خورد. بعد از چند روز از صدور حکم، سلمان کدیور (دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی و یکی از 4 جوان عدالتخواه شیرازی) در کانال تلگرامی خود دفاعیه ای از خودش منتشر کرد.

متن دفاعیه به قرار زیر می باشد:

بسم رب المستضعفن و شهدا و الصدیقین

با عرض سلام و احترام محضر رئیس محترم دادگاه.

اجازه دهید ابتدا از اینکه دادگاه های انقلاب محل محاکمه فرزندان انقلاب شده است ابراز تأسف و البته نگرانی کنم.

نگرانی از آینده انقلاب و پیامی که از این محکمه به محیط بیرونی و افواه عمومی و دلداگان به اسلام عزیز مخابره می شود.

ما در حالی در این جلسه نشسته ایم که چشم ده ها تشکل دلداه به انقلاب، از بسیجیان و طلّاب و اساتید دانشگاه و دانشجویان و نخبگان به آن دوخته شده است. آنها می خواهند بدانند آیا به راستی این جمله «فرانتس فانون» که “دیری نمی پاید که انقلاب ها فرندان خود را می بلعند”، در حال آغاز شدن است یا خیر؟

جناب آقای قاضی!

بسیاری به این محکمه به چشم بررسی چند مطلب انتقادی تلگرامی نگاه نمی کنند و به آن به مثابه یک روند تازه آغاز شده در جمهوری اسلامی برای برخورد با آرمانخواهان و عدالت طلبان مومن به امام می نگرند.

در زمانه ای به سر می بریم که دست های بسیاری در حال سیاست زدایی، به مفهوم بی تفاوت کردن مردم و نخبگان از روند و تحولات سیاسی کشور، از جامعه ایران هستند.

دست هایی که سعی داشته و دارند از جوانان عناصری بی تفاوت لاابالی و هرزه و در بهترین حالت آلت دست جریان های سیاسی بسازند تا با عدم دخالت در روند در حال سیر انقلاب و کشور؛ عرصه را برای اهالی سیاست و قدت باز بگذارند تا منافع و امیالشان را ؛ به نام سیاست های نظام، عملی سازند.

این امر با تشویق دسته ای جوانان به امور دنیوی و حیوانی و برخورد امنیتی و قضایی با دسته ای دیگر، همیشه صورت پذیرفته است، تا این دسته نیز به دسته نخست پیوسته و عطای انقلاب و اسلام را به لقایش بخشند.

بستر زدایی از سیاست و اعطای خصلت «خارجی» و بیرونی به امر سیاسی در ضمیر مشترک مردم و جامعه مدنی، (به این مفهوم که این دشمن خارجی است که نظام اسلامی را تهدید می کند و در درون خطری وجود ندارد) هر چند می تواند در یک برهه بسیار کوتاه آرامش و سکوت و ثبات را برای اهالی سیاست به ارمغان بیاورد، امّا با محروم شدن خود خواسته حاکمیت از نقد و نظارت عمومی، به تعمیق فزاینده فساد ساختاری، استبداد افسار گسیخته و عقب افتادگی تاریخی منجر می شود، اموری که نه تنها با ذات جمهوری اسلامی؛ بلکه با ذات و فلسفه اسلام نیز مغایر است و قوه قضائیه نه تنها باید از دامن زدن به آن به شدت اجتناب ورزد، بلکه باید با باز گذاردن فضای عمومی نظارت مردم و نخبگان بر مسئولین، این امکان را فراهم بیاورد تا جریان های جوان؛ مومن و پاک، در سطح جامعه و افکار عمومی عرصه را بر جریان های مفسد و انحرافات برخی مسئولین تنگ نمایند.