محمدهادی علی بابایی، استاد حوزه علمیه شیراز:

وقتی انتقاد از امام جمعه شیراز هزینه بردار می شود

حسین شهبازی‌زاده، سلمان کدیور، هادی مسعودی، مصطفی پورخسروانی، چهار دانشجوی عدالت‌خواه شیرازی به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، به سه ماه حبس تعزیری که تا دو سال معلق خواهد بود، و پنج سال منع از فعالیت سیاسی محکوم می‌شوند

محمدهادی علی بابایی، استاد حوزه علمیه شیراز به بهانه صدور حکم برای چهار عدالتخواه شیرازی مرقومه ای نگاشته که مشروح آن به قرار زیر می باشد:

 

1. زمستان 94، انتخابات
دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در شیراز هم مثل همه جای کشور به تبلیغات انتخاباتی رسیده. در انتخابات خبرگان 8 نامزد حاضرند و قرار است 5 نفر به مجلس راه پیدا کنند. در میان همه تبلیغ‌های مختلف هر دو انتخابات، گستردگی تبلیغات پوستری دو نامزد خبرگان بیشتر به چشم می‌آید. یکی از این دو نفر آیت الله اسدالله ایمانی، نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس، امام جمعه شیراز، امام جمعه سابق بوشهر و کازرون، نماینده چند دوره پیشین مجلس خبرگان فارس است. خبرهایی که از شهرهای دیگر استان می‌رسد حکایت از گستردگی این تبلیغات در کل استان است.

در میان طلاب، جامعه متدین‌ها و مردم عادی پرسش‌هایی نسبت به منابع، علت و… این شکل از هزینه است. به گفته‌ی بعضی از هواداران نزدیک به ایشان، اگرچه رای‌آوری آیت الله ایمانی قطعی به نظر می‌رسد، اما جایگاه نمایندگی رهبری ایشان اقتضا می‌کند در انتخابات خبرگان به عنوان نفر اول و بالاتر از رای آیت الله سید علی اصغر دستغیب انتخاب شوند. این افراد، دوم شدن ایشان در رقابت با دیگران، شکست تلقی می‌کنند و شاید همین انگیزه باعث شده شاهد چنین تبلیغ گسترده و پرهزینه‌ای باشیم.

عمده‌ی اعتراض‌های جامعه متدین و طلاب علنی نمی‌شود و در جمع‌های خصوصی بیان می‌شود. اما عده‌ای از دانشجویان عدالت‌خواه با اشاره به وضعیت معیشتی عموم مردم این کار را خلاف اخلاق دینی و بر خلاف مصالح نظام و انقلاب بیان می‌کنند. در این انتخابات آیت الله ایمانی پس از آیت الله دستغیب و آیت الله بهشتی، نفر سوم می‌شوند.

2. مهر و آبان 1395
حجت الاسلام و المسلمین دکتر عرفانی‌فر، از اساتید حوزه علمیه فارس با انتشار نامه‌ای خطاب به رهبر معظم انقلاب، از رفتار و عمل‌کرد آیت الله ایمانی گلایه می‌کند. او در این نامه بیان می‌کند که حضور فرزند آیت الله ایمانی و نفوذ او باعث افول مدارس علمیه شده و نقدهای نویسنده نامه باعث شده او را از تدریس در مدارس علمیه تحت اشراف آیت الله ایمانی و بلکه در مدارس دیگری که تحت نفوذ ایشان‌اند و حتا بسیج و سپاه محروم کنند.

در این نامه آمده: «جرم اینجانب چه بوده است جز طرح انتقاداتی نسبت به عملکرد آقازاده آقای ایمانی و خودِ ایشان. آیا انتقاد به ایشان جرم و عملی غیرشرعی می‌باشد؟ آیا این نحوه رفتار اخلاقی و اسلامی است؟ آیا ائمه ما علیهم السلام با منتقدان و حتی مخالفان خود این گونه رفتار می‌کردند؟ آیا در حوزه علم و معرفت نیز می‌توان و باید استبداد به خرج داد؟…»

دانشجویان عدالت‌خواه این نامه را در کانال تلگرامی‌شان بازنشر می‌کنند و چندی بعد نامه‌ای خطاب به امام جمعه شیراز می‌نویسند و از ایشان دعوت می‌کنند در دانشگاه حاضر شده و پاسخگوی شبهات باشند. در این نامه آمده: «پیرو نامه دکتر عرفانی فر و عدم پاسخگویی شفاف حضرتعالی در پیشگاه مردم، و همچنین پیرامون شبهات به وجود آمده در اذهان عمومی، درباره عملکرد وابستگان به بیت حضرتعالی و علی الخصوص فرزندتان، هزینه‌های گزاف ستاد حضرتعالی در انتخابات مجلس خبرگان، عملکرد سیاسی-جناحی در انتخابات، عملکرد شما در حوزه‌های علمیه استان و مواردی از این دست؛ مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تقاضا دارد؛ با حضور در یکی از دانشگاه‌های شهر شیراز به سوالات و شبهات دانشجویان پاسخ بفرمایید.»

 

3. 25 آذرماه 1395
حجت الاسلام سلمان‌زاده مسئول دفتر آیت الله ایمانی نامه‌ای خطاب به دادستان شیراز می‌نویسد. متن این نامه در سایت اطلاع‌رسانی آیت الله ایمانی و خبرگزاری‌ها منعکس نمی‌شود و به طور واضح نامه‌ای غیرعمومی است! اما سلمان‌زاده در نامه بعدی خود بیان می‌کند نامه نخست «در راستای حفظ صیانت از جایگاه نماینده مقام معظم رهبری در استان جهت جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و فضاسازی‌های و فاقد سند در راستای تنویر افکار عمومی بوده» (از متن نامه 21/7/95 ایشان، بدون ویرایش انشایی!»

دادستان شیراز به عنوان مدعی العموم و با استناد به همین نامه، از چهار دانشجوی عدالت‌خواه شکایت می‌کند. بعدتر و در جریان برگزاری دادگاه، بر خلاف روند معمول از حضور افراد به دادگاه جلوگیری و محاکمه به صورت غیرعلنی صورت می‌گیرد.

4. مهرماه 1396
دانشجویان عدالت‌خواه در میانه‌ی روند قضایی با آیت الله ایمانی دیدار می‌کنند. خبر رسمی از این دیدار مخابره نمی‌شود. اما پس از آن دیدار حجت الاسلام سلمان‌زاده در نامه‌ی دیگری خطاب به دادستان شیراز، به طور ضمنی از ابراز پشیمانی دانشجویان عدالت‌خواه در دیدار صورت گرفته خبر می‌دهد و ابراز امیدواری می‌کند «همانگونه که در موارد مختلف دستگاه قضاء به طور شایسته و شفاف و برابر موازین قانونی در این امور ورود و به نحو احسن مسائل را حل و فصل نموده، مقتضی است ترتیبی اتخاذ تا انشاء ا… موضوع این پرونده نیز به نحو مطلوب خاتمه یابد.» در این نامه هم‌چنین به این نکته اشاره می‌شود که دفتر امام جمعه هیچ شکایتی نداشته و ندارند.

دانشجویان متهم(!) در نامه‌ای خطاب به حجت الاسلام سلمان‌زاده، ضمن بیان این که «بالغ بر ده ماه است که بابت این آرمان‌ها، در صف سارقان و چاقوکش‌ها و شاربین خمر، بین پاسگاه و دادسرا در رفت و آمدیم»، اظهار تاسف و پشیمانی در دیدار با آیت الله ایمانی را تکذیب می‌کنند و اعلام می‌کنند آن دیدار برای بیان نقدها و مطالبه آرمان‌ها بوده است. در این نامه تصریح می‌شود که حجت الاسلام سلمان‌زاده در جلسه حضور نداشته و بیان دقیقی از مطالب نکرده است.

همچنین می‌نویسد: «شما صراحتا در نامه‌تان فرموده‌اید: “نه شکایتی داشته‌اید و نه شکایتی دارید” موافقید در همین راستا و برای تنویر افکار عمومی نامه‌ای که با امضای شخص حضرتعالی برای دادگستری و ضابط قضایی ارسال شده و اساسا پرونده‌ی ما بابت آن تشکیل شده و تمام مراحل بازجویی و بازپرسی در همان چارچوب پیش رفته را منتشر بفرمایید؟ تا مشخص بشود با چه تعابیر تند و حیرت آوری ما را قضاوت فرموده‌اید و دستگاه‌های مربوط را تشویق به برخورد قاطع با ما کرده‌اید؟»

در انتهای نامه با کنایه نسبت به تعابیر سلمان‌زاده درباره آزادی نقد و جایگاه پدری امام جمعه، چنین آمده: «جناب سلمان زاده عزیز! به هر حال و در نهایت افکار عمومی تمام ادعاهای خوبی که در نامه‌تان پیرامون آزادی نقد و ضرورت مطالبه و ملجاء بودن و پدری امام محترم جمعه و… آورده‌اید را عطف به اتفاقات ماه‌های گذشته و به خصوص نتیجه دادگاه به قضاوت خواهد نشست!»

5. 20 دی‌ماه 1396
خبر کوتاه است:
حسین شهبازی‌زاده، سلمان کدیور، هادی مسعودی، مصطفی پورخسروانی، چهار دانشجوی عدالت‌خواه شیرازی به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، به سه ماه حبس تعزیری که تا دو سال معلق خواهد بود، و پنج سال منع از فعالیت سیاسی محکوم می‌شوند.