امروز بین حزب اللهی و ضدانقلاب مسابقه نا امیدی از انقلاب اسلامی برگزار است

گر ما تمام توان خود را به صحنه بیاوریم جریان فساد آن قدرها هم در جامعه قوی نیست. در فضای نخبگانی به شدت نا امیدی ترویج می شود. اما نکته اینجاست که این نا امیدی تا چه حد واقعی هست و تا چه حد القاست. در عین اینکه در نظام اسلامی شعار و عنوان عدالت هست و این آرمان مهم دینی و ملکوتی را باید به دوش کشید، اما صرف نام و عنوان کفایت نمی کند، باید بیشتر تلاش کرد در مقام عمل و تحقق و در نسبت با واقعیت امروز جایگاه عدالت را مشخص کرد تا تکلیف معلوم شود.

وحید جلیلی رئیس دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در سی و هشتمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی با انتقاد از اشاعه فضای انتقادی توسط انقلابیون گفت: اگر ما تمام توان خود را به صحنه بیاوریم جریان فساد آن قدرها هم در جامعه قوی نیست. در فضای نخبگانی به شدت نا امیدی ترویج می شود. اما نکته اینجاست که این نا امیدی تا چه حد واقعی هست و تا چه حد القاست. در عین اینکه در نظام اسلامی شعار و عنوان عدالت هست و این آرمان مهم دینی و ملکوتی را باید به دوش کشید، اما صرف نام و عنوان کفایت نمی کند، باید بیشتر تلاش کرد در مقام عمل و تحقق و در نسبت با واقعیت امروز جایگاه عدالت را مشخص کرد تا تکلیف معلوم شود.

وی افزود :آرمانی مثل آرمان عدالت یکی از مواردی است که برای تحققش نیاز به شجاعت است، و صد البته برای تحقق آرمان عدالت و نه هیچ آرمان دیگری شجاعت به تنهایی کافی نیست، البته شرط لازم هست اما کافی نیست. اگر مزیت را در مسیر درست استفاده کردیم مزیت می ماند وگرنه موجب نقص هایی خواهد شد که ما را در دنبال کردن اهداف مان ناکام خواهد گذاشت. ما باید حواسمان باید باشد که نقطه قوت مان به ضعف تبدیل نشود.

جلیلی خاطر نشان کرد: اگر دوگانه های توهمی در ذهن ما شکل گرفت این دوگانه های توهمی ممکن است ما را در میدان واقعیت زمینگیر کند، مبارزه با راحت طلبی جمع نمی شود، اگر بخواهیم مبارزه کنیم باید سختی های مبارزه را به جان بخریم که بخشی از مبارزه هم سختی ها و مصلحت اندیشی هاست. قرار نیست ما در مسیر مبارزه صرفا منفعت شخصی و حتی اخروی را در نظر بگیریم، قرار است ما بیشترین ضربه را به دشمن بزنیم، حق نداریم شخصی فکر کنیم. امروز در حوزه عدالتخواهی هم با مجموعه موانعی روبه رو هستیم که باید آن شجاعت را نگهبانی کرد، از آن تعلقاتی که ممکن است انسان را در مسیر زمین گیر کند مراقبت کرد.

این فعال فرهنگی در خصوص زمینه های منطقی  آسیب پذیری جریان حق بیان داشت : ما در دنیا زندگی می کنیم و محکوم به رعایت قواعد این دنیا هستیم. طبق اراده الهی سنت هایی در جهان برقرار است که باید تلاش کنیم تا حداکثر توان خود را برای ضربه زدن به جبهه دشمن استفاده کنیم و در این میدان محاسبه کردن نه تنها حرام نیست بلکه واجب است و اگر خلاف این باشد ما به تکلیف خود عمل نکردیم.

 معاون فرهنگی سابق شهرداری مشهد  گفت: امروز جامعه ایران در آستانه چهلمین سال انقلاب در حوزه ظلم ستیزی و عدالتخواهی با چه چالش هایی مواجه است و از چه موانع طبیعی  باید عبور کند؟ آیا ما برای رسیدن به عدالت امروز در جمهوری اسلامی ایران با مانع مواجه هستیم؟ حتما موانعی هست، جنگ حق و باطل همزاد بشر است و همیشه هم خواهد بود.  اما اگر موانع نباشد آیا عدالت محقق خواهد شد؟ مشکل اصلی امروز در جامعه ما چیست؟

جلیلی افزود: دهه شصت دوران طلایی جنبش دانشجویی است، در دهه شصت برای موفقیت چه کردند؟ تظاهرات کردند؟ تحصن کردند؟ بیانیه نوشتند؟ لانه جاسوسی اشغال کردند؟ در دهه شصت برای تحقق آرمان عدالت چه حرکتی انجام دادند؟ علاوه بر آنکه همه این کارها را انجام دادند با وجود اینکه رئیس جمهور این کشور کسی در تراز شهید رجایی بود و کسی نمی توانست دولت را متهم به بی توجهی به مستضعفین کند، در آن شرایط که فضای کلی جامعه عدالتخواهی بود و فضای کلی دولت هم در اختیار رجایی ها و فیاض بخش ها و عباسپور ها بود، جنبش دانشجویی صرفا به مطالبه گری کفایت نکردند. بچه های دانشجو جریان عظیمی به نام جهاد سازندگی تشکیل دادند، نهضت سواد آموزی را همین فعالان آرمان خواه دانشجویی تشکیل دادند، برای تحقق آرمان عدالت حرکت کردند و در مسیر حرکت به یکسری موانع و مفسدین برخوردند، اما نکته اول این است که راه بیوفتیم.

 مدیر مسئول مجله راه در تشریح جو حاکم برجامعه گفت: امروز در جامعه وضعیتی داریم که اگر عدالت مطلوب ما بود باید ببینیم که چقدر محصول ظهور و تثبیت موانع و چقدر محصول شکوفا نکردن قابلیت هایی بوده که شکوفا نشده است، امروز جامعه ما به شدت تحت بمباران انواع و اقسام جریان های معطوف به یاس است، حزب اللهی و سلطنت طلب مسابقه گذاشتند که چه کسی از همه نا امید تر است، آنها و شما همگی عادت کرده اید که صرفا زشتی و فساد و تباهی را ببینید به حدی که اگر صحنه ی زیبایی هم ببیند نه تنها به شوق نمی آید بلکه منزجر هم می شوید، خوبی ها را باید سردست گرفت و ترویج کرد. این هم یکی از ابزارهای مبارزه است. ما باید کار آقای آل هاشم را سر دست بگیریم، این فشار روانی روی کسانی که از ارزش ها دور شدند ایجاد می کند. یکی از ظلم ها همین هست که مثبت ها وآدم های خوب و عادل را نبینیم و مطرح نکنیم.

جلیلی افزود: ما می خواهیم امروز جریان عدالتخواهی تازه گردانی شود. نیازمند این هستیم که امواج امید و انرژی به آن تزریق شود، شاید قدرت آن برای یقه گرفتن از ظالم بیشتر شود. اگر امر به معروف دوش به دوش هم نباشد و ما در مبارزه با آسیب ها و آفت ها و مفسدین داشته ها و نعمت ها و آدم های سالم مان را به صحنه نیاوریم شکست خواهیم خورداگر مفسدین قوی هستند پس لشکرخود را به صحنه بیاوریم. امروز جامعه ما تحت بمبارانی بیش از پانزده سال پیش هست، چه زمانی جامعه ما این همه تحت بمباران لشکر یاس بوده است؟ خدا دارد می بیند که ما بسیاری از داشته های جامعه خود را انکار می کنیم، دین همه دین است.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: اگر جریان عدالتخواهی استقلال معرفتی خود را از دست بدهد و از ذیل انقلاب خارج شود این هم تسامح در اصول است، انقلاب اسلامی با مطرح کردن شعار استقلال، استقلال سیاسی، نظامی و اقتصادی را مطرح کرد. به خاطر نداشته ها نباید داشته ها را از دست داد، با این استدلال تقکر انقلاب اسلامی جواب نمی دهد. ماجرای بابیت در این کشور قدیمی هست، آرمان مهدویت در این کشور ریشه دارد، انگلیسی ها این آرمان را تحریف کردند، یکی بلند شد و گفت من باب مهدی هستم و راه میان بر به مهدی هستم و با آن راه میانبر عاشقان حضرت مهدی را به حیفا و کاخ سفید برد. امروز هم یکسری می گویند ما درهای پشتی را برای رسیدن به آرمانها پیدا کردیم. خطر این است که می گویند چون امروز چیزی که میخواهیم چیزی را بدست بیاوریم و به دست نمی آوریم پس قبلی ها را هم از دست بدهیم.

 مسئول شورای سیاست گذاری  جشنواره عمار با انتقاد از عدم وجود تفکر انقلابی در جشنواره فیلم فجر گفت: الان اصلا جنبش عدالتخواه به ذهنش می رسد که در همین جشنواره فیلم فجر در سینمای کشور تص.یر عادلانه ای نمایش داده نمی شود، یا داشته ها و قهرمانان و دردهای مردم آنجا به تصویر کشیده شود. امیرالامومنین فرمود پرچم عدالتخواهی باید دست کسی باشد که نگاه عالمانه دارد، فکر نمی کند بلکه تلاش می کند گلوگاه های اصلی را اصلاح کند. این توازن وقتی به هم خورد روز به روز بی عدالتی بیشتر خواهد شد.

جلیلی در پایان خاطرنشان کرد: حتما و حتما انتقاد یکی از سرمایه های نظام هست و این آزادی که در جمهوری اسلامی به وجود آمده باید حفظ شود، هزینه دادن پای انتقادات هم برای امروز و دیروز نیست بلکه افراد مختلف برای این آرمان هزینه دادند. اینکه بگوییم هر انتقادی سرمایه هست درست نیست، انتقاد هم در یک چهارچوب است. در جریان دانشجویان شیرازی هم دیدیم که حتی دوستانی که انتقادات به این چهار نفر داشتند هم وسط آمدند و بعضا از آن ها حمایت کردند، حتی رجانیوز محکم موضع محکم و خوبی علیه حکم دادگاه گرفت. این گونه نیست که همه تیرها یکدفعه خارج شود، با موازین غیرمنطقی و  استدلالهای زیر سوال نباید پیش رفت، یکی از موارد عدالت نسبت بین جرم و مجازات هست، برای هرچیزی باید در حد خودش واکنش نشان داد، این هم یک مسیر جدید در جریان عدالتخواهی کشور می شود.