اعلام اعتراض اقشار مختلف به واگذاری های صورت گرفته در سازمان خصوصی سازی

ظهر امروز تجمع اعتراضی در واکنش به خصوصی سازی های افسار گسیخته و همبستگی با کارگران
در مقابل سازمان خصوصی سازی برگزار گردید.

ظهر امروز تجمع اعتراضی دانشجویی – مردمی در واکنش به خصوصی سازی های افسار گسیخته و همبستگی با کارگران هفت تپه، فولادملی، هپکو، آذرآب، ماشین سازی، کشت و صنعت، بیمارستان امام خمینی کرج
در مقابل سازمان خصوصی سازی برگزار گردید.

در این تجمع دانشجویان، طلاب، فعالین سیاسی و برخی از کارگران و کارمندان و دیگر اقشار مردم با سر دادن شعارهایی خواستار استعفای پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی شدند.

همچنین برخی تجمع کنندگان در حمایت از کارگران با لباس کارگری (پیراهن آبی)

در بین معترضین حاضر شدند.

در پایان نیز بیانیه ای اعتراضی نسبت به خصوصی سازی افسارگسیخته سازمان خصوصی سازی صادر شد
که متن بیانیه مذکور به شرح زیر است:

از آنجا که چند ماهی است صدای اعتراضات کارگری در اقصی نقاط کشور به گوش می رسید، جمعی از دانشجویان و فعالان اجتماعی تلاش داشتند تا از نزدیک با مشکلات و دغدغه های این کارگران آشنا شوند.
با جمع آوری اطلاعات مختلف از بنگاه های تولیدی، جلسات و نشست های کارشناسی در دانشگاه های کشور با حضور کارشناسان اقتصادی و اجتماعی برگزار شد.
مهمترین خروجی این نشست ها اذعان متحد کارشناسان به فساد اداری و اقتصادی ناشی از عدم شفافیت در واگذاری ها بوده است. از سوی دیگر مطالبه این تشکل ها از مسئولان سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد برای شفاف کردن روند واگذاری ها بی نتیجه ماند.

از همین رو جنبش عدالتخواه دانشجویی در ادامه روند مطالبه گری خود، دعوت نامه ای را به رئیس سازمان خصوصی سازی ارسال و درخواست پاسخگویی در دانشگاه تهران را داشت.

لیکن با توجه به عزم راسخ ریاست آن سازمان بر عدم پاسخدهی نسبت به عملکرد خسران بار اخیر، تصمیم بر آن شد تا در کنار اصناف اجتماعی چون کارگران، دانشجویان و مردم، روز ۴ شنبه در تجمعی جلوی درب سازمان خصوصی سازی، با اعلام اعتراض نسبت به وضع موجود واگذاری ها این سازمان را به پای میز پاسخدهی وادار سازیم.

لازم به تذکر است، دانشجویان عدالتخواه در این تجمع مطالبات زیر را دنبال خواهند کرد:

۱. برکناری و محاکمه مسئولان سازمان خصوصی سازی که در روند واگذاری ها دچار تخلفات اداری و اقتصادی شده اند.

۲. شفاف سازی قرارداد های بنگاه های واگذاری شده و بازگشت بنگاه هایی که در فرایندهای رانتی و غیرقانونی و غیر شفاف به دولت واگذار شده اند.

۳. اجرای تمام و کمال اصول سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با تاکید بر «مشارکت تعاونی ها» و «تأمین حقوق کارگران»

۴. برخورد جدی قوه قضاییه با سرمنشأ اتفاقات یعنی مسئولان متخلف دولتی و خریداران نا اهل

۵. هیات نظارت بر سیاست های کلی نظام به بررسی نحوه اجرای سیاست های اصل ۴۴ پرداخته و به رفع نواقص و ایرادات این سیاست ها اقدام فرمایند و زمینه مشارکت کارگران در مالکیت و مدیریت بنگاه های واگذار شده را فراهم آورد.