نامه سرگشاده جنبش عدالتخواه دانشجویی خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه

نامه سرگشاده جنبش عدالتخواه دانشجویی خطاب به رئیس جدید قوه قضائیه

‍ جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه ای سرگشاده به ریاست جدید قوه قضائیه خواستار تحقق مواردی شد که در حضور آقای آملی لاریجانی امید به پیشبرد آن نبود و با آغاز دوره جدید از فوریت ویژه ای برخوردار است

متن نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم قوه قضائیه
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی

سلام علیکم؛

با توجه به اخذ سمت و به طبع، مسئولیت جدید جناب عالی در کشور، و انتصاب تان به ریاست قوه قضائیه که نیازمند جدیت و قاطعیت ویژه ای میباشد، چند مورد از اقداماتی که لزوم فوریت آن محسوس میباشد را، ذکر می کنیم:

۱. مردم ایران در سال های اخیر اخبار نامناسبی از بروز فساد و تخلف از سوی خویشاوندان نسبی برخی مسئولین عالی رتبه ی کشور شنیده اند.

جدا از اینکه معاندین خارجی برای سواستفاده از این مفاسد جهت هجمه به نظام اسلامی دست و پا می زنند، مطالبه حقیقی این است که در رسیدگی و روند قضایی افراد خاص و نامدار با دیگران کمترین تفاوتی حس نشود.

به طور مثال؛ مجموعه شبهات و ابهامات پیرامون پرونده آقای فاضل لاریجانی یکی از برادران رئیس پیشین آن قوه، نیازمند تعیین تکلیف نهایی بوده، و رسیدگی شفاف و برگزاری علنی دادگاه آقای حسین فریدون و دیگر عاملان و نقش آفرینان آن پرونده نیز، از جمله آزمون های حضرتعالی برای تحقق بند پنجم حکم رهبری خواهد بود.

۲. با توجه به اینکه ریاست قبلی این قوه چند سال است در ابلاغ و اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی مبنی بر رسیدگی به اموال مسئولین کوتاهی کرده است، لطفا در اولین فرصت اجرای این اصل را محقق کنید.

۳. یکی از مطالباتی که متأسفانه اسیر حواشی سیاسی شده و بدین علت به جای تلاش برای حل آن، ابزار دعوا های جناحی تبدیل گشت، موضوع ۶۳ حساب بانکی قوه قضائیه است.
حساب های مذکور بیش از هرچیز به عامل ایجاد تعارض منافع در ساختار قوه قضائیه شده؛ و آنچه باید شما محقق کنید، سر و سامان دادن به ۶۳ حسابی ست که به نام رئیس قوه می باشد.
با حضور حضرتعالی، امیدواریم با حساسیت بیشتری به این موضوع ورود شود.

۴. دیگر اینکه؛ در آن قوه لازم است تا در اولین اقدامات، شاهد توقف و برچیده شدن فرهنگ «تو چه کاره ای؟» و حذف رویکرد دوره پیشین در برخورد با آمرین به معروف و مبارزین با فساد باشیم.

۵. با توجه به درخواست بر زمین مانده رهبری از آقای آملی لاریجانی جهت معرفی و مشهور ساختن قضات شجاع و خدوم، ان شاالله زحمت این اقدام را نیز شما بر عهده بگیرید.

تحقق مواردی که در حضور آقای آملی لاریجانی امید به پیشبرد آن نبود، با آغاز دوره جدید از فوریت ویژه ای برخوردار است

۶. جنبش عدالتخواه دانشجویی در ماه های اخیر پیگیر اتفاقات رخ داده میان دانشگاه الزهرا و اهالی ده ونک بوده است.
با تحقیقات و بررسی های صورت گرفته مطلع شدیم که در روند قضایی آن پرونده ها ایرادات و خطاهای جدی قضایی و شرعی وجود دارد (که اسناد حقوقی آن را به تفصیل خدمت تان تقدیم می کنیم).
لذا درخواست داریم با ورود به جزئیات حقوقی موضوع، این پرونده مفتوح را به سرانجام برسانید.

۷. تخلفات ساختمانی و ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور شدیدا رو به فزونی ست.
چنانچه می دانید یکی از سه عضو کمیسیون ماده ۱۰۰ نماینده آن قوه بوده و بخشی از نقش پیشگیری و برخورد با این اتفاق به قوه قضائیه بازمیگردد.
لذا نیاز است جدیت بیشتری از سوی آن نهاد در اعمال و تسریع حکم تخریب برای ساخت و سازهای غیرمجاز صورت پذیرد.

۸. از جمله رویکردهای غلط ریاست پیشین قوه، عدم حضور در میان دانشجویان و جلسات پرسش و پاسخ دانشگاهی بود!
چنین رویه ای را مقدمه ی فاصله گیری و به طبع آن، تحلیل های غیرواقعی رئیس قوه قضائیه از ذهنیت و مطالبات مردم می دانستیم.
توصیه و پیشنهاد ما به شما این است که در آغاز فعالیت، با حضور در یکی از دانشگاه های کشور و شنیدن مستقیم نکات دانشجویان، سنت اشتباه گذشته را نفی کنید.

لازم به ذکر است، ضمن آنکه معتقدیم موارد فوق موضوعات اصلی پیرامون ضعف های قوه قضائیه نمی باشد، لیکن تحقق مسائلی که در حضور آقای آملی لاریجانی امیدی به پیشبرد آن نبود، از فوریت ویژه ای برخوردار است.

همچنین پیشاپیش به اطلاع تان میرساند اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در روزهای آتی متنی تفصیلی از آسیب های اساسی قوه قضائیه منتشر خواهد کرد.