نشست مرکزی نهضت بازخوانی پیام پذیرش قطعنامه + نمایشگاه عکس

نشست مرکزی نهضت بازخوانی پیام پذیرش قطعنامه همراه با نمایشگاه عکس، به همت جنبش عدالتخواه دانشجویی و دیگر مجموعه های دانشجویی و فرهنگی، در حسینیه هنر تهران برگزار شد

به گزارش عدالتخواهی پس از سخنرانی محمدصادق شهبازی، حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در نشست دانشجویی بازخوانی پیام قطعنامه ۵۹۸ که در حسینیه هنر تهران برگزار شد گفت: برخی پیام‌های امام مانند پیام قطعنامه ۵۹۸ جوهره فکر انقلابی را نشان می‌دهند و اصول نهضت در آن نهفته است.

وی با بیان اینکه امام یک دهه حکومت کرد و در سن ۸۰، ۹۰ سالگی مدام جوانتر، انقلابی‌تر و محکم‌تر می‌شد به گونه‌ای که می‌توان گفت: شاید او بهترین حرف‌های انقلابی خود را در سال‌های آخر عمرش زد تصریح کرد: امام در سال‌های آخر عمر خود مانند یک جوان چریکی که در حال جنگ پارتیزانی است حرف‌های انقلاب می زند.

پور ازغدی با بیان اینکه اگر چه امام از پذیرش قطع نامه به عنوان سرکشیدن جام زهر تعبیر کرد افزود: امام از این جهت گفت: من جام زهر را نوشیدم، چون می‌خواست صدام مجازات و اعدام شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امام با صدور حکم اعدام سلمان رشدی یک جبهه جهانی و نبرد بی پایان علیه آل سعود، آمریکا و اسرائیل باز کرد تصریح کرد: امروز آثار این جبهه جهانی را در دنیا شاهد هستیم.

وی گفت: برخی‌ها معتقدند امام به اقتضای زمان حرف‌های خود را زده و یا اینکه این حرف‌ها جزو اصول امام و انقلاب نبوده است از طرفی برخی امام را متهم می‌کنند که او از ادبیات غیراسلامی استفاده کرده مثلا می‌گویند جنگ فقر و غنا ریشه کمونیستی دارد و این در حالی است که این جنگ دارای ریشه اسلامی است.

پور ازغدی با اشاره به اینکه معنویت توحیدی رکن اول و آخر امام است تصریح کرد: امام دهخدای زنده و خدای حی متوسل می‌شد نه به خدای مرده که فقط یک اسم است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: در پیام قطع نامه ۵۹۸ امام در مورد جهاد و ارزش مجاهد غوغا کرده و به گونه‌ای از جهاد و مجاهدت حرف می‌زند که انسان آرزو می‌کند تا آخر عمر مجاهد باشد.

وی با اشاره به اینکه مخاطب پیام امام در خصوص قطع نامه ۵۹۸ بچه‌های انقلاب بوده اند تصریح کرد: زمانی که این قطع نامه صادر شد همه ما تعجب کردیم، چون تصور اینکه جنگ تمام شود در حالی که ما زنده بودیم و صدام هنوز مجازات نشده بود برایمان سخت بود.
پور ازغدی با بیان اینکه بزرگترین نتیجه مذاکرات قبل و بعد انقلاب پیروزی‌های معنوی و ایدئولوژیک بود تصریح کرد: امام در پیام قطع نامه ۵۹۸ گفت: انقلاب تمام نشده و ما وارد مرحله‌ای سخت‌تر از انقلاب می‌شویم بنابراین باید پشتیبانی‌های معنوی و مادی از انقلاب ادامه یابد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تنها کسی که در این مبارزه به نتیجه رسیده کسی بود که گفت: ما مامور به تکلیفیم و نه مامور به نتیجه با این وجود تمام کسانی که مامور به نتیجه و مادیات بودند شکست خورده اند.

وی با بیان اینکه فتنه بزرگی که این ملت را تهدید می‌کند محاسبات مادی و نگاه مشرکانه است افزود: امام می‌گفت: کسانی که از ابرقدرت‌ها می‌ترسند علتش این است که تهذیب نفس نکرده اند.

پور ازغدی به توقیف نفت کش انگلیس در تنگه هرمز اشاره کرد و افزود: این نفت کش علی رغم اینکه ناو جنگی انگلیس نیز آن را پشتیبانی می‌کرد توسط چند بچه توقیف شد و این در حالی است که انگلیسی‌ها ۲۰۰ سال است به دنیا زور می‌گویند و عادت نداشته اند که این بلا‌ها سرشان بیاید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: زمانی که ناو‌های آمریکا به خلیج فارس آمدند امام گفت: این ناو‌ها را بزنید که مسئولین زیر بار نمی‌رفتند تا اینکه چند تا از بچه‌های انقلابی مانند امام عمل کردند و این کار را انجام دادند البته پس از این کار مسئولین می‌خواستند ان‌ها را توبیخ کنند که این اقدام به گوش امام رسید امام از این بچه‌ها دعوت کرد و به آن‌ها سکه هدیه داد.

وی با بیان اینکه امروز در برجام کسی جز ما باقی نمانده و این در حالی است که ما به همه تعهدات خود عمل کرده ایم، ولی طرف مقابل عمل نکرده تصریح کرد: جالب اینجاست آن‌ها می‌گویند باید در برجام بمانید و اگر ما نیز می‌گوییم میوه برجام کجاست می‌گویند برجام میوه ندارد از سایه آن استفاده کنید اگر چه برجام سایه‌ای هم ندارد.

پور ازغدی به صورت کنایه آمیز به واکنش‌های مسئولین پس از خروج آمریکا و عدم تحقق خواسته‌های ایران در توافق هسته‌ای گفت: ما تا به حال مسئولان ضد آمریکایی در حد مسئولان کنونی نداشته ایم به گونه‌ای که آن‌ها صبح تا شب به آمریکا فحش می‌دهند معتقدم اگر ما به شیوه مسئولان فعلی عمل می‌کردیم شاه هنوز در کشور حاکم بود و جنگ پایان نیافته بود. در هر حال آن روشی که ما را جلو آورد این نبوده که هم چوب را بخوریم و هم پیاز را چرا که امام می‌گفت: ما هم چوب را می‌زدیم و هم دشمن را باید پیاز را بخورد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه غرب تحقیر می‌کند و هر جا کوتاه بیاییم بیشتر دست به تحقیر می‌زند تصریح کرد: ما هیچ وقت به اندازه حال حاضر اینقدر تحریم و تحقیر نشده ایم، چون تا به حال تا این حد عقب نشینی نکرده بودیم.

وی گفت: زمانی که در کشور بحث تنش زدایی مطرح شد حکم بازداشت آقای هاشمی را صادر کردند ودر دوران خاتمی هم وقتی بحث گفتگوی تمدن‌ها پیش آمد بوش اعلام کرد ایران محور شرارت است.

پور ازغدی تصریح کرد: امام در پاسخ به کسانی که مدام می‌گفتند جنگ کی تمام می‌شود گفتند نبرد حق و باطل تا زمانی که باطل وجود دارد ادامه خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ما در جنگ ملی گرایی نداریم که بخواهد از خاک ایران دفاع کند و امام هم ملی گرا‌ها را قبول نداشت تصریح کرد: برخی‌ها می‌گویند اگر آمریکا با ما کاری نداشته باشد ما هم به آن‌ها کاری نداریم، اما امام در پاسخ به این افراد می‌گوید اگر دشمن ما را ول کند ما ول کن نیستیم و تا پرچم لااله الله را در سراسر جهان به اهتزار در نیاوریم کوتاه نمی‌آییم از طرفی یک عده‌ای هم میگویند مقاومت کنیم تا دشمن دست از سر ما بردارد، اما پاسخ امام به این افراد نیز این است که اگر دشمن ما را رها کند ما آن‌ها را رها نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما در خواب هم نمی‌دیدیم یک روز سیل سیل انسان بین نجف و کربلا راهپیمایی کنند تصریح کرد: همین الان که برخی‌ها با ذلت عقب نشینی کردند خطر جنگ بیشتر شده در هر حال این‌ها می‌گفتند که وقتی ما مرگ بر آمریکا می‌گوییم خطر جنگ بیشتر شده است، ولی شاهد بودیم وقتی این افراد ضعف نشان دادند و سیگنال ضعف فرستادند خطر جنگ بیشتر شد.

پور ازغدی با تاکید براینکه امام حتی قطع نامه ۵۹۸ را با عزت امضا کرد نه با ذلت تصریح کرد: برخی‌ها می‌گویند این تقصیر ما بوده که با افراط و دادن شعار‌های تند باعث شدیم که آمریکا، فرانسه و انگلیس علیه ما متحد شوند. امام در پاسخ به این افراد می‌گوید جهان خواران و جهان سرمایه داری از ما این انتظار را دارند که مظلومان جهان و ایران را در چاه بیندازند و ما هم حتی یک شعار ندهیم در هر حال وظیفه ما این است در سرتاسر جهان فریاد بزنیم و تمام کشور‌های دنیا را بیدار کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه برخی از مسئولین حرف‌های امام را قبول ندارند و می‌گویند اگر ما مرگ بر آمریکا نگوییم آن‌ها هم با ما کاری ندارند تصریح کرد: به گفته امام دشمن تا نابودی ما دست از سرمان برنمی دارد.

وی با بیان اینکه امام می‌گفت که دشمن حاضر نیست ما را به عنوان یک کشور معمولی تحمل کند تصریح کرد: به گفته امام دشمن هیچ مرگی را نمی‌شناسد مگر اینکه ما از تمام ارزش‌های معنوی، الهی و هویت خود عبور کنیم.

پور ازغدی با بیان اینکه دیپلماسی سکولار برخلاف دیپلماسی انقلابی است تصریح کرد: به گفته امام باید از موشک گرفته تا تانک و بسیج ۲۰ میلیونی داشته باشیم تا دشمن از ما بترسد امام می‌گفت: کشور ایران باید به عنوان یک دژ نظامی آسیب ناپذیر باشد و نیاز سربازان اسلام در سراسر جهان را تامین کند در واقع با توجه به این گفته امام ایران باید به دانشگاه تربیت چریک و مجاهد انقلابی تبدیل شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی هر جنگی که به وقوع می‌پیوست اسرائیل بزرگتر می‌شود افزود: بعد انقلاب شوروی از افغانستان بیرون رانده شد و اسرائیل از لبنان و غزه عقب نشینی کرددر هر حال رزمندگان کشور‌های اسلامی امروز جنگیدن را از بچه‌های ما یاد گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه موش‌های زمان جنگ بعد از جنگ شیر می‌شوند و حرف‌های محکم می‌زنند تصریح کرد: برخی‌ها که اصلا به جنگ نیامده اند به یک مرتبه شیر شده اند.

پور ازغدی با طرح این سوال که چرا به عراق، سوریه، لبنان، سومالی و دیگر کشور‌ها حمله می‌شود، اما به ایران حمله‌ای صورت نمی‌گیرد تصریح کرد: اگر ما قدرت دفاعی نداشته باشیم قطعا به ما نیز حمله می‌کنند، اما قدرت دفاعی ما اجازه حمله را از دشمن گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه برخی‌ها که خود از کتک خورده‌های انقلاب بودند می‌گفتند امروز عصر موشک نیست عصر گفتگوست اظهار داشت: وقتی که انگلیسی‌ها کشتی ما را گرفتند در صورتی با ما گفتگو می‌کنند که ما نیز کشتی آن‌ها را بگیریم، چون به گفته امام این‌ها وحشی هستند.