پیگیری ها ادامه دارد

  ابوالفضل عارف نیا، دبیر تشکل قسط شاهرود در گفتگو با رسانه جنبش عدالتخواه دانشجویی (قسط) در خصوص پیگیری های این تشکل جهت اتفاقات رخ داد در معادن طرزه گفت: از همین ابتدا باید گفت یکسری معادن در منطقه طزره وجود دارد که بخشی از پیمانکاران و کارگران این معادن، زیر نظر شرکت البرز شرقی […]

 

ابوالفضل عارف نیا، دبیر تشکل قسط شاهرود در گفتگو با رسانه جنبش عدالتخواه دانشجویی (قسط) در خصوص پیگیری های این تشکل جهت اتفاقات رخ داد در معادن طرزه
گفت:
از همین ابتدا باید گفت یکسری معادن در منطقه طزره وجود دارد که بخشی از پیمانکاران و کارگران این معادن، زیر نظر شرکت البرز شرقی شاهرود فعالیت میکنند پس معدن البرز شرقی شاهرود نداریم.

وی ادامه داد:
سه معدنچی که دقیقا زیر نظر همین شرکت مربوطه بودند در خرداد ماه،حین انجام کار در این معادن فوت شدند، به علاوه یک معدنچی دیگر که در شهریور ماه در یکی دیگر از این معادن فوت شد.

دبیر تشکل قسط در خصوص ورود این تشکل به مسئله فوت کارگران بیان کرد:
در همان ایام بود که به واسطه یک نامه از دادستان سمنان درخواست کردیم به عنوان مدعی العموم به این مسئله ورود کند و پیگیری کند که دقیقا در این معادن و این شرکت چه میگذرد که هرچندوقت یکبار باید شاهد فوت شدن کارگران این معادن باشیم؟!

عارف نیا تصریح کرد:
دادستان سمنان به گزارش ها و نامه هایمان واکنش نشان داد و به دادستان شاهرود دستور ورود به این مسئله را داد که با وجود گذشت چندین ماه از این اتفاق و این دستور هیچ گزارشی توسط دادستان شاهرود منتشر نشد.

وی افزود:
به دنبال پیگیری این مسئله پای صحبت خانواده های کارگران فوت شده نشستیم، از معادن، پیمانکاران و مشکلات بعد از فوت عزیزشان پرسیدیم و مدارک و اسنادشان را مورد بررسی قرار دادیم.

این فعال دانشجویی گفت:
همانطور که پیش بینی میشد ایمنی کارگران به طور کامل در این معادن رعایت نمی شود، حتی در گزارش تعاون کار و رفاه، علت این حادثه را چنین ذکر کرد: “استفاده از پیمانکار فاقد صلاحیت در معدن”

عارف نیا خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود گذشت چندین ماه از این حادثه هنوز هیج دیه ای به خانواده کارگران فوت شده تعلق نگرفته و به تمامی حق و حقوقشان نرسیدند

وی ادامه داد:
در گزارش های پزشکی قانونی و ثبت احوال یک اشتباه سهوی (یا عامدانه؟!) رخ داده بود و باعث شده بود بیمه شرکت ملزم به پرداخت دیه نشود،
همین مشکل برای سایر کارگران فوت شده وجود داشت!

دبیر تشکل قسط شاهرود با بیان اینکه
در ادامه پیگیری ها توسط تشکل عدالتخواه قسط یک جلسه حضوری با دادستان شاهرود در مورد مسائل و مشکلات معادن طزره برگزار شد، گفت:
علیرغم وجود مشکلات بسیار برای خانواده های کارگران فوت شده که ساکن شاهرود هستند، دادستان صراحتا اعلام کرد این مسائل به ما هیج ربطی ندارد چراکه محل حادثه از توابع شهرستان شاهرود نیست و در حوزه کاری ما نمیباشد!!

عارف نیا بیان کرد:
انشالله بازدید از معادن طزره، جلسه حضوری با دادستان دامغان و پیگیری های لازم جهت برگزاری هرچه سریعتر دادگاه مربوطه جهت شناسایی متخلفین، از گزینه های بعدی پیگیریمان هست.

وی در پایان افزود:
امیدواریم تمامی دستگاه های نظارتی و قضایی مربوطه به این مسئله ورود کنند تا دیگر شاهد خبرهای بد از معادن طزره نباشیم و تلاش می کنیم مشکلات خانواده های کارگران فوت شده برطرف شود و به تمامی حق و حقوق خود برسند.