رفتن به بالا
  • شنبه - 10 آذر 1398 - 22:00
  • کد خبر : ۳۹۵۵۳
  • مشاهده :  43 بازدید
  • چاپ خبر : نهاد سازی هایی که قرار بود ضامن بقای انقلاب اسلامی شوند

نهاد سازی هایی که قرار بود ضامن بقای انقلاب اسلامی شوند

  سیدمحمد بیژنی فر عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی، طی یادداشتی به نقد خصوصی سازی آموزش و پرورش و لزوم برقراری عدالت آموزشی پرداخت که متن این یادداشت به شرح زیر است: امام خمینی بعد از انقلاب۱۳۵۷ وقتی شروع به نهاد سازی می کنند، برای اینکه به وسیله این نهاد ها به مشکلات مردم […]

به گزارش عدالتخواهی؛

 

سیدمحمد بیژنی فر عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی، طی یادداشتی به نقد خصوصی سازی آموزش و پرورش و لزوم برقراری عدالت آموزشی پرداخت که متن این یادداشت به شرح زیر است:

امام خمینی بعد از انقلاب۱۳۵۷ وقتی شروع به نهاد سازی می کنند، برای اینکه به وسیله این نهاد ها به مشکلات مردم بهتر رسیدگی کنند، مثلا نهاد جهاد سازندگی، بنیاد مسکن و یا بنیاد مستضعفان و اما مهمتر ازهمه نهضت سوادآموزی را به وجود می آورند.

نهضت سواد آموزی از ابتدا شکل گیری هدفش این بود، همه به صورت یکسان از آموزش برخوردار باشند.
حتی آن بچه روستایی در دورافتاده ترین نقطه استان های محروم، باید از همان آموزشی برخوردار شود که بچه پولدارهای تهرانی در قلب پایتخت از آن برخوردار هستند. این نهاد سازی ها قرار بود ضامن بقای انقلاب اسلامی بشوند اما شاهد آن هستیم به دست فراموشی سپرده شدند.

نهضت سواد آموزی از دهه ی ۸۰ کم کم به دست فراموشی سپرده شد و صرفا اگر کسی ذیل نام نهضت سواد آموزی تصمیم میگرفت کار کند، میبینیم که نگاه اقتصادی به این نهضت نسبت به موضوع آموزشش خیلی پر رنگ تر است. پس وقتی مهمترین نهاد انقلاب کم کم به دست فراموشی سپرده میشود، معلوم است اصل ۳۰ قانون اساسی ( دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد) فراموش میشود و بجای آن به سمت پولی سازی مدارس و دانشگاه ها حرکت می کنند واین یعنی یک کودتای فرهنگی که بضی از مسئولین گذشته، استارتش را زده اند.

سنت ناپسندی از دهه ۷۰ شکل گرفت که محدود به یک شخص خاص نشد و کم کم شروع به رشد قارچی خودش در دهه ۸۰ کرد و در دهه ی ۹۰رشد سرسام آوری به وسیله خود مسئولین و نهاد ها پیدا کرد.

در حال حاضر این تفکر بین مسئولین و بعضی نهاد ها رواج پیدا کرده است که چون مدرسه و یا دانشگاه خوب نداریم ما برویم خودمان مدرسه و دانشگاه تاسیس کنیم، در صورتی که خواسته یا ناخواسته باز هم این اقدام در پارادایم پولی سازی مدارس هست و بر روی فرهنگ و آموزش کشور تاثیر منفی میگذارد.

دانشگاه های غیر انتفاعی و دانشگاه های آزاد و… با پولی سازی آموزش و خدمات، بزرگترین خیانت را به مردم جمهوری اسلامی می کنند چون به ایجاد دو قطبی ها حتی در محیط آموزشی کمک میکنند.

اکنون شاهدیم ویروس پولی سازی حتی به دانشگاه های دولتی هم سرایت پیدا کرده است چون به هر نحوی میخواهند پول از دانشجو بِکَنند تا درآمد زایی برای خودشان داشته باشند پس قاعدتاً اگر با همین رویه رها سازی مدارس در دامن خصوصی سازی و دانشگاه ها با تفکر درآمد زایی پیش برویم تا چند سال آینده تنها بچه پولدار ها قادر به تحصیل در مدارس و دانشگاه های پولی خواهند بود.

راه حل این موضوع حذف تنوع از مدارس آموزشی نیست که کار کاملا غلطی است( زیرا تنها راه ورود دانش آموزان کم بضاعتِ دارای استعداد درخشان به مراتب عالی همین مدارس سمپاد و… هستند) بلکه راه حل ریشه کن کردن مدارس خصوصی و دانشگاه های آزاد و غیر انتفاعی، تقویت مدارس و دانشگاه های دولتی است.

باید مصوبه ای از سوی مجلس تصویب گردد و در آن مسئولین ملزم شوند فرزندانشان در کنار سایرین در مدارس دولتی تحصیل کنند. تا لا اقل بخطر گل روی آقازاده ی عزیز هم که شده به بهتر شدن کیفیت مدارس دولتی کمک نمایند.

لینک کوتاه:    
https://edalatkhahi.ir/?p=39553

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه