رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 19 دی 1398 - 18:28
  • کد خبر : ۳۹۵۶۸
  • مشاهده :  58 بازدید
  • چاپ خبر : صدا و سیما در الگوسازی انسان مغایر با انقلاب اسلامی موفق بوده است

صدا و سیما در الگوسازی انسان مغایر با انقلاب اسلامی موفق بوده است

  در اولین سلسله گفتگو های بررسی عملکرد رسانه ملی که توسط جنبش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد، دکتر محمد صادق کوشکی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) در این زمینه به ایراد سخنانی مهم در نقد و بررسی صدا و سیما پرداخت که به شرح زیر می باشد: در مورد آنچه که در صدا و سیما […]

به گزارش عدالتخواهی؛

 

در اولین سلسله گفتگو های بررسی عملکرد رسانه ملی که توسط جنبش عدالتخواه دانشجویی برگزار شد، دکتر محمد صادق کوشکی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) در این زمینه به ایراد سخنانی مهم در نقد و بررسی صدا و سیما پرداخت که به شرح زیر می باشد:

در مورد آنچه که در صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال و پس از پیروزی انقلاب گذشته است صحبت کنیم قطعا هدف اصلاح است چون صداوسیما یکی از دستگاه های خیلی خیلی مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران می تواند باشد. ما معتقدیم نقشی که صداوسیما در قبال انقلاب میتوانسته ایفا کند نکرده است و خیلی مایل و مشتاقیم که صداوسیما به سمتی حرکت کند که نسبت بیشتری با انقلاب اسلامی و اهداف و آرمان های آن پیدا کند.

شاخص ما این است که صداوسیما باید یک دانشگاه عمومی باشد یعنی کار ویژه آن، آگاهی بخشی، روشن گری و ارتقاء است. به تعبیر حضرت امام (ره) صداوسیما بایستی یک ارائه دهنده تربیت و یک مربی عمومی در حد دانشگاه برای همه مخاطبان باشد و آموزش دهنده ای برای همه مخاطبان در حد یک دانشگاه باشد نه یک مدرسه ابتدایی یا یک دبیرستان، آیا صداوسیما موفق شده است انسان تراز انقلاب تربیت کند؟!

امام (ره) وقتی میگویند دانشگاه یعنی حد عالی از تعلیم و تربیت از آموزش و از ساختن انسان، البته دانشگاه عمومی یعنی مخاطبان متنوع به آن دسترسی دارند این شاخص ما است بر اساس این باید ببینیم صداوسیما در تربیت انسان انقلاب اسلامی موفق بوده یا نه؟! یا موفق به نمایش انسان انقلاب اسلامی به عنوان الگو شده است یا نه؟! تقریبا در تولیدات صداوسیما این موضوع محقق نشده است. ما نمیتوانیم نمونه ای را به یاد بیاوریم که انسان مطلوب انقلاب اسلامی در صدا و سیما نمایش داده شده باشد که به عنوان الگو تأثیرگذار باشد. در مورد شهید بابایی و رجایی خیلی فیلم ساخته شده است اما آیا منشاء تأثیر بوده اند یا خیر؟! که جواب منفی است.

اما در نقطه مقابل، صداوسیما در الگو سازی انسان مغایر با انقلاب اسلامی بسیار موفق بوده است. افرادی را که سنخیتی با انقلاب و اسلام و جمهوری اسلامی ندارند و سبک زندگیشان اسلامی_ایرانی نیست الگو زندگیشان خارج از مرز های فرهنگی است در صداو سیما بعنوان الگو مطرح میشوند و تأثیرگذار هستند. در حوزه رفتار انسانی با اطرافیان مانند همسران باهم، با فرزندانشان، همکاران و همسایگان و در واقع فضای سیاسی،دوست و دشمن، نحوه پوشش و… خصوصا در برنامه های نمایشی که بیشترین تأثیر را دارند یا سنخیتی با انقلاب اسلام ندارند یا حتی کج نمایی و درواقع نمایش ناقص این انسان و یا در مواقعی نمایش تعمدی این انسان است عموما تصویری که از انسان متدین ارائه میشود به شدت کلیشه ای، خشک، یک بعدی و عقب از نظر فضای اجتماعی، یک تصویر این گونه است و در مقابل آن انسان مطلوبی که در صداوسیما نشان داده میشود انسان هایی که پوشش، آرایش و رفتارشان سنخیتی با انقلاب اسلامی ندارند. مثال ها در واقع به قدری متعددند به تعداد آن مجموعه های تلویزیونی و… که سازمان ساخته و پخش کرده میتوانیم مثال بیاوریم که این افراد در روزگار خود افرادی منطبق با نگاه انقلاب اسلامی الگو شاخص در جامعه شدند یا نه. البته همیشه در کلیت این چهل سال، ما موارد و استثنا را شاهد بودیم که سریال ها و فیلم های تلویزیونی و یا حتی کارهای مستندی ساخته شده که نمایانگر انسان انقلاب اسلامی بوده اما در واقع کم هستند و تعدادشان در مقایسه با نقطه مقابل نیست. بپذیریم که بخشی از جامعه متدین ما بیننده های صداوسیما را تشکیل می دهند این ها مخاطبان اصلی انقلاب اسلامی اند. نسل خانواده های متدین ما بخش زیادی از ارزش های پدر و مادرهایشان را قبول ندارند و عمل نمی کنند چون جامعه پذیری توسط صدا و سیما اتفاق نیفتاده است. بی حرمتی به پدر و مادر، بی احترامی زن و شوهر به یکدیگر، حاکم شدن روابط یک سویه، ظاهر شدن جلوی نامحرم با لباس منزل، زندگی فوتبال خارجی، زندگی اشرافی، غذای متنوع و غیر این یعنی بدبختی، را از صدا و سیما یاد گرفته اند.

مشکل صدا و سیما کجاست؟!
ما پدیده ای را به نام جنگ سوریه داشتیم از ۶ سال پیش این جنگ طول کشید هزاران نفر از انسان های این مرز و بوم برای انجام وظیفه شرعی سوریه رفتند و مشغول به مجاهدت مقدس شدند که بخشی شهید شدند و بخشی جانباز و بخشی هم خوشبختانه به سلامت به کشور برگشتند باید بپرسیم صدا و سیما برای نمایش این مسئله که همه جامعه درگیر آن ۶ سال بود یک مجموعه تلویزیونی ساخته است؟ یک تله فیلم ساده متوسط ساخته؟! عملا هیچ کاری نکرده است . آیا صداوسیما یک سرود خوب در خور ساخته است؟! در مقیاس جهانی آمریکایی ها بعنوان یک کشور متجاوز میخواهند به عراق سال۹۱ میلادی یا ۲۰۰۳ میلادی در هر دو مرحله، حمله کنند که حدود ۵-۶ ماه شبکه های آمریکایی ده ها برنامه توجیهی، تحلیلی، فیلم سینمایی برنامه تلویزیونی ساخته میشوند و تا جامعه آماده شود و بعد آن باز هم شبکه های آمریکایی پوشش دادند در قالب های مختلف تا آمریکا و آمریکایی قهرمان و این واقعه را بعنوان افتخار بشناسند ولی ما بعنوان یک حرکت انسانی و الهی برای دفاع از هویت ملی خودمان و کمک به مظلوم یک جهاد به تمام معنا در سوریه

اتفاق افتاده و فقط چند هزار ما و فاطمیون شهید دادیم ولی صداوسیما با کمال شرمندگی یک تله فیلم نساخته حتی توضیح میدانی نداده است که بیش از ۷۴ تا گروه تکفیری مختلف وجود داشته چرا صداوسیما اطلاعات دقیق به مردم نداده است؟! حتی صدا و سیما اخبار را در این سال ها مخابره نمیکرد که در سوریه چه خبر است که باعث شد مردم ما به رسانه های بیگانه و خارجی رجوع کنند که اخبار کذب نشر میدهند.
در مورد سوریه این با کدام منطق رسانه سازگار است؟! با چه مقیاسی باید این را بفهمیم. برای اولین بار در دنیا است این مدل حرکت.
چرا بخشی از جامعه ما قبول کرده اند که مدافعان حرم برای پول به سوریه میروند؟! چرا این باور زشت و غلط در جامعه ما رواج پیدا کرد؟ چون این چند سال از این واقع گذشت و صدا و سیما نتوانست یک مجموعه تلویزیونی، برنامه تحلیلی، گزارش خبری دقیق، تحلیل جامع و تله فیلم پخش کند تا سؤالات مردم را پاسخ بدهد. وظیفه صدا و سیما است که باید پاسخ این موارد را بدهد. صدا و سیما شریک جرم همه آن کسانی است که با نیش زبانشان خانواده های شهدای مدافع حرم را آزار دادند که این ها برای پول رفتند چرا چون صداو سیما در این قضیه روشن گری نکرد و البته رسانه های بیگانه بدترین تهمت ها را نثار پاک ترین انسان های روی زمین« مدافعان حرم» در سوریه کردند و پاک ترین خانواده ها که این فرزندان را تربیت کرده بودند.

پدیده ای به عنوان رویش های انقلاب که ۲۵-۲۶ سال است که در کشورمان شکل گرفته است. حرکت های جهادی که این حرکت از ۲۵ سال دیش انجام می شده است. گروه های جهادی برای انجام تکلیف شرعی و الهی خود به مناطق محروم میرفتند و عمدتا تحصیل کرده هستند که ترجیح میدادند تعطیلات خود را در مناطق محروم بگذرانند. آیا این افراد لیاقت نداشتند که یک تله فیلم برایشان ساخته شود اگر این حرکت جهادی در یک کشور اروپایی اتفاق می افتاد از این افراد اسطوره می ساختند ده ها فیلم سینمایی، ده ها سریال میساختند و یک کار جهادی میکردند. هر چه این جوانان اعم از دانشجو، دانش آموز دبیرستانی، پزشک دارند کف دست میگیرند و این حرکت انسانی را انجام می دهند آیا از این حرکت انسانی تر داریم؟ در صورتی که میتوانستیم با این کار فرهنگ انقلاب اسلامی را در کشورمان و جهان ترویج کنیم. ۱۵-۱۶ سال پس از شکل گیری این حرکت گمنام جوانان با امکانات کم از خود فیلم ساختند و تشکر میکنیم از صدا و سیمای جمهوری اسلامی که آن فیلم ها را پخش کرد.

عمده فیلم هایی که در صدا و سیما ساخته میشود با موضوع مهاجرت از سر شکم سیری و مشکل داشتن با نظام است آنچه که در صدا و سیما ساخته میشود ترویج سبک زندگی غربی و اشرافی از پیام های بازرگانی تا فیلم های تلویزیونی است و سبک زندگی انسان معمولی و مؤمن انقلابی نیست.

روستائیان بعنوان بخش مولد جامعه سهمشان در صداو سیما چه مقدار است؟
طبقه اشراف مصرف کننده و غیر مولد هستند. عشایر بعنوان مولد ترین و کم مصرف ترین افراد مصداق حدیث شریف پیامبر(ص) هستند که این دو صفت ایمان در این افراد وجود دارد.
چه مقدار موسیقی و فیلم و سریال تلویزیونی در رابطه با این افراد شرافتمند ساخته شده است؟
چرا فرزندان عشایر تمایل به زندگی عشایری به سبک والدین خود ندارند و به سمت شهر مهاجرت میکنند؟ چون برای خود در صدا و سیما سهمی نمیبینند حتی جنوب شهری ها هم در صدا و سیما نقشی ندارند.
صدا و سیما هر چه افراد قاتل و معتاد است در جنوب شهر نشان می دهد و افراد مثبت را در خانه های اشرافی و کاخ نشان می دهد .
هر چه قدر از دهه ۷۰ به حال حاضر میرسیم میزان موسیقی ها با موضوعات عشقی مبتذل و نا امید کننده، وصف کننده چشم و ابروی دختر فریبا و دختر همسایه زیاد میشود و در واقع شعر حماسی نمیبینیم.

کشوری که درگیر جهاد فرامرزی است نیاز به موسیقی و شعر حماسی دارد که عملا نمیبینیم. حتی شعرهای حماسی هم که توسط گروه های مردمی و انقلابی ساخته میشوند پخش نمیشوند.
چند سرود و موسیقی ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی و در حمایت از تولید ملی و کار جهادی ساخته شده است؟
چرا بخشی از مردان زن صفت به معنای شهوت پرست می شوند و تمایلات زنانه پیدا می کنند؟ به دلیل پخش موسیقی هایی با این مضامین
ظاهرا یک عناد جدی با سرود های حماسی، تشویق به جهاد و حرکت انقلابی وجود دارد.
کشور ما ۴۰ سال است که درگیر مسئله فلسطین است آیا مردم حق ندارند بدانند که چرا باید درگیر فلسطین باشیم؟ این وظیفه صدا و سیما است که بعنوان دانشگاه باید به مردم آموزش بدهد.
مردم ما نمی دانند که غزه چیست؟ فرق غزه با فلسطین چیست، کرانه باختری کجاست آیا با فلسطین یکی است. در زمینه هیچ برنامه روشن گرانه ای ساخته نشده است.
ما چهل سال است که با اسرائیل مبارزه میکنیم اما مردم ما نمی دانند عموما چرا
در بوسنی هزه گوین فرزندان ما برای ارزش های انسانی و نجات جان انسانیت حضور داشتند اکنون کسی یادش نیست.
حتی اگر برای جنگ تحمیلی و

آزاده ها هم فیلمی ساخته شده است در آن تحریف شده است و واقعیت جنگ گفته نشده است.

خطای بزرگ راهبردی مدیران صدا و سیما که می گویند ما وظیفه داریم آن چه مردم دوست دارند و تمایل دارند را پخش کنیم درواقع صدا و سیما به جای نقش مربی و معلم بودن نقش گارسونی و پیشخدمتی را برای خود در نظر گرفته است.
خرید فوتبال های خارجی که ضروری نیست چه کسی مردم را به فوتبال دیدن عادت داده است؟!
دو برنامه در صدا و سیما رکورد دارند برنامه با موضوع آشپزی و فوتبال.
و این مغایر با صحبت های امام(ره) است که مردم ما برای شکم قیام نکردند.
صدا و سیما چه مقدار از رویش های انقلابی استقبال کرده است و راه را برای کسانی که نسبیتی با انقلاب ندارند باز گذاشته است.
صدا و سیما دیپلمات است و انقلابی نیست و بهترین توصیف برای فضای صدا و سیما است. انقلابی کسی است که بودجه و امکانات نباشد جایش را با خلاقیت و هنر پر می کند.
صدا و سیما پیش خدمت دولت ها شده است که صرفه جویی و بهره وری را نمی دانند. صرفه جویی یعنی این که ۱۰۰ میلیون پول صدا و سیما را ندهیم به فردی که سر از کشور سعودی در آورد.
صرفه جویی یعنی ترویج ندادن اشرافی گری که در ادامه مجبور به پخش پیام های بازرگانی اشرافی شدن.
کالاهایی که وزارت بهداشت ممنوع کرده است در صدا و سیما تبلیغ میشوند بیان و تعبیر رهبری است. اداره صدا و سیما سخت تر از زمان جنگ تحمیلی نیست جنگ را با کمترین هزینه و بیشترین خلاقیت، رشادت،شجاعت و نیروی انسانی کیفی اداره کردیم اما چرا در صدا و سیما این اتفاق نمی افتد؟

در قانون اساسی یکسری نواقص جدی داریم که بخاطر بی کفایتی مجلس برطرف نشده اند یکی اختیارات رهبری است که یک توهم و تصور غلط است که وقتی رهبری مسئول یک جایی را منصوب کرد فعال ما یشاء است یک نفر که توسط رهبری نصب شود به این معنا نیست که رهبری آن دستگاه را می تواند اداره کند وقتی رهبری می تواند صدا و سیما را رهبری کن که امکانات و ابزار آن توسط قانون اساسی به رهبری دادن شده باشد که اکنون این گونه نیست. صدا و سیما به چه کسی پاسخگو است؟ به هیأت نظارت مرکب از دو نماینده از دولت، دو نماینده از مجلس، دو نماینده از قوه قضائیه.
آیا به رهبری پاسخگو است ؟ خیر.
دولت اهرمی نظارتی به عنوان بودجه در اختیار دارد که صریحا اعلام می کنند که اگر اینگونه نباشید بودجه قطع میشود که قطع شده است و قطع خواهد شد.
لذا کسانی که می خواهند رهبری نظارت کند باید این بازنگری قانون اساسی را انجام دهند.

لینک کوتاه:    
https://edalatkhahi.ir/?p=39568

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه